|
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Katalog Ewa Grzybowska Matematyka, Konspekty Konspekt lekcji chemii w klasie I gimnazjum z wykorzystaniem programu komputerowego: Układ okresowy pierwiastków źródłem informacji o właściwościach fizycznych i chemicznych pierwiastkówUkład okresowy źródłem informacji o właściwościach fizycznych i chemicznych pierwiastków.Konspekt lekcji chemii w klasie I gimnazjum, z wykorzystaniem programu komputerowegoWstęp Stosowanie nauczania wspomaganego komputerem do wyjaśniania zagadnień teorii atomistyczno - cząsteczkowej, znacznie uaktywnia sferę emocjonalną uczniów, potęgując ich możliwości intelektualne i komunikacyjne. Zastosowanie programu komputerowego przygotowanego do sortowania danych o pierwiastkach pozwala mi na sprawne prowadzenie lekcji dotyczących prawa okresowości. Na ekranie komputera uczeń może przedstawiać obrazy symbolizujące poszczególne pierwiastki, których usytuowanie może sam określać. Działania takie odbywają się sprawnie i z dużym zaangażowaniem ze strony ucznia. Moja rola jako nauczyciela sprowadza się do wyszukiwania tych uczniów, którzy wymagają szczególnej pomocy i doradztwa a nie przekazywania informacji. Zapamiętywanie danych dotyczących układu okresowego pierwiastków usprawnia także prowadzony z pomocą komputera quiz. Możliwość dialogu ucznia z komputerem oraz niekonwencjonalnej kontroli stanu wiedzy ucznia zwiększa tempo zapamiętywania wiadomości oraz powoduje większą trwałość wiedzy. Konspekt Cel ogólny: - poznanie zależności między położeniem pierwiastka w układzie okresowym a jego właściwościami - praktyczne wykorzystanie komputera Cele szczegółowe: Uczeń wie: - jakich informacji o pierwiastkach dostarcza układ okresowy (B) - gdzie występują i jakie właściwości mają wybrane pierwiastki (B) - o możliwości korzystania z programów komputerowych na lekcjach chemii (B) Uczeń umie: - podać informacje o pierwiastku na podstawie jego położenia w układzie okresowym (C) - zastosować technikę komputerową do poszerzenia wiedzy zdobytej w czasie lekcji (D) Metody pracy: - poszukiwania, porządkowania i wykorzystania informacji z różnych źródeł, - efektywnego posługiwania się technologią komputerową. Materiały dydaktyczne: - program komputerowy - Układ Okresowy Pierwiastków, Freeware, e-mail: corvusx @ poczta.onet.pl - "Chemia, ćwiczenia dla gimnazjum część I" T. Kulawik, M. Litwin, wydawnictwo Nowa Era, Warszawa 1999 Przebieg lekcji: 1. Wprowadzenie: a) Sprawdzenie pracy domowej - dla wszystkich - ćwiczenie 26 str. 46 - uczeń uzupełnia zdania dotyczące budowy układu okresowego - dla chętnych - ćwiczenie 31 str. 51 - uczeń łączy odpowiednie części zdań aby powstały zdania prawdziwe dotyczące charakteru chemicznego pierwiastków grup głównych. b) Przypomnienie znanych pierwiastków i określenie ich właściwości [Zwrócenie uwagi na fakt, że znanych jest już wiele pierwiastków i zapamiętanie ich nazw i właściwości nie jest łatwe. c) Przypomnienie zasad pracy w pracowni komputerowej. 2. Ustalenie tematu i celu lekcji: - Sformułowanie tematu lekcji po wstępnej dyskusji o możliwości wykorzystania programu komputerowego do zestawienia poszczególnych informacji o pierwiastkach - Uruchomienie programu "Układ Okresowy Pierwiastków". 