Katalog

Ewa Stępniewska, Aleksandra Mika
Uroczystości, Artykuły

10 urodziny łowickiej "siódemki"

- n +

10 urodziny łowickiej "siódemki"

10 lecie szkoły - relacja z obchodów jubileuszu połączonego z nadaniem Zespołowi Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Łowiczu imienia Jana Pawła II.

Rocznice, jubileusze to bardzo przyjemne chwile w życiu każdego człowieka.
Pamiętamy o datach imienin, urodzin swoich bliskich. Przywiązujemy się też do miejsc, instytucji, z którymi wiele nas łączy. Dlatego chcemy podzielić się wrażeniami z niezwykłej uroczystości poświęconej 10 rocznicy istnienia naszej szkoły, która zbiegła się z nadaniem imienia Jana Pawła II Zespołowi Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Łowiczu.

Aby przybliżyć czytelnikom charakter naszej placówki przedstawiamy najważniejsze wydarzenia z jej 10 letniej historii.

Dziesięć lat temu w "Siódemce" rozpoczął się pierwszy rok szkolny. Szkoła od początku odróżniała się spośród innych łowickich placówek.

Nowoczesna, pozbawiona barier architektonicznych - po raz pierwszy naukę w niej rozpoczęło 275 uczniów. Niektórzy z nich do dziś z sentymentem wspominają ten dzień.

Energiczna dyrektor, młoda kadra pedagogiczna zauważają potrzebę stworzenia szkoły
na miarę XXI wieku.

Szkoła pięknieje z dnia na dzień. Każda pracownia zostaje urządzona w innej tonacji kolorystycznej.

W 1994 r. dyrektor nawiązuje współpracę z prof. Danutą Cichy z Instytutu Badań Edukacyjnych MEN. Opracowany zostaje projekt edukacyjny na następny rok szkolny.

Działania z zakresu edukacji ekologicznej wdrożone zostały w 1995 r. pod kierunkiem prof. Cichy i Instytutu Badań Edukacyjnych. Dzięki pomocy funduszu "Know How" ambasady brytyjskiej oraz narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska szkoła wzbogaca się o pomoce naukowe min. bogaty księgozbiór z ochrony środowiska.

W 1996 r. szkoła zostaje zgłoszona do udziału w programie Fundacji im. Stefana Batorego "Przedsiębiorczość". W ramach tego programu uczniowie spotykają się na zajęciach o tej samej nazwie, mają możliwość realizacji wielu ciekawych przedsięwzięć.

W 1997 r. biorą udział w spotkaniu Młodych Przedsiębiorców w Łodzi, a za wykonanie mapy świata z falsyfikatów pieniędzy zdobywają I miejsce wśród szkół podstawowych.

Warunki architektoniczne szkoły stwarzają możliwość nauki uczniów zdrowych z uczniami chorymi. Po długich staraniach, w roku szkolnym 1998/1999 powstaje pierwsza klasa integracyjna, w której pracuje dwóch nauczycieli: wychowawca i nauczyciel wspierający. Program autorski do tej klasy opracowała Marta Szram - pedagog uczący właśnie w tej klasie. Od tego momentu przybywają kolejne klasy integracyjne. Obecnie w szkole jest 7 klas integracyjnych.

Nauczycielom i uczniom w codziennej pracy towarzyszy motto "Integracja jest tą wartością, która jednoczy wszystkich ludzi ".

W 1998 r. dowiadujemy się, że szkoła będzie zapleczem wizyty Jana Pawła II w Łowiczu. Zatem kolejny rok przebiega pod znakiem przygotowań do tego wydarzenia.

Szkołę odwiedzało wtedy wielu dostojników kościelnych i państwowych.
" Siódemka" otrzymuje imię Jana Pawła II.

Nadchodzi dzień przyjazdu papieża do Łowicza.

14 czerwca 1999r. dzieci, nauczyciele i pracownicy szkoły witają Ojca Świętego w holu szkoły. Magda Bryk wręcza papieżowi poduszkę z wyhaftowanym napisem "Ojcze Święty, życzymy Tobie tęczowych łowickich snów", natomiast Zbyszek Kaczmarczyk przekazuje tomik "Słowa naszych serc" z wierszami uczniów. Papież ofiarowuje każdemu różaniec.

Celebrowana przez Ojca Świętego msza dostarcza każdemu z jej uczestników niezapomnianych wrażeń, zaś słowa wypowiedziane w czasie homilii zapadają głęboko
w pamięci.

W trzy miesiące później, 30 września z udziałem biskupa ordynariusza, ministra edukacji Mirosława Handke oraz władz miasta i powiatu odbywa się uroczyste otwarcie Izba Patrona, którą stanowi była zakrystia Jana Pawła II.

W rok później, w rocznicę mszy św., na szkolnym boisku, w miejscu gdzie był ołtarz, odsłonięty został głaz upamiętniający to wydarzenie.

W 2000 r. zakwalifikowano szkołę do realizacji programu na rzecz osób niepełnosprawnych "Domino". Dzięki niemu szkoła wzbogaciła się min. o laboratorium językowe.

