Katalog

Maria Wojszwiłło, Małgorzata Kołodziej
Ekologia, Artykuły

Zielone tereny wokół Szczecina

- n +

Zielone tereny wokół Szczecina

W obrębie Szczecina możemy odwiedzić kilka parków leśnych. Należy do nich: Park Leśny Mścięcino, Park Leśny Głębokie, Park Leśny Dąbie, Las Arkoński, Park Leśny Zdroje, Park Leśny Klęskowo, Park Leśny Kupały.

Przebywanie w tych Parkach Leśnych jest olbrzymią przyjemnością. Rośnie w nich wiele gatunków drzew, runo leśne jest bardzo bogate, a widok tego wszystkiego wzbogacają malowniczo położone jeziora i stawy.

Kiedy przyjrzymy się bliżej zobaczymy, że niektóre drzewa wyróżniają się ciekawym kształtem, wiekiem czy usytuowaniem. Najważniejszym i najliczniej występującym gatunkiem drzew jest sosna, a następnie dąb i buk. Spacerując po lasach możemy nieoczekiwanie spotkać dzika, który bardzo dobrze czuje się w miejscach tak licznie odwiedzanych przez turystów. Z innych spotykanych zwierząt wymienić należy: lisa, sarnę, borsuka, jenota czy kunę leśną. Lasy te to także miejsce bytowania ptactwa, gadów, płazów i owadów.

Tereny Parków Leśnych Szczecina ukrywają pozostałości kultury i działalności człowieka. Atrakcyjny krajobrazowo teren Szczecina to Dolina Siedmiu Młynów. Tworzy ją górny bieg Osówki w Lasku Arkońskim. W średniowieczu Osówkę wykorzystywano do celów przemysłowych, a nad jej brzegiem stało siedem młynów wodnych działających dzięki spiętrzającym wodę stawom młyńskim. Pięknym miejscem w Lasku Arkońskim jest również staw Uroczysko.

Na duże uznanie zasługuje taż Park Leśny w Zdrojach. W rezerwacie "Zdroje" występuje dość licznie cis pospolity. W Parku tym zachowały się ślady po dawnej eksploatacji górniczej. Polana "Widok" to w rzeczywistości hałda dawnej kopalni kredy mieszczącej się w miejscu dzisiejszego Jeziora Szmaragdowego. Jest to sztuczny zbiornik, a powstał w wyniku zalania istniejącej jeszcze przed wojną wspomnianej kopalni. Dzisiaj możemy wejść na mostek betonowy, który jest fragmentem torowiska kolejki wywożącej urobek kredy do pobliskiej cegielni. W Parku tym napotkać możemy głazy granitowe, które wyznaczały kiedyś granice między powiatem gryfińskim a Szczecinem. W Parku Kupały wznosi się pomiędzy strumykami Glinianka i Osieniec wieża Gocławska, zwana także wieżą Bismarcka. Ciekawa wieża znajduje się również w Lasku Arkońskim, a jest to wieża Kuistorpa, zbudowana jako obiekt widokowy. Niestety obecnie częściowo zniszczona.

Nie tylko Parki Leśne są ozdobą Szczecina. Wystarczy udać się kilkanaście kilometrów poza miasto, aby nacieszyć oczy pięknymi widokami ogrodów dendrologicznych. Jeden w Przelewicach około 5 km od Pyrzyc, drugi w Glinnej w południowo wschodniej części Puszczy Bukowej.

Ogród dendrologiczny w Przelewicach jest jednym z najbardziej znanych i cenionych w kraju. Został założony w 1923r. przez Conrada Borsiga. Najbogatszymi kolekcjami, jakie zgromadził Borsig były kolekcje roślin wrzosowatych, karłowych roślin iglastych. Oprócz roślin drzewiastych wprowadził wiele ciekawych roślin zielnych, które ubarwiały ogród w różnych porach roku. W czasie wojny i w pierwszych latach powojennych ogród podupadł. Mimo strat wojennych i powojennych ogród jest nadal prawdziwym dziełem sztuki ogrodniczej. Zgromadzono w nim ponad 800 gatunków i odmian rzadkich i cennych drzew z Japonii, Chin, Korei, Ameryki Północnej i Europy. Niektóre gatunki są niezwykłą rzadkością np.: sosna karłowata, jodła hiszpańska, świerk szydlaty, dąb pontyjski, palecznik Chiński, ambrowiec amerykański, klon kosmaty.

