Katalog

Agata Pyrgies, Jolanta Kostko
Zajęcia przedszkolne, Scenariusze

Wiatr

- n +

Scenariusz zajęcia w grupie dzieci sześcioletnich

Temat: Wiatr

Cele ogólne:
- zapoznanie z typowym zjawiskiem atmosferycznym, tj. wiatrem, jego odmianami,
- wykorzystanie wiatru do wytwarzania energii,
- rozwijanie zdolności obserwacyjnych, zainteresowań w zabawie badawczej,
- zmiany w przyrodzie wywołane działaniem wiatru,
- obserwowanie zachowania się różnych przedmiotów podczas działania na nie wiatru o różnym nasileniu,
- pobudzanie dziecięcej wyobraźni i aktywności w poznawaniu środowiska,
- doskonalenie prawidłowego oddechu.

Cele szczegółowe: dzieci
- dokonują analizy sytuacji, uogólniają oraz wyciągają wnioski,
- interpretują treści wierszyków dziecięcych,
- znają znaczenie wiatru,
- ćwiczą prawidłowy oddech.

Środki edukacyjne: gazety, piórka, liście, kłębuszki waty, wachlarzyki, wiatraczki, piłeczki, bibułka, patyczki, wełniane kolorowe sznurki, ilustracje, artykuły piśmienne.

Przebieg:

1. Wstęp:
- nauczycielka recytuje wiersz "Błękitny wiatr" A. Natorff

Pod błękitnym niebem
wiatr błękitny chrapie,
rozbawiona chmura
po piętach go drapie.
Właśnie się obudził,
od świtu szaleje,
połamał gałęzie
i jeszcze się śmieje.
Hej wietrze, wietrzyku,
pobaw się dziś z nami,
tylko nas nie wywróć
do góry nogami!

oraz fragment wiersza J. Tuwima "Dwa wiatry"

Jeden wiatr - pędziwiatr!
Fiknął kozła, plackiem spadł,
Skoczył, zawiał, zaszybował,
Świdrem w górę zakołował
I przewrócił się, i wpadł
Na szumiący, senny sad,
Gdzie cichutko i leciutko
Liście pieścił i szeleścił
Drugi wiatr...

- rozmowa na temat treści wierszyków,
- ćwiczenia słownikowe, różne określenia wiatru (zefirek, wiaterek, wietrzyk, wietrzysko, wicher, halny, tajfun, huragan, tornado).

2. Ćwiczenia oddechowe mające na celu pogłębienie oddechu, rozruszanie, przepony, wydłużenie fazy oddechowej:
- dmuchanie na skrawek papieru, bibułki, (odchylenie papieru, bibułki musi być cały czas jednakowe),
- głęboki wdech i długi wydech połączony z dmuchaniem na watkę zawieszoną na nitce tak, aby jak najdłużej utrzymała się w oddaleniu,
- nadmuchiwanie balonów.

3. Zabawy badawcze z wiatrem mające na celu porównywanie, uogólnianie i wnioskowanie (zespoły):
- dmuchanie na skrawki papieru, kłębuszki waty, kule z gazet, wiatraczki, tak by się przemieszczały,
- wypuszczanie powietrza z balonów na skrawki papieru, kłębuszki waty, kule z gazet, wiatraczki, tak by się przemieszczały.
- kierowanie lekkich podmuchów wiatru, spowodowanych użyciem wachlarzyków na skrawki papieru, kłębuszki waty, kule z gazet, wiatraczki, tak by się przemieszczały,
- wypowiedzi dzieci na temat, kiedy przedmioty poruszały się najszybciej i dlaczego?

4. Każde dziecko sprawdza działanie wiatru na swojej buzi.
- wachlowanie wachlarzykiem w stronę twarzy,
- opisywanie swoich odczuć, emocji.

5. Zabawa dramowa mająca na celu pobudzić wyobraźnię artystyczną, zachęcić do aktywności twórczej.
- inscenizacja treści wiersza "Dwa wiatry" (nauczycielka recytuje wiersz).

6. Segregowanie ilustracji ukazujących działanie wiatru:
- niszczące działanie wiatru ( np.: wydmy, łamanie gałęzi),
- pozytywne działanie wiatru (np.: rozsiewanie nasion roślin, dmuchanie w żagiel, przedmioty napędzane wiatrem, prąd).

7. Zabawa z kolorową chustą, mająca na celu obserwację spadających przedmiotów: kuleczek z waty, skrawków papieru, kul z gazet.
- dzieci ustawione dookoła chusty na umówiony znak energicznie ją napinają, następuje wyrzucenie przedmiotów do góry, zabawę powtarzamy kilka razy, obserwując co spada najszybciej, a co najwolniej.

8. Ćwiczenie odprężające i uspakajające - metoda Denisona.
- picie wody,
- "punkty na myślenie" (lewą rękę trzymamy na pępku, prawą wykonujemy głęboki masaż punktów tuż pod obojczykiem, po lewej i prawej stronie mostka),
- pozycja Cook'a (ćwiczenie wykonujemy siedząc, zakładamy lewą nogę na prawą, tak aby oprzeć kostkę na kolanie. Następnie prawa ręką obejmujemy lewą nogę w kostce, potem lewa ręka obejmujemy lewą nogę pod palcami, siedzimy w takiej pozycji przez minutę głęboko oddychając, oczy mamy zamknięte, a język przyłożony do podniebienia. Następnie siadamy zwyczajnie, składamy słonie tak by dotykały się czubkami palców i głęboko oddychamy przez następną minutę.

9. Ilustracja wiatru według pomysłu dziecka (można włączyć podkład muzyczny, nagranie szumu wiatru).

Opracowanie: Agata Pyrgies, Jolanta Kostko

Wyświetleń: 3428


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.