Katalog

Magdalena Urbańska
Ekonomia, Konspekty

Ogólna charakterystyka systemu podatkowego - konspekt lekcji

- n +

Wycena materiałów w ewidencji - konspekt lekcji

Typ szkoły:
   Liceum Ekonomiczne
Klasa:
   IV
Przedmiot-specjalizacja:
   Podatki
Moduł:
   Polski system podatkowy i organizacja administracji skarbowej
Temat jednostki dydaktycznej:
   Ogólna charakterystyka systemu podatkowego
Czas:
   2 godziny

Cele kształcenia:

Cel ogólny:
- poznanie zasad polityki fiskalnej państwa oraz funkcjonowania administracji skarbowej, rządowej i samorządowej.

Cele szczegółowe:
Uczeń musi umieć:
- scharakteryzować system podatkowy w Polsce,
- klasyfikować dochody budżetowe wg różnych kryteriów,
- definiować dochody budżetowe,
- rozróżniać dochody państwa i samorządów
- wymienić rodzaje podatków w Polsce.

Uczeń powinien:
- sprawnie poruszać się po serwerach internetowych,
- poznać warunki dotyczące przystąpienia Polski do UE w kwestii podatków.

Uczeń może umieć:
- wymienić poglądy filozofów na temat systemu podatkowego w historii myśli ekonomicznej
Metody kształcenia: Pogadanka heurystyczna, elementy wykładu, dyskusja panelowa

Formy organizacyjne pracy uczniów:
- praca indywidualna: jednolita
- praca zespołowa: jednolita i zróżnicowana

Środki dydaktyczne:
- Internet
- słownik ekonomiczny
- przepisy prawne
- foliogramy ukazujące podział dochodów państwa i dochody jednostek samorządu terytorialnego oraz rodzaje podatków w Polsce
- rzutnik pisma
- E. Cyrson - Kompendium wiedzy o gospodarce. Wyd. PWN W-wa 2000
- J. Kaczurba - Integracja z Unią Europejską - poradnik dla przedsiębiorców. Min. Gospodarki W-wa 2000
- A. Majchrzycka-Guzowska - Finanse w gospodarce rynkowej. WSiP W-wa 2001

Przebieg lekcji:
I. Sprawy organizacyjne
1. Sprawdzenie obecności
2. Podanie tematu lekcji

II. Wprowadzenie do tematu
1. Podanie ogólnego celu lekcji oraz celów szczegółowych
2. System podatkowy w historii myśli ekonomicznej czyli historyczne ukształtowanie typowych koncepcji systemu podatkowego:
   a) liberalizm ekonomiczny - poglądy A. Smitha
   b) interwencjonizm podatkowy - poglądy A. Wagnera
   c) ucieczka przed podatkiem - poglądy W. Gerloffa
   d) koncepcja "podatku jedynego" - poglądy fizjokratów
   e) filozofia chrześcijańska a podatki

Opracowuje zespół I - sekwencja ścieżki filozoficznej
3. Unijny system podatkowy - wpływ akcesji do UE na poziom, strukturę i procedurę systemu podatkowego:
   a) podatki pośrednie w UE - zasady stosowania i wysokości stawek podatku VAT
   b) podatki bezpośrednie w UE
   c) charakterystyka podatków w poszczególnych krajach UE
Opracowuje zespół II - sekwencja ścieżki europejskiej
4. Przepisy prawne jako źródło informacji w systemie podatkowym:
   a) wydawnictwa naukowe
   b) czasopisma fachowe - Gazeta prawna, Rzeczpospolita
   c) strony internetowe:
      - www.taxoline.pl
      - www.money.pl
      - http://podatki.lakron.pl
      - http://podatki.elfin.pl
      - http://podatki.hoga.pl
      - http://podatki.interia.pl

Opracowuje zespół III - elementy ścieżki: edukacja czytelnicza i medialna
III. Podsumowanie pracy na dwóch jednostkach dydaktycznych. Ocena pracy zespołów, wystawienie ocen.

Opracowanie:
Magdalena Urbańska

Wyświetleń: 6630


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.