Katalog

Mirosława Błaszak
Zajęcia zintegrowane, Konkursy

Jak zorganizowałam konkurs szkolny pt. "Turniej Wiedzy Klas III"

- n +

Jak zorganizowałam konkurs szkolny pt. "Turniej Wiedzy Klas III"

Organizowane na terenie szkoły różnego rodzaje konkursy są bardzo lubiane przez uczniów. Element rywalizacji, zdobycie nagrody, dyplomu, uznanie, są tym magnesem, który przyciąga dzieci do wzięcia udziału w konkursach. Należy jednak pamiętać, aby miały one atrakcyjną formę.

Biorąc to pod uwagę, postanowiłam zorganizować i przeprowadzić konkurs dotyczący wszechstronnej wiedzy pod nazwą "Turniej Wiedzy Klas III".

Najpierw opracowałam regulamin tegoż konkursu, który zawierał cele, postanowienia ogólne i szczegółowe. Taki regulamin otrzymali wychowawcy wszystkich klas trzecich i na jego podstawie wytypowali uczniów do rozgrywek. Następnie przygotowałam po 5 pytań z następujących kategorii: przysłowia, plastyka, ortografia, przyroda, matematyka, literatura, muzyka, niespodzianka. Różnorodność tematyczna dawała uczniom dużą możliwość wyboru pytania i kategorii, w której czuli się najpewniej. Oto przykłady zestawu z literatury:
1. Napisz 3 tytuły lektur o zwierzętach i ich autorów.
2. Jak miała na imię dziewczynka, która uratowała Lampo?
3. Wykreśl tytuły baśni, których nie napisał J. Ch. Andersen.
4. Wpisz imiona dzieci z Bullerbyn do odpowiedniej zagrody.
5. Jak miały na imię dzieci z baśni "Królowa Śniegu"?

Pytania z kategorii "niespodzianka" były następujące:
1. Z jakim miastem kojarzą ci się pierniki?
2. Rozwiąż rebus.
3. Jak nazywa się waluta europejska?
4. Jaki jest tytuł najnowszej części przygód sławnego czarodzieja?
5. Podaj nazwy 5 kontynentów.

Ostatnim etapem przygotowań (poza organizacją oczywiście) , było pozyskanie sponsora, który ufundował nagrody.

Przebieg konkursu był następujący: każdą klasę reprezentował 3-osobowy zespół. Na tablicy zawieszone były kategorie, a obok pytania ukryte pod sylwetami np. ryby, gruszki, choinki itp. Każdy zespół kolejno wybierał pytanie z dowolnej kategorii, i wszystkie drużyny odpowiadały na nie równocześnie, pisemnie na kartkach papieru. Komisja składająca się z nauczycieli oceniała poprawność odpowiedzi i przyznawała punkty, które zapisywano na tablicy.

Konkurs przebiegał bardzo sprawnie i zespołom udało się odpowiedzieć na kilkanaście pytań.

Po upływie określonego limitu czasu (cały konkurs trwał 1 godz.), podsumowano wyniki i zwycięzcom wręczono nagrody i dyplomy.

"Turniej Wiedzy" wszystkich bardzo zachwycił, dzięki atrakcyjnej formie, ciekawym pytaniom, pogodnej, bezstresowej atmosferze. Na długo zapadł w pamięci uczestnikom, komisji, oraz prowadzącym. Oto niektóre wypowiedzi uczestników konkursu: "Najbardziej podobało mi się, że sami mogliśmy wybierać pytania", "Najfajniejsze były pytania z niespodzianki", "Bardzo się cieszę z nagrody (badminton), przyda się na wakacje, bo będę grał z siostrą", "Czułem się jak w telewizji, tam też odpowiadają na kartkach".

Zachęcona takim powodzeniem postanowiłam wprowadzić "Turniej Wiedzy Klas III" do szkolnego kalendarza imprez, i stąd też dopisałam "I Turniej Wiedzy Klas III", bo będzie on kontynuowany w latach następnych.

Opracowanie: Mirosława Błaszak

Wyświetleń: 2346


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.