AWANS Dla nauczyciela Dla ucznia


Katalog

Anna Grzelak-Król
Lekcja wychowawcza, Scenariusze

Jak radzić sobie na egzaminach? - Stres. Scenariusz lekcji wychowawczej

- n +

Jak radzić sobie na egzaminach? - stres

Scenariusz lekcji wychowawczej

Cel główny - doskonalenie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach stresowych.

Cele operacyjne - uświadomienie uczniom bezpośredniej zależności pomiędzy ciałem
a stresem;
- zachęcanie uczniów do świadomego relaksu- oddziałując na ciało możemy zmniejszyć reakcje stresowe;
- zwrócenie uwagi ucznia na to, "jak myśli" -myśleć pozytywnie o sobie to klucz do sukcesu.

Pomoce dydaktyczne - kartki z wnioskami, fiszki, kredki.

Metody
~ tematyczne rozmowy;
~ psychodrama;
~ "burza mózgów"

Formy - zbiorowa, grupowa, indywidualna.

Przebieg:
I.
1. Ćw. Wywołanie chętnego ucznia do odpowiedzi: - czy ktoś chciałby odpowiadać?
(Nie..) -każdy z was coś teraz poczuł. Weźcie kartkę i pokolorujcie tak, aby odpowiadała waszym uczuciom.

2. Wybór kartek, analiza kolorów- co czuł uczeń- wniosek: był zdenerwowany, bał się, był zestresowany.

3. Co to jest stres? - wypowiedzi uczniów;- wyjaśnienia nauczyciela: reakcja organizmu na sytuacje trudne. (termin pochodzi z fizyki- do nauki o zdrowiu został wprowadzony w 1926r. przez Hansa Selye'a).

4. Każdy odczuwa stres w inny sposób. Jak ty go odczuwasz?
(zaznaczamy na schemacie ciała narysowanym na tablicy).
np.: kołatanie serca (zaznaczmy x okolice serca);
drżenie rąk, nóg (zaznaczamy x ręce, nogi....);
ból brzucha;
suchość w gardle;
ucisk w klatce piersiowej...

WNIOSEK: sytuację stresową odczuwamy całym ciałem.

Wniosek, przygotowany wcześniej przez nauczyciela na dużej kartce, zostaje zawieszony na tablicy.

II.
1. Wprowadzenie -pogadanka o egzaminie do nowej szkoły, zdenerwowaniu,
związanym z tym doświadczeniem życiowym, o trudnej sztuce opanowania stresu. Stres dotyczy każdego z nas, każdy musi wypracować swoje techniki opanowania stresu. Jest to trudne, ale pomaga w życiu (np. A. Małysz).

2. Omówienie ćwiczeń relaksacyjnych. Uczniowie wykonują niektóre z ćwiczeń :
a) pozycja leżąca i wyobrażanie sobie czegoś miłego;
b) mruczanka;
c) siad krzyżowy i mruczanka (rezonans);
d) wytrzepywanie głosu (problemu) z ciała;
e) napinanie i rozluźnianie poszczególnych partii mięśni (uwolnienie z mięśni sporo adrenaliny, hormonu wytwarzanego w stresie);
f) głęboki wdech i powolne wypuszczanie powietrza (liczenie na wydechu, jak najdłużej liczyć);
g) wypuszczanie powietrza "do końca" (max 2-3 razy);

WNIOSEK - dzięki relaksowi, przyjemnemu spędzeniu czasu, mniej się denerwujemy ( i jesteśmy bardziej życzliwi dla innych.)

3. Ćw. Napisz, czego się boisz - podrzyj kartkę i wyrzuć
(w ten sposób można uwolnić się od części swoich lęków).

WNIOSEK - Nie udawaj, że nie odczuwasz leku, zdenerwowania.

4. Ćw. Moje zalety i umiejętności - co dobrze robię?
(ktoś inny tego nie umie!)-wypisać na karteczce.

WNIOSEK: Myślę pozytywnie o sobie.

5. Ćw. Co myślisz, gdy jesteś w stresie (przed lekcją, klasówką?)
- pustka w głowie;
- nic nie umiem!...
WNIOSEK - wierz w siebie, ufaj sobie - to
- mobilizuje do pracy
- wycisza emocje.
np. nic nie umiem-ale uczyłem się, więc coś wiem, dostanę 1 lub 2 - ale mam 2 tygodnie na poprawę oceny, nie rozumiem tego- przecież tydzień temu z pracy domowej dostałem 4.

6. Ćw. praca w grupach-uczniowie otrzymują zadanie do wykonania -odpowiedzieć na pytanie: Jak skorzystać z wyobraźni, będąc w stresie?
Podzielenie się wnioskami pracy - omówienie sposobów wykorzystania wyobraźni do uwolnienia się od lęku.

WNIOSEK - Można uspokoić samego siebie myślami.

7. Jakie są Twoje sposoby relaksu, jak odreagowujesz stres? - swobodne wypowiedzi uczniów.

III. Podsumowanie
1. Odczytanie wniosków (zawieszonych na tablicy) wyciągniętych w czasie lekcji, dodanie nowych:
- znajdź dystans do własnych problemów;
- stres jest tym mniejszy, im lepiej jesteś przygotowany do.. .np.: egzaminu;
- stres czasami jest potrzebny - mobilizuje organizm do walki, do obrony.

2. Wniosek końcowy podany przez nauczyciela:
Jeśli będziecie często stosowali różne sposoby odprężenia, jeśli popracujecie nad własnymi metodami odreagowania stresu, łatwiej wam będzie opanować reakcje stresowe organizmu, rzadziej będziecie się denerwowali, a wasz system nerwowy będzie odporniejszy.
(Jeśli zbyt mocno odczuwa się stres, warto zasięgnąć rady u psychologa lub pedagoga).

Opracowanie: mgr Anna Grzelak-Król

Wyświetleń: 6601


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.