Katalog

Jolanta Różańska
Geografia, Scenariusze

Zjawiska krasowe na przykładzie Jaskini Niedźwiedziej

- n +

Scenariusz lekcji "Zjawiska krasowe na przykładzie Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie"

miejsce: Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie
termin: 01.06.2001r.

Cele lekcji:
Wiadomości:
Uczeń zna pojęcia:
- zjawiska krasowe
- formy krasowe
- skały osadowe i ich rodzaje
- jaskinia
Umiejętności:
Uczeń potrafi:
- wskazać formy krasowe w jaskini
- wyjaśnić w jaki sposób tworzą się stalaktyty, stalagmity, stalagnaty
- wyjaśnić, dlaczego w jaskini jest stała temperatura 5-6o C
- korzystać z planu geodezyjnego Jaskini Niedźwiedziej

Metody lekcji:
- pogadanka
- ćwiczenia praktyczne
- klasyczna metoda problemowa samodzielnego dochodzenia do wiedzy
Środki dydaktyczne:
- plan geodezyjny Jaskini Niedźwiedziej
- schemat Jaskini Niedźwiedziej
- tablica informacyjna o Jaskini Niedźwiedziej

1. Czynności porządkowe. Przejście z autokary szlakiem żółtym do obiektów przed Jaskinią Niedźwiedzią.
Rozdanie wszystkim uczniom schematów jaskini.

2. Przebieg lekcji:
- Zwiedzanie jaskini z przewodnikiem, uczniowie zadają pytania, dokonują pomiaru temperatury i własnych obserwacji
- Prezentacja obserwacji poszczególnych grup
a) Uczniowie opisują mikroklimatu jaskini
b) Uczniowie wymieniają formy krasowe w jaskini
c) Uczniowie nazywają i charakteryzują skały w których występują formy krasowe
d) Uczniowie opisują namuliska i wyjaśniają przyczyny ich występowania w jaskini
3. Podsumowanie lekcji.
Sformułowanie wniosków z przeprowadzonej lekcji.
Uczniowie opisują swoje wrażenia z pobytu w jaskini.

Załącznik nr 1

Podział na grupy i przyporządkowanie zadań:
- Grupa I Obserwuje mikroklimat jaskini, mierzy temperaturę i stara się wyjaśnić dlaczego jest niska temperatura w porównaniu z temperaturą na zewnątrz
- Grupa II
Obserwuje i nazywa wszystkie formy krasowe w jaskini oraz wyjaśnia w jaki sposób powstają
- Grupa III
Nazywa skały z których zbudowana jest jaskinia oraz opisuje właściwości tych skał
- Grupa IV
Sprawdza czy w jaskini znajdują się namuliska i z czego są one zbudowane

Opracowanie: mgr Jolanta Różańska

Wyświetleń: 2005


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.