Katalog

Ewa Stępniewska
Wychowanie do życia w rodzinie, Scenariusze

O radości płynącej z przyjaźni

- n +

O radości płynącej z przyjaźni

Scenariusz zajęć z Wiedzy o życiu seksualnym człowieka w klasie II gimnazjum.

Cele:
1. Wyjaśnienie znaczenia słowa przyjaźń.
2. Poznanie sposobów nawiązywania kontaktów międzyludzkich i rozwijanie ich.
3. Uwrażliwienie na potrzeby i odczucia drugiego człowieka.
4. Kształtowanie umiejętności słuchania tego, co chcą nam powiedzieć inni.

Treści:
1. Pojęcie empatii i jej znaczenie w rozwoju przyjaźni.
2. Okoliczności, w jakich może zrodzić się przyjaźń.
3. Co umożliwia zawiązywanie się przyjaźni?
4. Jak pielęgnować przyjaźń?
5. Dlaczego przyjaźń czyni nas lepszymi?

Metody i formy pracy z uczniami:
- pogadanka
- praca w grupach
- prezentacja wyników pracy grup
- dyskusja

Osiągnięcia: uczniowie zrozumieją na czym polega prawdziwa przyjaźń, odczują potrzebę nawiązywania bliższych relacji z drugim człowiekiem.

Przebieg zajęć
1. Zapoznanie uczniów z tematem zajęć.
2. Wywieszenie plansz z wybranymi przysłowiami, fragmentami literatury dotyczącymi przyjaźni.

"Możesz zgromadzić przeróżne skarby, ale najcenniejszą rzeczą jest prawdziwy przyjaciel"
[ Jan Chryzostom ]

"Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie"
[Adam Mickiewicz ]

"I tak ciągnęliśmy razem, ja i miły Puchatek, Miś i jego przyjaciel, czyli Kubuś i ja. Bo to zawsze raźniej czy to zimą czy latem, gdy we dwójkę jesteśmy, ja i Kubuś Puchatek"

[A. A. Milne - Ja i Puchatek ]

"Przyjaciel.... gdy on się zwierza, otwórz nim swa duszę. Kiedy on milczy, niech twoje serce przestaje go słuchać, ponieważ w przyjaźni każda myśl, pragnienie, nadzieja budzi się w ciszy, a jest dzielona w radości"

[Kahil Gibran, Prorok]

3. Analiza przytaczanych cytatów.
4. Nauczyciel wywiesza dużą planszę z napisem "Przyjaźń to" i prosi uczniów, aby napisali, co kojarzy im się z tym słowem. Uczniowie najczęściej wskazują:
troska, tolerancja, zaufanie, umiejętność słuchania, wspólne spędzanie czasu, akceptacja
5. Prowadzący akcentuje najważniejsze cechy prawdziwej przyjaźni wymienione przez uczniów, wypisuje je na tablicy:
a) Akceptacja
b) Wspólnie spędzany czas
c) Zaufanie
d) Pamięć
e) Zrozumienie, pomoc w trudnych chwilach
f) Wzajemne poznawanie siebie
Następnie dzieli uczniów na 6 zespołów, każdemu przypisuje jedną z wcześniej wskazanych cech. Zadanie uczniów polega na podaniu przykładów zachowań odpowiadających każdej
z nich.
Najczęstsze odpowiedzi to:
Ad a) stawanie w obronie, tolerowanie wad
Ad b) zapraszanie do siebie, wspólne wyprawy np. do kina, rowerowe wycieczki
Ad c) częste rozmowy, szczerość, zatrzymanie tylko dla siebie powierzonych tajemnic
Ad d) pisanie listów, kartek z wakacji
Ad e) pomaganie w lekcjach, pocieszanie w smutku
Ad f) rozmowy, mówienie sobie prawdy
6. Zachęca uczniów do dyskusji poprzez stawianie kolejnych pytań:
Kto może być prawdziwym przyjacielem?
Jak szukać przyjaciół?
Jakie cechy powinien mieć prawdziwy przyjaciel?
7. Podsumowanie lekcji, podanie literatury.

Literatura:
McGinnis A. L., Sztuka przyjaźni, Warszawa 1991.
Mellibruda J., Ja - Ty - My. Psychologiczne możliwości ulepszania kontaktów międzyludzkich, Warszawa 1980.
Powell J., Jak kochać i być kochanym? Pelplin 1990.

Opracowanie: Ewa Stępniewska

Wyświetleń: 5871


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.