Katalog

Jolanta Siwińska
Ekologia, Referaty

Dobre rady na odpady

- n +

Dobre rady na odpady

Odpady to produkt ludzkiej cywilizacji technicznej, która pozwala tak przetwarzać surowce wtórne, że ich powrót do obiegu materii staje się utrudniony. Nie ma rzeczy niezniszczalnych, ale czas w jakim rozkłada się plastik, szkło, metal itd. wystarczy na kilkadziesiąt ludzkich pokoleń. My zaś produkujemy ich tak dużo i tak szybko, że Ziemia nie daje rady, a składowanie śmieci staje się podstawowym problemem ludzkich miast.

Żeby wspomóc naturę i nas samych musimy ograniczyć wytwarzanie śmieci przez :
- unikanie powstawania odpadów
- wielokrotne używanie produktów
- odzyskiwanie surowców wtórnych

Wszystko to, co wrzucamy do śmietnika, w jakiejś postaci przynosimy ze sklepu. To właśnie za sklepową ladą wybieramy ilość i jakość powstałych później śmieci. Zanim coś kupimy zastanówmy się :
- czy tego produktu w ogóle potrzebujemy,
- czy możemy użyć go wielokrotnie,
- czy po zużyciu można będzie uzyskać z niego surowce wtórne.

Moglibyśmy pomyśleć, że skoro dany towar jest już na półce sklepu to nie kupując go nic nie zmienimy. Jednak to my kształtujemy popyt- jeżeli towar nie kupowany będzie zalegał na sklepowych półkach, to na pewno i jego podaż zmaleje.

Co można zrobić ?
Unikaj kupowania produktów w plastikowych opakowaniach jeżeli jest możliwe znalezienie ich odpowiedników w kartonowych pudełkach, papierowych torbach czy szklanych butelkach (mleko, owoce, warzywa, kasze, oleje, napoje, kosmetyki i wiele innych). Unikaj jednorazowych, plastikowych przedmiotów, jeżeli mają one swoje wielorazowe odpowiedniki.

Kupuj pieluchy z tetry oraz podpaski z naturalnych włókien - są one tańsze, a ich użycie jest mniej groźne dla środowiska. Unikaj towarów paczkowanych w małych porcjach - zwracaj uwagę na jakość towaru, a nie na jego opakowanie.

Odpadki organiczne - stanowią około 30% objętości naszych śmietników. Zamiast trafić na wysypisko mogłyby stać się źródłem doskonałego kompostu.
Jeśli mieszkasz w domku jednorodzinnym i masz ogródek - spróbuj!

Toksyczne odpady - należą do nich baterie, świetlówki, przeterminowane lekarstwa, farby, lakiery, zużyty olej samochodowy i wiele innych substancji.

Jak postępować ?
- zużywaj całość produktu- nie zostawiaj niczego w opakowaniu;
- zamiast jednorazowych baterii kupuj te nadające się do ładowania;
- sprawdzaj datę ważności lekarstw, nie kupuj ich na zapas;
- zegarki i budziki mechaniczne są często pewniejsze, nie przestaną działać z powodu wyczerpania baterii;
- stosuj w domu zasilacze do odbiorników radiowych, magnetofonów czy kalkulatorów.

Pamiętaj, że wylewanie silnie toksycznych produktów bezpośrednio do kanalizacji, a stąd do rzek i jezior może zniszczyć życie pożytecznych mikroorganizmów biorących udział w samooczyszczaniu wód. Staraj się używać takich proszków do prania i płynów do mycia naczyń, które nie zawierają fosforanów i ulegają biodegradacji. Takim środkiem jest na przykład Ludwik S. Wiele gotowych substancji można zastąpić mniej toksycznymi i tańszymi, na przykład:
- urządzenia sanitarne spłukiwać wrzątkiem z dodatkiem sody oczyszczonej;
- środki wybielające - chlor;
- pasty do czyszczenia podłóg i mebli - fenol, amoniak, nitrobenzen, sok z cytryny wymieszać z olejem roślinnym;
- środki do czyszczenia sztućców - zanurzyć w gorącej wodzie z dodatkiem soli i sody oczyszczonej.

Problemem związanym z bateriami jest to, że w ogóle są one produkowane. Są one wytwarzane, bo są kupowane, a zawierają substancje bardzo szkodliwe dla środowiska i człowieka. W niektórych krajach prowadzi się zbiórkę zużytych baterii, istnieją technologie odzysku niektórych metali z baterii, lecz jak na razie są one bardzo kosztowne i nierealne jest ich powszechne wprowadzenie.

Od nas samych zależy ochrona naszego środowiska przed szkodliwym wpływem związków zawartych w bateriach i nie tylko w nich.

Używane już wcześniej słowo - recykling oznacza zbiórkę, selekcję i ponowne użycie uzyskanych ze śmieci surowców wtórnych - prostymi słowy jest to odzyskiwanie składników zawartych w odpadach. Są to głównie: metal, szkło. papier, szmaty. Należy je uznać za pełnowartościowe surowce wtórne i przez ich przerób możemy uzyskać składniki potrzebne do produkcji różnych przedmiotów. Recykling wymaga dokładnej segregacji śmieci. Oddzielnie muszą być zbierane śmieci z różnych materiałów.

Dla wielu dbających o środowisko osób problemem jest brak pojemników do segregacji odpadów w pobliżu miejsca ich zamieszkania. Nie mając co robić z niepotrzebnymi gazetami, szklanymi opakowaniami, puszkami po napojach, resztkami żywności itp. wszystko wrzucają do jednego pojemnika na śmieci, a stąd trafia to na przepełnione wysypiska. Dla niektórych to normalne, ich problem kończy się wraz z opróżnieniem ich własnego kosza. Na szczęście nie wszyscy myślą tak samo. Większość chciałaby segregować śmieci by oszczędzić środowisko.

Wychodząc naprzeciw temu przedsiębiorstwa zajmujące się gospodarką odpadami proponują mieszkańcom miast rozdzielanie odpadów. W tym celu w wielu punktach miast rozmieszczono pojemniki służące do zbiórki określonych odpadów. Na ulicach, osiedlach, w pobliżu szkół znajdują się kontenery na makulaturę, szkło, butelki plastikowe, jak i niepotrzebne ubrania, w które może się ubrać ktoś inny. Kontenery te są opatrzone napisami i mają różne kolory zależnie od rodzaju odpadów, które do nich należy wrzucać.

Obecnie w szkołach przeprowadzane są akcje zbiórki makulatury, plastikowych butelek, puszek metalowych oraz zużytych baterii, które następnie trafiają do zakładów które je regenerują.

Należy przyklasnąć takim propozycjom i życzyć nam wszystkim aby było ich coraz więcej.

I my sami, we własnych domach, włączmy się do akcji segregacji odpadów i nie bądźmy obojętni na potrzeby środowiska, w którym żyjemy.

Opracowanie: Jolanta Siwińska

Wyświetleń: 6045


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.