Katalog

Małgorzata Chećko
Język angielski, Scenariusze

Mój pomysł na ścieżkę edukacyjną

- n +

Mój pomysł na ścieżkę edukacyjna 1 - Edukacja czytelnicza i medialna

Scenariusz 1 - Lekcja nakierowana na realizację ścieżki: Edukacja czytelnicza i medialna na podstawie J. K. Rowling 'Harry Potter and the Order of the Phoenix' (cz. V cyklu)

(Jeszcze nie przetłumaczona na język polski, trzy miesiące po wydaniu)

Przedmiot: Język angielski

Klasa: IIB o poszerzonym programie nauczania języka angielskiego (5 godzin tygodniowo)

Data: 16 października 2003

Temat lekcji: 'Harry Potter' by J. K. Rowling - reading for pleasure (czytanie dla przyjemności)

Cel ogólny: Doskonalenie sprawności czytania, pogłębianie przyjemności z czytania, realizacja ścieżki: Edukacja czytelnicza i medialna

Cele operacyjne (szczegółowe):
1. Wiadomości - Uczeń:
- Wymienia wybrane strategie służące zrozumieniu tekstu czytanego
- Podaje słownictwo z pola tematycznego - magia, czarodzieje, wróżki, itp.

2. Umiejętności - Uczeń
- Znajduje zastosowania dla znanych określeń ze słyszanych czy czytanych poprzednio baśni i lektur własnych
- Dedukuje znaczenie podanych słów z kontekstu
- Pomija znaczenie mniej istotnych określeń, np. przymiotników
- Obejmuje znaczenie i styl całości z pomijaniem niektórych szczegółów
- Określa potencjalnego odbiorcę, rodzaj tekstu i styl pisarstwa użyty przez autora

3. Cele wychowawcze
- Rozwijanie postawy aktywizującej, pogłębiania zainteresowań ramach learner's autonomy (autonomii uczącego się)
- Przejmowanie odpowiedzialności za własną edukacje czytelniczą
- Kontynuacja ciągłości zainteresowań czytelniczych (czytamy V część po poprzednich czterech)
- Czerpanie przyjemności i relaksu z ustawienia krzeseł w kręgu, nauczyciel siedzi wśród uczniów, a nie naprzeciwko ("przeciw") nim
- Imponowanie grupie rówieśniczej erudycją, a nie innymi oznakami naszych czasów, np. przemocą
- Poznanie autorytetu nauczyciela jako permanentnie kształcącego się specjalisty

Czas trwania: 1 godzina dydaktyczna

Metody i formy pracy: praca w zespole

Materiały i środki dydaktyczne: egzemplarz książki 'Harry Potter and the Order of the Phoenix' J. K. Rowling

Planowany przebieg zajęć:
1. Czynności organizacyjne - ustawienie krzeseł w kręgu w klasie, odstawienie ławek na bok.
2. Element niespodzianki: nauczyciel czyta głośno fragment książki; zadanie: domyślamy się, co to za książka (ze względu na znaczną objętość - 870 stron - książka pozostaje na razie w ukryciu, np. w torbie). Uczennica domyśla się i podaje tytuł książki po pierwszym zdaniu!
3. Nauczyciel zadaje pytanie: co podoba się Wam w tych fragmentach najbardziej? Sam podkreśla swoje ulubione powiedzonka czy dialogi, uczniowie dzielą się swoimi odczuciami.
4. Nauczyciel przekazuje lekturę uczniowi do czytania na głos, on przekazuje dalej wybranym kolegom. Po drodze oglądają książkę i amerykańską cenę - niższa niż w Polsce! Przez resztę zajęć odpoczywamy wspólnie, dając popłynąć wyobraźni. Nauczyciel czyta ostatni fragment.
5. Ewaluacja umiejętności głośnego czytania oraz uczestniczenia w takiej formie zajęć

Praca domowa: wypisanie określeń typowych dla magii, wróżek, itp.

Bibliografia:
1. 'Harry Potter and the Order of the Phoenix' J. K. Rowling First American Edition, July 2003; Arthur A. Levine Books, an imprint of scholastic press
2. "Program nauczania języka angielskiego" opracowany i wydany przez MacMillan Polska

Autorka pomysłu na lekcję i scenariusza dziękuje mgr Annie Drewnowskiej za pożyczenie tej magicznej lektury i wieloletnią magiczną przyjaźń.

Opracowanie: mgr Małgorzata Chećko

Wyświetleń: 1197


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.