|
|
Katalog Maria Żurek Różne, Konspekty Wycieczka na RównicęWycieczka na RównicęKonspekt zajęć rekreacyjnych w Domu Dziecka w CieszynieProwadzący: mgr Maria Żurek Data: 24.05.2002. Temat: Wycieczka na Równicę z okazji Dnia Dziecka Cele: poznawczy - zwiedzenie góry Równicy i najbliższej okolicy; kształcący - kształcenie umiejętności ciekawego i atrakcyjnego spędzania czasu wolnego, - kształcenie spostrzegawczości i wyobraźni; wychowawczy - wyrabianie umiejętności zachowania bezpieczeństwa dzieci w czasie wycieczki, - kształtowanie umiejętności właściwego zachowania w miejscach publicznych (taksówka, schronisko) - poszanowanie zawodu kierowcy, - wyrabianie nawyku kulturalnej zabawy; Przebieg zajęć: 1. Część wstępna - przygotowanie dzieci do wyjazdu na Równicę - odpowiedni ubiór, właściwe zachowanie, zasady bezpieczeństwa, podział na grupy taksówkowe, - uroczyste śniadanie, złożenie dzieciom życzeń, - przyjazd i powitanie sponsorów naszej wycieczki, - cieszyńskich taksówkarzy, wspólne zdjęcia; 2. Część właściwa - przejazd taksówkami na Równicę, - wyjście na szczyt, zwiedzenie najbliższej okolicy schroniska, - gry i zabawy ruchowe, zgadywanki, gra w piłkę nożną i siatkówkę, lody w nagrodę, - pieczenie kiełbasek na ognisku, rozmowy z taksówkarzami, - zabawy ruchowe na placu zabaw z wykorzystaniem sprzętu rekreacyjnego - huśtawki, drabinki, - przejazd i wycieczka po nowo otwartym zoo w Ustroniu Zawodziu; 3. Część końcowa - powrót taksówkami do domu, podziękowanie taksówkarzom za wszystkie atrakcje, - podsumowanie wycieczki. Uwagi wychowawcy (opiekuna stażu): Zachowanie dzieci nie budziło zastrzeżeń, zostały więc pochwalone. Cały dzień był bardzo miły i stanowił dla wychowanków duże przeżycie, tym bardziej, że zdjęcie i notatka z wycieczki znalazły się w "Głosie Ziemi Cieszyńskiej". Już po raz kolejny cieszyńscy kierowcy z Miejskiego Przedsiębiorstwa Taksówkowego Radio-Taxi 919 spowodowali, że mogliśmy rozpocząć świętowanie Dnia Dziecka szczególnie miłym akcentem, a mianowicie bardzo atrakcyjną dla nas wycieczką. Niektóre dzieci jechały taksówką po raz pierwszy w życiu. Bezpośrednie rozmowy z kierowcami przybliżyły wychowankom realia tego zawodu. Na Równicę w ośmiu samochodach pojechało ponad 30 dzieci. Uwagi wychowawcy stażysty: Cały dzień był bardzo przyjemny nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych. Bowiem wychowankowie sprawili nam niespodziankę w postaci wzorowego zachowania podczas wycieczki. Dzieci potrafiły dobrze zachować się w obecności taksówkarzy, kulturalnie porozmawiać i dobrze się bawić, przestrzegały przy tym zasad bezpieczeństwa. Dużą atrakcją było także zwiedzanie leśnego parku niespodzianek. Dzięki współpracy z Uniwersytetem Śląskim w Cieszynie, w wycieczce mogły uczestniczyć także trzy studentki, które pomagały wychowawcom i taksówkarzom w uatrakcyjnianiu zajęć w dniu, który dla dzieci, a szczególnie tych przebywających w domu dziecka powinien być wyjątkowo miły i dobry. Opracowanie: Maria Żurek Wyświetleń: 1118
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |