![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
AWANS | INFORMACJE | Dla nauczyciela | Dla ucznia | LOGOWANIE |
![]() |
![]() |
Katalog Aleksandra Konopka Biologia, Konspekty Odżywianie się organizmów cudzożywnych - konspekt lekcji biologiiODŻYWIANIE SIĘ ORGANIZMÓW CUDZOŻYWNYCH - konspekt lekcjiCELE LEKCJI:Poznawcze: - poznanie i zrozumienie pojęć: biofagi, saprobionty, pasożyty, półpasożyty, saprofity, saprofagi. - podanie przykładów organizmów należących do różnych grup heterotrofów - poznanie sposobów odżywiania się organizmów cudzożywnych Psychomotoryczne: - porównanie potrzeb pokarmowych autotrofów i heterotrofów - podzielenie organizmów cudzożywnych według rodzaju pobieranego pokarmu - wykazanie związku między rodzajem pobieranego pokarmu, a środowiskiem życia danego organizmu - uzasadnienie, że rośliny owadożerne to drapieżcy - sporządzanie przejrzystej notatki dokumentującej lekcję - współpraca w zespole zadaniowym - wspólne przygotowanie informacji na zadany temat Postawy: - uświadomienie różnorodności w sposobach odżywiania się organizmów i ich roli w ekosystemach - docenianie roli każdej z grup heterotrofów dla środowisk w jakich żyją - przestrzeganie zasad pracy zespołowej METODY NAUCZANIA: słowne - pogadanka, praca z materiałami źródłowymi; metoda grup współpracujących ŚRODKI DYDAKTYCZNE: materiały źródłowe, podręczniki, kolorowe kartki brystolu, flamastry, instrukcja pracy PRZEBIEG LEKCJI: I. Faza wstępna 1. Sprawy organizacyjno-porządkowe. 2. Przedstawienie uczniom edukacyjnych celów lekcji, oraz metod pracy . 3. Pogadanka wprowadzająca -objaśnienie pojęć: biofagi, saprobionty, saprofity, saprofagi, pasożyty, półpasożyty. Wskazanie źródeł dokładnych informacji naukowych o powyższych pojęciach biologicznych. II. Faza główna Uczniowie wykonują zadania metodą grup współpracujących. Grupy pracują według podobnie sformułowanej instrukcji: Opracujcie podane pojęcie ekologiczne jako hasło do słowniczka biologicznego. Każdy zespół otrzymuje kolorowy brystol, na którym opracowuje jedno hasło słownikowe. Uczniowie sami decydują czy będzie to schematyczny rysunek , czy rodzaj fotomontażu z użyciem odkserowanych zdjęć z różnych materiałów źródłowych. Każda ze stron słownika powinna też zawierać krótkie informacje najbardziej istotne ze zgromadzonych. Hasła do opracowania mogą być losowane przez uczniów. Każdy z zespołów ma do dyspozycji taki sam zestaw materiałów źródłowych, wcześniej przygotowanych przez nauczyciela. Rola nauczyciela polega na obserwowaniu pracy zespołów, udzielaniu ewentualnych rad oraz ocenie gotowych kart do słowniczka biologicznego. Hasła do opracowania przez zespoły: - biofagi - pasożyty - saprobionty - półpasożyty Zasady wykonywania zadań przez grupy współpracujące: - liderzy grup koordynują pracę zespołu - sekretarz graficznie przedstawia wyselekcjonowane informacje - prelegent przedstawia hasło grupy klasie - naukowiec odnajduje potrzebne informacje w zgromadzonym materiale źródłowym. Uczniowie przygotowując i prezentując swoje opracowania, a także obserwując wyniki pracy kolegów, uczą się od siebie wzajemnie i lepiej zapamiętują omawiane wiadomości. Prezentacja przygotowanych opracowań przez poszczególne grupy. III. Faza podsumowująca. 1. Ocena pracy uczniów zarówno grupowej jak i indywidualnej. Poprawienie ewentualnych błędów merytorycznych. 2. Przygotowanie ekspozycji wykonanych kart do słowniczka biologicznego. 3. Autorefleksja uczniów, wypełnienie arkusza ewaluacyjnego. - Co najbardziej podobało mi się na lekcji? - Co sprawiało mi największe trudności? - Czy dobrze pracowało mi się w zespole? Opracowanie:Aleksandra Konopka Zgłoś błąd Wyświetleń: 3496
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |