Katalog

Ewa Żak, Andrzej Żak
Biologia, Scenariusze

Scenariusz zajęć pozalekcyjnych z biologii nt. "Rola porostów (Lichenes) w bioindykacji skażeń powietrza ? cz. 1" + arkusz zadań.

- n +

Rola porostów (Lichenes) w bioindykacji skażeń powietrza (cz. 1)

Scenariusz zajęć pozalekcyjnych koła biologicznego

Jest to część pierwsza cyklu zajęć poprzedzająca obserwacje i badania terenowe.
Miejsce zajęć: pracownia komputerowa z dostępem do internetu

Czas trwania: 2 godziny

Cele zajęć
Wiadomości:
- znajomość pojęć: plecha, symbioza, helotyzm, bioindykacja, epifity, pustynia porostowa, organizm pionierski
- znajomość rodzajów plech porostów
- znajomość czynników wpływających na występowanie porostów

Umiejętności:
- rozróżniania rodzajów plech porostów,
- posługiwania się kluczami i atlasami w celu oznaczenia porostów
- rozpoznawania pospolitych gatunków porostów,
- pracy z komputerem i wykonywania prostych czynności w programie Microsoft Word
- wyszukiwania wiadomości w internecie
- analizy wykresu
- wyciągania wniosków i uogólniania

Postawy:
- dostrzeganie potrzeby ochrony środowiska naturalnego człowieka
- dostrzeganie roli człowieka w środowisku,
- współpracy w zespole

Metody pracy:
- praca w grupach,
- praca z tekstem źródłowym
- praca z komputerem
- elementy dyskusji
- obserwacja

Środki dydaktyczne:
- arkusze pracy (plik w programie Word)
- teksty źródłowe podręcznik - W. Lewiński "Biologia 1", strona www.win.wigry,
Tobolewski "Klucz do oznaczania pospolitych gatunków porostów"
- komputery
- dyskietki
- gabloty z okazami porostów
- świeże okazy porostów zebrane w okolicy
- skala porostowa
- lupy

Przebieg zajęć
 
czynności nauczyciela i uczniów metody i formy pracy środki dydaktyczne uwagi
- podanie tematu i celów zajęć. Podział uczniów na grupy (po dwie osoby na stanowisko komputerowe). Zapoznanie uczniów z zasadami pracy na zajęciach

- analiza problemu skażeń środowiska w tym zanieczyszczeń powietrza. W ramach dyskusji omówienie klasyfikacji skażeń powietrza oraz ich wpływu na organizmy i zdrowie człowieka.

Zwrócenie uwagi na bioindykację jako prostą metodę szacowania stanu środowiska pod względem niektórych skażeń.. Wspólne wnioski.

- wskazanie porostów jako organizmów bioindykacyjnych. W oparciu o materiały źródłowe i okazy w gablotkach uczniowie w zespołach analizują budowę morfologiczną oraz anatomiczną plech porostowych. Wykonują zadania zawarte w arkuszu zadań (zad. nr 1, 2, 3) a odpowiedzi wpisują w odpowiednie pola tekstowe arkusz (pliku) zadań. Uzgodnienie wyników.


- Analiza zróżnicowania plech porostowych. Uczniowie pracują z tekstem źródłowym, okazami zielnikowymi oraz arkuszem zadań (zad. nr 4). Po wykonaniu zadania uczniowie uruchamiają internet i korzystając ze strony www... ... zapoznają się z opisami wybranych gatunków porostów. Zapoznają się też z ilustracjami gatunków porostów ujętych w skali porostowej




- Analiza czynników wpływających na rozmieszczenie porostów oraz wrażliwości różnych rodzajów porostów na skażania powietrza atmosferycznego dwutlenkiem siarki. Uczniowie odpowiadają na pytania zawarte w zadaniu nr 5 arkusza zadań. Uzgodnienie wyników.

- Podsumowanie wiadomości. Oznaczanie wybranych pospolitych gatunków porostów. Uczniowie otrzymują po zestawie okazów porostów do oznaczenia na podstawie opisów i ilustracji.







Elementy dyskusji, praca z całą klasą,praca z tekstem źródłowym



praca w zespołach, praca z tekstem źródłowym, praca z komputerem


Praca w zespołach, obserwacja, praca z tekstem źródłowym(strona www)











Praca w zespołach, elementy dyskusji





Praca w zespołach







Podręcznik T. Umiński; Ekologia, środowisko, przyroda",




Podręcznik W. Lewiński: "Biologia 1",Arkusz zadań - zadania 1, 2, 3; gablotki z okazami pospolitych porostów


Gabloty z okazami zielnikowymi porostów, lupy 5x, arkusz zadań - zad. 4, internet strona www.win.wigry/porosty, skala porostowa z fotografiami porostów









Arkusz zadań - zadanie nr 5







Okazy porostów zebrane w okolicy, fotografie porostów ze skali porostowej, Tobolewski -" przewodnik do oznaczania pospolitych gatunków porostów", lupy 5x







Uczniowie samodzielnie formułują wnioski oraz definiują zjawisko bioindykacji

Można wykorzystać inne źródła dotyczące budowy i biologii porostów

Do analizy zróżnicowania plech porostowych można wykorzystać świeże okazy porostów
Można wykorzystać inne adresy internetowe poświecone porostom












Można wykorzystać inne źródła zawierające ilustracje lub fotografie gatunków porostów

Opracowanie: Ewa i Andrzej Żak

Wyświetleń: 2040


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.