Katalog

Waldemar Karpiński
Matematyka, Konspekty

Konspekt lekcji matematyki (z wykorzystaniem komputera) w klasie I gimnazjum "Wielkości odwrotnie proporcjonalne"

- n +

Wielkości odwrotnie proporcjonalne.

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE I GIMNAZJUM

PROGRAM NAUCZANIA: Matematyka wokół nas, DKW-4014-125/99

DZIAŁ PROGRAMOWY: Równania i nierówności.

CZAS PRACY: 45 minut.

CELE LEKCJI:

WIADOMOŚCI - uczeń:
- podaje przykłady wielkości odwrotnie proporcjonalnych.

UMIEJĘTNOŚCI - uczeń:
- rozpoznaje wielkości odwrotnie proporcjonalne na podstawie tabelki,
- uzupełnia tabelki wielkości odwrotnie proporcjonalnych, wykonując obliczenia
w pamięci lub układając równanie.

POSTAWY - uczeń:
- dąży do polepszenia swoich umiejętności,
- przejawia chęć pracy w zespole.

METODY:
- pogadanka.

FORMY PRACY:
- indywidualna,
- grupowa przy komputerze,
- zbiorowa.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- komputery z zainstalowaną prezentacją PowerPoint,
- kartki z tabelkami - załącznik 1.

I. FAZA WPROWADZAJĄCA

1. Sprawy organizacyjne.
2. Podanie tematu lekcji, omówienie celów lekcji.

II. FAZA REALIZACYJNA

1. Pojęcie wielkości odwrotnie proporcjonalnych wprowadzamy po wypełnieniu tabelki opisującej sytuację: "Dziesięciu robotników naprawiło pewien odcinek drogi w ciągu
2 dni. W jakim czasie ten odcinek drogi można naprawić przy udziale 4, 5, 10, 2 robotników?"
 
Liczba robotników 10 4 5 10 2
Czas pracy 2 5 4 2 10

Uczniowie powinni zauważyć, że
liczba robotników x czas pracy = 20,
co możemy podsumować następująco:
Iloczyn wielkości odwrotnie proporcjonalnych jest wielkością stałą.

2. Uczniowie próbują teraz podać przykłady innych wielkości odwrotnie proporcjonalnych występujących na lekcjach fizyki, chemii, czy w życiu codziennym.
3. Kilka przykładów wielkości odwrotnie proporcjonalnych uczniowie notują w zeszytach, np. prędkość ruchu i czas podróży.
4. Kolejne przykłady wielkości odwrotnie proporcjonalnych uczniowie poznają pracując z interaktywną prezentacją wykonaną w programie PowerPoint. Prezentacja ta zawiera również ćwiczenia w uzupełnianiu tabelek wielkości odwrotnie proporcjonalnych. Oglądając prezentację uczniowie poznają sposób układania równań
na podstawie tabelki, w sytuacji gdy obliczeń nie da się przeprowadzić w pamięci.
5. Po obejrzeniu prezentacji uczniowie rozwiązują zadanie:
Poruszając się z prędkością 90 km/h samochód przebył pewną drogę w ciągu
2 godzin. Z jaką prędkością poruszał się samochód, który tę samą drogę przebył
w czasie 2,5 godziny?
Uczniowie powinni tu wykonać tabelkę i ułożyć równanie:
Prędkość w km/godz. 90 x
Czas w godz. 2 2,5
90*2 = x*2,5

III. FAZA PODSUMOWUJĄCA

1. Rozdajemy kartki z wypełnionymi tabelkami zawierającymi różne wielkości zał. 1. Pracując w dwuosobowych grupach uczniowie rozpoznają tabelki wielkości odwrotnie proporcjonalnych i uzasadniają swój wybór.
2. Uczniowie podają przykłady wielkości odwrotnie proporcjonalnych.
3. Praca domowa:
Zad. 9 str. 108 - dla wszystkich,
Zad. 10 str. 108 - dla chętnych.

Załącznik 1.
gęstość w g/cm3 2,5 0,5
objętość w cm3 10 50

 
bok w m 3 5
pole w m2 9 25
 
droga w m 120 240
czas w sek. 2 4
 
x 70 210
y 0,6 0,2
 
x 3 6
y 4 2

Opracowanie: Waldemar Karpiński

Wyświetleń: 4343


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.