Katalog

Elżbieta Czubińska
Język niemiecki, Scenariusze

Trzy scenariusze lekcji języka niemieckiego dla klas I, II i III LO

- n +

Scenariusze lekcji języka niemieckiego

Klasa: I LO
Czas zajęć: 45 minut
Temat: Was machst du gern in deiner Freizeit? Interview.

Cel główny: doskonalenie umiejętności słuchania i mówienia. Prowadzenie prostej rozmowy dotyczącej ulubionych zajęć.
Cele operacyjne:
I. Wiadomości - uczeń zna:
- wyrażenia dotyczące hobby i czynności wykonywane w czasie wolnym
- rozumie wypowiedź rozmówcy
- odmianę czasowników rozdzielnie złożonych

II. Umiejętności - uczeń potrafi:
- opisać przedstawione na obrazku sytuacje
- przeprowadzić krotki wywiad na temat ulubionych zajęć
- opowiedzieć o ulubionych zajęciach kolegi
- odmienić czasowniki rozdzielnie złożone
- przygotować krótkie sprawozdanie na temat ulubionych zajęć jednego z członków swojej rodziny

Metody nauczania: giełda pomysłów, inscenizacja
Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa
Środki dydaktyczne: arkusze szarego papieru, flamastry, podręcznik
Doskonalone umiejętności: mówienie

Przebieg lekcji:

1. Część organizacyjna: 5 minut
- Czynności organizacyjne,

2. Prezentacja nowego materiału: 5 minut
- Podanie celów lekcji i tematu.
- Wyjaśnienie nowego słownictwa.
- Nauczyciel prosi uczniów o opisanie sytuacji przedstawionych na obrazku (Themen neu 1, KB/45). Uczniowie opisują przedstawione sytuacje.

3. Praca w grupach: 15 minut
- Nauczyciel dzieli uczniów na grupy 4 - osobowe, rozdaje arkusze papieru i flamastry, prosi, by zapisali wszystkie wyrażenia dotyczące czasu wolnego.
- Przedstawiciel grupy prezentuje efekty swojej pracy.

4. Praca w parach: 15 minut
- Nauczyciel prosi uczniów, by przeprowadzili w parach wywiad na temat spędzania przez nich czasu wolnego.
- Uczniowie notują odpowiedzi swego rozmówcy.
- Nauczyciel prosi uczniów o przekazanie relacji z przeprowadzonego wywiadu.

5. Ewaluacja, objaśnienie pracy domowej: 5 minut
- Nauczyciel pyta o opinie na temat lekcji, zadaje pracę domową.

Praca domowa - "Przeprowadź wywiad ze swoim rodzeństwem na temat ulubionych zajęć i napisz krótkie sprawozdanie".

Scenariusz lekcji języka niemieckiego

Klasa: II LO
Czas zajęć: 45 minut
Temat: Muss Heinz sein Aussehen ändern oder muss das Arbeitsamt zahlen? Diskussion.
Cel główny: kształtowanie umiejętności mówienia i słuchania, wypowiadania własnych sądów, kształtowanie aktywności uczniów

Cele operacyjne:
I. Wiadomości - uczeń zna:
- wyrażenia dotyczące wypowiadania własnych sądów i opinii na temat stylu ubierania się i wyglądu, konsekwencji zachowania bohatera tekstu oraz zwroty leksykalne wykorzystywane w argumentacji
- konstrukcję zdania podrzędnie złożonego

II. Umiejętności - uczeń potrafi:
- argumentować swoje opinie
- analizować zachowania innych
- formułować własne opinie
- stosować w swoich wypowiedziach właściwy materiał leksykalno-gramatyczny

Metody nauczania: giełda pomysłów, dyskusja
Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa
Środki dydaktyczne: rzutnik pisma, foliogramy (zwroty dot. wypowiadania swoich sądów i opinii), kartki z opisem tematu do dyskusji, arkusze szarego papieru, flamastry
Doskonalone umiejętności: mówienie

Przebieg lekcji:

1. Czynności organizacyjne: 3 minuty
- Sprawdzenie listy obecności.

2. Przypomnienie wiadomości i nawiązanie do tematu ostatniej lekcji: 4 minuty
- Nauczyciel zadaje pytania w celu przypomnienia problemu do tekstu "Kein Geld für Irokesen" (Themen neu, Kursbuch 2, str. 17).
- Uczniowie odpowiadają na pytania.

3. Podanie tematu. Prezentacja nowego materiału leksykalnego: 5 minut
- Nauczyciel podaje cele lekcji i objaśnia temat.
- Prezentuje materiał leksykalny z wykorzystaniem foliogramów.

4. Przygotowanie do dyskusji: 3 minuty
- Nauczyciel dzieli klasę na 4 - osobowe grupy poprzez odliczanie do czterech, rozdaje arkusze papieru i flamastry, każdej grupie przydziela problem do rozwiązania poprzez rozdanie kartek z opisem tematu do dyskusji, prosi, by zapisali wszystkie argumenty, dotyczące podanego tematu oraz sposoby rozwiązania konfliktu między bohaterem tekstu a Urzędem Pracy.

5. Praca w grupach: 15 minut
- Uczniowie przygotowują się do dyskusji, wypisują na otrzymanych arkuszach papieru argumenty przemawiające za i przeciw bohaterowi tekstu oraz stanowisku Urzędu Pracy oraz sposoby rozwiązania zaistniałego problemu.
- Reprezentant prezentuje efekty pracy grupy, podchodzi do tablicy, przypina arkusz papieru na tablicy i omawia przygotowany materiał do dyskusji.

1. Dyskusja i wymiana poglądów: 10 minut.
- Uczniowie oceniają sądy i opinie swoich kolegów, nawiązuje się dyskusja.

2. Ewaluacja, objaśnienie pracy domowej: 5 minut
- Nauczyciel ocenia pracę na lekcji, pyta uczniów o opinie na temat lekcji, zadaje pracę domową.

Praca domowa - "Przeprowadź rozmowę z pracownikiem Urzędu Pracy i przekonaj go o zmianie stanowiska w sprawie Heinza Kuhlmanna i napisz sprawozdanie z rozmowy".

Scenariusz lekcji języka niemieckiego

Klasa: III LO
Czas zajęć: 45 minut
Temat: Das politische Wahlsystem in der Bundesrepublik Deutschland.
Cel główny: kształtowanie umiejętności mówienia i czytania.

Cele operacyjne:

I. Wiadomości - uczeń zna:
- słownictwo dotyczące systemu wyborczego w Niemczech
- rozumie tekst pisany zawierający informacje związane z systemem politycznym Niemiec
II. Umiejętności - uczeń potrafi:
- przy pomocy tekstu podać nazwy: Bundestag, Bundesrat, Landtag, Bundeskanzler, Bundesminister, Landesminister, Bundespräsident, Ministerpräsident i określić przez kogo są wybierani, podać liczbę posłów w parlamencie niemieckim
- porównać system polityczny w Niemczech i Polsce
- stosować w swoich wypowiedziach właściwy materiał leksykalny
- wyszukać konkretnych informacji z tekstu

Metody nauczania: praca z tekstem, wyjaśnienie
Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa
Środki dydaktyczne: rzutnik pisma, foliogramy, mapa Niemiec, materiały dydaktyczne wyszukane w Internecie
Doskonalone umiejętności: mówienie, rozumienie tekstu pisanego

Przebieg lekcji:

1. Czynności organizacyjne: 5 minut
- Sprawdzenie listy obecności.

2. Przypomnienie wiadomości i nawiązanie do tematu ostatniej lekcji: 5 minuty
- Nauczyciel zadaje pytania dotyczące podziału administracyjnego Niemiec.
- Uczniowie korzystają z mapy Niemiec i odpowiadają na pytania.

3. Podanie tematu. Prezentacja nowego materiału leksykalnego: 10 minut
- Nauczyciel podaje cele lekcji i objaśnia temat.
- Nauczyciel prezentuje nowy materiał leksykalny do omawianego tematu z wykorzystaniem foliogramów.
- Nauczyciel prosi o uważne przyjrzenie się schematowi przedstawionemu na foliogramie, zadaje pytania.
- Uczniowie odpowiadają

4. Paca w grupach: 10 minut
- Nauczyciel dzieli klasę na 4 - osobowe grupy poprzez odliczanie do czterech, rozdaje czyste karty odpowiedzi na przygotowane na foliogramie 4 pytania dotyczące ordynacji wyborczej w Polsce i Niemczech.
- Uczniowie konsultują się i odpowiadają na pytania.
- 4 reprezentantów grup podaje odpowiedzi na pytania.
- Pozostali uczniowie oceniają trafność udzielonych odpowiedzi

5. Praca indywidualna: 10 minut
- Nauczyciel prosi uczniów o dokonanie porównania systemu politycznego w Polsce i Niemczech.
- Uczniowie dokonują analizy i porównania.

6. Ewaluacja, objaśnienie pracy domowej: 5 minut
- Nauczyciel ocenia pracę na lekcji, pyta uczniów o opinie na temat lekcji, zadaje pracę domową.

Praca domowa - "Przedstaw za pomocą schematu system polityczny w Polsce".

Opracowanie: mgr Elżbieta Czubińska.

Wyświetleń: 3380


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.