W 2001 r. w szkole odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa pod patronatem Burmistrza Łowicza pt. "Edukacja środowiskowa programy, metody, efekty"- będąca podsumowaniem działań na rzecz ekologii w szkole.

W tym też roku SP 7 przekształcona zostaje w zespół szkół, który tworzą szkoła podstawowa i gimnazjum.

W 2002 r. powstają kolejne gabinety: logopedyczny, terapeutyczny. W szkole odbywa się konferencja pt. "Uczeń o specjalnych potrzebach edukacyjnych". Na spotkanie z nauczycielami przyjeżdża psycholog Andrzej Samson.

Rok 2003 to prezentacja Włoch na Biesiadzie Łowickiej w Maurzycach. Nieco później, podczas Dnia Dziecka w skansenie uczniowie wcielili się w Szwedów, ich przedstawienie zdobyło II miejsce.

W czerwcu do użytku oddano boisko do piłki plażowej, na którym odbył się pierwszy w Łowiczu turniej w tej dyscyplinie.

Obecnie w całej szkole kształci się 366 uczniów w 18 oddziałach.

10 rocznica szkoły to doskonały moment na podsumowanie tego, co stworzyli uczniowie, rodzice, dyrektor, nauczyciele, władze oświatowe i samorządowe.
Zespół nauczycieli koordynujący obchodami (Ewa Stępniewska, Aleksandra Mika, Agnieszka Łazińska) długo zastanawiał się nad całokształtem uroczystości. Wszyscy pracujemy od początku jej istnienia, jest ona dla nas drugim domem, a jak mówi dyrektor tej placówki, M. Wojtylak jest jej drugim dzieckiem. Byliśmy przekonani, że chcemy, aby święto szkoły odróżniało się od wszystkich dotychczasowych.

Pracę rozpoczęliśmy od przygotowania zaproszeń dla osób, które są bliskie "siódemce".
27 października świętowali z nami: minister rolnictwa Wojciech Olejniczak, wizytator Barbara Łaska, wizytator Jan Hubert, prof. Danuta Cichy z IBE, ordynariusz diecezji łowickiej biskup Alojzy Orszulik, ksiądz prałat Wiesław Wronka, dyrektor Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Skierniewicach Teresa Janicka Panek. Przedstawiciele samorządu w osobach burmistrzów Ryszarda Budzałka i Macieja Mońki, przewodniczącego Rady Miasta Krzysztofa Kalińskiego, radnego Marka Wojtylaka. Władze powiatowe reprezentował Eugeniusz Bobrowski. Obecni byli także burmistrzowie, którzy rozpoczęli budowę szkoły Władysław Durka i Adam Urbanek, dyrektorzy łowickich szkół, rodzice, sponsorzy oraz delegacja uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Łowiczu, która nosi imię Kardynała Karola Wojtyły- Papieża Polaka.

Po wprowadzeniu sztandarów i odśpiewaniu hymnu państwowego zebranych na uroczystości witali dyrektor szkoły i burmistrz Łowicza. Życzenia i słowa uznania na ręce dyrektor skierowali goście. Z okazji jubileuszu otrzymaliśmy cenne upominki: od władz samorządowych magnetowid, od ministra Olejniczaka pamiątkową tablicę i albumowe wydanie "Chłopów" Wł. Reymonta.

Biskup A. Orszulik ofiarował album pt. "25 lat Wielkiego Pontyfikatu", inne albumy przekazali pozostali goście.

Miłym i doniosłym akcentem uroczystości był moment przekazania aktu nadania Zespołowi Szkół z Oddziałami Integracyjnymi imienia Jana Pawła II, do tego czasu nosiła to imię tylko szkoła podstawowa wchodząca w skład ZSZ z OI. "Siódemka" jest placówką, której progi podczas pielgrzymki w 1999 r. przekroczył Ojciec Święty.

Uczniowie montażem słowno - muzycznym oddali cześć papieżowi. Prawie 60 osobowy chór wyśpiewał Ojcu Świętemu piękne życzenia. Tym akcentem zakończyliśmy część oficjalną.

Podczas 30 minutowej prezentacji multimedialnej zobrazowaliśmy historię szkoły, osiągnięcia jej uczniów, innowacje pedagogiczne. Było to możliwe dzięki zachowanym zdjęciom, dyplomom, kronice szkoły.

Jednak jak przystało na urodziny nie mogło zabraknąć życzeń i tortu.

Dzieci w zabawny sposób złożyły życzenia szkole, pojawił się prawdziwy tort, na którym zapalono 10 świeczek. Po wypowiedzeniu życzeń, wspólnymi siłami zdmuchnięto urodzinowe świeczki. Na pamiątkę pobytu w szkole goście otrzymali wykonane przez uczniów kartki upamiętniające jubileusz. Kończąc pobyt w naszej szkole goście zwiedzili wystawy tematyczne poświęcone szkole i Izbę Patrona.

Opracowanie: Ewa Stępniewska,
Aleksandra Mika

Wyświetleń: 1241


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.