Na wszystkich okazach drzew i krzewów znajdują się tabliczki z nazwami i regionami świata, z których pochodzą. Najbogatsza kolekcję stanowią: cyprysiki, żywotniki i magnolie.

Bardzo pięknym miejscem jest tu ogród japoński z łukowym mostkiem nad zbiornikiem wodnym. Na terenie ogrodu znajduje się staw, gdzie wiosną jest szczególnie pięknie, ponieważ kwitnie wtedy mnóstwo kwiatów.

Drugim ciekawym ogrodem dendrologicznym niedaleko Szczecina jest ogród w Glinnej. Powstał również bardzo dawno temu, bo w 1823 r. kiedy została założona tu szkółka drzew i krzewów. Stwierdzono, że klimat w tym rejonie jest przyjazny dla roślin sprowadzono drzewa egzotyczne. Najcenniejsze drzewa pochodzą z lat 1880 - 1890.

Najsłynniejszym z nich jest największy w Polsce okaz mamutowca olbrzymiego, czyli sekwoi. Niestety drzewo usycha, ale posadzono już młode okazy tego gatunku. Obok mamutowca ciekawymi i cennymi drzewami są tu też: jodła olbrzymia, jodła szlachetna, jodła grecka, orzesznik pięciolistny, cyprysik gronkowy. Na większości okazach umieszczone są tabliczki z nazwą i pochodzeniem rośliny.

Jeżeli ktoś dysponuje większą ilością czasy i środkiem lokomocji może udać się nieco dalej od Szczecina, a mianowicie do Wolińskiego Parku Narodowego. Park ten został utworzony w 1960r. i obejmuje ochronną część największej polskiej wyspy - Wolin.

Niezapomniane wrażenie zrobi na turystach wybrzeże klifowe, dobrze zachowany las bukowy, unikalna, wyspiarska delta Świny, przybrzeżny pas wód Bałtyku. Obszar lądowy Parku jest mocno zróżnicowany. Bogata i rzadko spotykana fauna i flora na pewno zachwyci każdego. Na wyspie Wolin stwierdzono występowanie ponad 1300 gatunków roślin. Przez Wolin przebiega główny szlak przelotu ptaków wzdłuż wybrzeża Bałtyku. Na terenie parku stwierdzono występowanie ponad 230 gatunków ptaków.
Oprócz tego bardzo bogaty jest świat owadów. Lasy parku to siedliska dla licznie występujących dzików, saren, jeleni, lisów, borsuków i kun. Wśród gatunków nowo przybyłych zwierząt uwagę zwraca szop pracz.

Atrakcją Wolińskiego Parku Narodowego jest Rezerwat Żubrów. Żubry mają tu do swojej dyspozycji dwie kwatery: zimową i letnią.. Za ogrodzeniem ustawione są tarasy widokowe dla zwiedzających. Obecnie w rezerwacie przebywa sześć żubrów. Obok Żubrów spotkać też możemy w odrębnej zagrodzie osłabione, chore lub osierocone sarny i dziki. Gdy jest to możliwe po wyzdrowieniu zwierzęta te wypuszczane są na wolność. Stałym mieszkańcem rezerwatu jest również orzeł bielik. Wszystkie zwierzęta mają zapewnioną opiekę weterynaryjną.

Jeżeli więc ktoś lubi spędzać czas na łonie natury, pośród pięknej przyrody, w Szczecinie i w okolicach Szczecina znajdzie piękne miejsca, które zaspokoją jego zainteresowania, zamiłowania do piękna ojczystej ziemi.

Opracowanie: Maria Wojszwiłło

Wyświetleń: 1073


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.