3. Realizacja nowego materiału: Uczniowie rozwiązują zadania wykorzystując program do zdobycia potrzebnych im informacji. Informacje PODSTAWOWE Zad.1 Odczytaj nazwy łacińskie pierwiastków: - H,Ca,O,Pb,S,Cl,C - skąd wywodzi się współczesna symbolika literowa ? - o liczbie atomowej Z: 104 - 112, [zwrócenie uwagi na polskie nazwy tych pierwiastków. Zad.2 a) wymień pierwiastki znane w średniowieczu, b) wyszukaj pierwiastki "najmłodsze", c) czy pierwiastek german był znany przez Mendelejewa ? d) odszukaj pierwiastki ciekłe. Informacje BUDOWA ATOMU Zad.1 Podaj konfiguracje elektronowe atomów Cl, Ca, S i porównaj je z położeniem tych pierwiastków w układzie okresowym. Informacje WŁAŚCIWOŚCI MAKROSKOPOWE I FAZOWE Zad.1 Wyszukaj pierwiastki o największej wytrzymałości na rozciąganie, twardości i gęstości i podaj przykłady ich zastosowań. Zad.2 Porównaj rozpowszechnienie różnych pierwiastków np. H,O,Fe,C: - na Ziemi - w skorupie ziemskiej - w oceanie - we wszechświecie - w organizmie człowieka Informacje IZOTOPY Zad.1 Odszukaj pierwiastki o maksymalnej liczbie izotopów. Zad.2 Podaj liczby izotopów niektórych pierwiastków np. C,H,Sn oraz ich okresy półtrwania. 4.Ocena pracy uczniów. 5.Rekapitulacja. - Przeprowadzenie quizu - Samoocena. Uczniowie otrzymują zestaw pytań. Wykorzystując informacje zawarte w programie udzielają pisemnych odpowiedzi. Trzy pierwsze prace są prezentowane i weryfikowane wspólnie przez zespół klasowy, co umożliwia przeprowadzenie samokontroli pozostałym uczniom. Po uzgodnieniu poprawności prac uczniowie dokonują ich oceny. I. Kiedy i kto odkrył rad i polon ? II. Ile jest pierwiastków gazowych ? III. Jak zmienia się liczba powłok w atomach pierwiastków należących do tej samej grupy ? IV. Który pierwiastek ma większą twardość Sn czy Pb ? V. Podaj temperaturę topnienia wolframu i zastosowanie wykorzystujące tą właściwość. VI. Podaj trzy pierwiastki najbardziej rozpowszechnione na Ziemi i w organizmie człowieka. VII. Który izotop węgla ma najkrótszy okres półtrwania ? 6.Praca domowa - dla wszystkich - Ćw.30 str.50. Tabela przedstawia fragment układu okresowego pierwiastków.
Na podstawie położenia pierwiastków X,Y,Z w układzie a) określ charakter chemiczny pierwiastków X,Y,Z b) podaj liczbę elektronów walencyjnych, c) wymień liczbę powłok elektronowych. - dla chętnych - dokonaj prezentacji [reklamy wybranego pierwiastka, w dowolny ciekawy sposób. 7.Ewaluacja zajęć. Ankieta dla Ucznia Proszę o uwagi dotyczące lekcji. Twoja opinia pozwoli mi przemyśleć moją pracę i uwzględnić Twoje sugestie. W każdym zdaniu podkreśl wybraną odpowiedź. Dziękuję 1. Lekcja była:
Bibliografia: 1. E. Brudnik, A. Moszyńska, B.Owczarska: Przewodnik po metodach aktywizujących, Zakład Wydawniczy SFS, Kielce 2000. 2. J. Cipera,D. Polaskowa, J. Polasek: Programy komputerowe do nauczania chemii ogólnej, Chemia w Szkole nr 1,WsiP1996. 3. T. Kulawik, M. Litwin: Chemia, ćwiczenia dla gimnazjum część I, Nowa Era, Warszawa 1999 4. I.Dzierzgowska,A. Clark, M. Tompson, S. Wlazło: Mierzenie jakości pracy szkoły, TERM- moduł IV, MEN
Opracowanie: mgr Ewa Grzybowska Wyświetleń: 3576
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |