Katalog

Dorota Nisztor
Zajęcia zintegrowane, Artykuły

Być uczniem na europejskim poziomie

- n +

Być uczniem na europejskim poziomie

Pierwszego maja 2004 roku nasz kraj oficjalnie zostanie przyjęty do struktur Unii Europejskiej. Jednak mimo licznych akcji, prowadzonych przez euroentuzjastów, wiedza na temat Wspólnoty, zasad jej funkcjonowania jest nadal mała.

Arystoteles powiedział, że "prawdziwa wiedza to znajomość przyczyn". W tych słowach jest wiele prawdy. Aby dokładnie poznać daną materię, należy zrozumieć jej funkcjonowanie. Jestem nauczycielką w nauczaniu zintegrowanym, zależy mi na tym, aby moi mali uczniowie uczyli się ze zrozumieniem. W tym celu, zorganizowałam Szkolne Koło Europejskie. Staram się w sposób jasny, prosty, w formie najczęściej zabawowej przybliżać moim wychowankom Wspólnotę Europejską. Nie jest to sprawa prosta, ale przecież, to ci młodzi ludzie odczują najbardziej efekt przystąpienia do Unii Europejskiej.

Dziś każdego młodego człowieka uczy się być Polakiem, ale nie należy też zapominać o edukacji europejskiej. Uważam, że moim zadaniem jako pedagoga, jest stworzenie takich warunków, aby moi wychowankowie poczuli się obywatelami Europy nie zapominając o swojej Ojczyźnie. W tym celu byłam współorganizatorem w naszej szkole "Tygodnia Europejskiego". W tym czasie uczniowie z rożnych klas (większość z klas młodszych) korzystając z pomocy nauczyciela, rodziców starali się jak najpełniej poznać kulturę oraz symbolikę danego państwa Wspólnoty. Taka nauka przez zabawę okazała się wspaniałym pomysłem. Niektórzy z rodziców z nieukrywanym zadowoleniem przyjęli fakt, że ich "malec" coraz częściej zagląda do atlasu geograficznego i zachęca do tego rodzica, rodzeństwo. Stara się dowiedzieć więcej o kraju o którym rozmawiamy na Kole Europejskim. Prawie każdy członek Koła czynnie zaangażował się w pogłębianie swoich, jeszcze bardzo niewielkich wiadomości dotyczących państw unijnych. Jednych zainteresowała historia danego kraju, innych narodowe potrawy, byli i tacy, którzy prosili mnie o pokazanie tańców flamenco i tanga!

Kiedy oficjalnie wejdziemy do Unii Europejskiej, wiedza o jej strukturze oraz zasadach funkcjonowania może okazać się bezcenna. Dlatego, staram się być przewodnikiem dla swoich uczniów, aby potrafili być otwarci na ludzi reprezentujących inne tradycje, zwyczaje, obyczaje. Jako przyszli obywatele Unii Europejskiej powinni umieć pozyskiwać nowych kolegów, przyjaciół, propagować wśród nich naszą tradycję, a tym samym zdobywać nowych ambasadorów kultury polskiej.

Opracowanie: mgr Dorota Nisztor

Wyświetleń: 621


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.