AWANS Dla nauczyciela Dla ucznia


Katalog

Marzena Więch, Dorota Kolassa
Uroczystości, Scenariusze

"Andrzejki"

- n +

Andrzejki

I. ŹRÓDŁA LUDOWEJ TRADYCJI.
Późną jesienią po zakończeniu wszystkich prac rolnych, gdy dni stawały się coraz krótsze, a wieczory dłuższe, rozpoczynała się na wsi pora kojarzenia małżeństw. Następował wtedy okres wróżb i zalotów, ale dniem szczególnym był 29 listopada - wigilia św. Andrzeja (patrona dziewcząt).

II. WRÓŻBY
Aby zabawa miała nastrój tajemniczości, należy odpowiednio udekorować salę i nie zapominać o oświetleniu. Światło powinno być przytłumione, kolorowe lub mogą to być świece, których płomienie wywołują nastrój sprzyjający wróżbom.
Jest wiele andrzejkowych wróżb, tutaj chciałybyśmy podać kilka propozycji:
* "Jakie imię będzie mieć twój mąż lub żona"- przekłuwanie szpilką serc z imionami.
* "Kim będę, gdy dorosnę"- przekłuwanie szpilką serc z nazwą zawodu.
* "Co mnie czeka w najbliższym czasie" - uczestnicy siedzą w kole. W środku układamy karteczki z napisami, np.: "wystrzegaj się plotek", " czeka cię miła niespodzianka", "otrzymasz dobrą ocenę", "spełni się twoje marzenie" itp. Bawiący się kolejno wprawiają w ruch pustą butelkę. Wróżbą jest napis, na który wskaże po zatrzymaniu butelka.
* "Kto pierwszy wyjdzie za mąż lub się ożeni"- przekładanie w rzędzie lewych butów w kierunku drzwi.
* "Jakiego partnera szukam" - na kartkach rysujemy różne zwierzęta, np. żółw(powolny), lis(chytry, przebiegły), pszczoła(pracowity),osioł(uparty), lew(odważny),sowa(mądry).
* "Wróżby z wosku" - interpretacja wróżby zależy od fantazji, dowcipu wróżki i znajomości osób biorących udział w zabawie. Można skorzystać z podpowiedzi:
- kształt figury geometrycznej - jesteś zrównoważony, lubisz spokojne życie, nie lubisz zmian.
- kształt drzewa, lasu - lubisz wieś, piękne widoki, wzruszające lektury. Jesteś marzycielem, często "bujasz w obłokach".
- kształt bryły, góry, skały - masz gwałtowną, wybuchową naturę. Chciałbyś, aby wszyscy cię słuchali, często jesteś niesprawiedliwy. Zbyt wiele myślisz osobie. Marzysz o niezwykłych przygodach.
- kształt psa, kota - jesteś dobrym przyjacielem. Cenisz u ludzi szczerość. Jesteś "duszą" towarzystwa.
- kształt grzybka, warzyw lub owoców - jesteś łakoma, lubisz słodycze. Musisz starać się być bardziej systematyczna. Jesteś niecierpliwa, ciągle zaczynasz coś robić, a nigdy nie kończysz.
- kształt serca - jesteś wielkoduszny i życzliwy. Lubisz wszystkich wokół.
- kształt torebki lub innego damskiego przedmiotu - nie lubisz nauki, nie lubisz pomagać innym. Chcesz mieć dużo pieniędzy, ale nie lubisz pracować.
- kształt domu, mebla - jesteś domatorem, twój dom będzie ładnie urządzony. Potrafisz oszczędzać, czasami jesteś skąpa.
- kształt kwiatów - masz uzdolnienia artystyczne. Jesteś subtelny i wrażliwy. U ludzi widzisz tylko wady, nie dostrzegasz ich zalet. Jesteś zamknięty w sobie.
- Kształt rycerza, konia, przedmiot o charakterze wojskowym - ciągle myślisz, że koleżanki i koledzy nie lubią cię. Masz pretensje do losu, nigdy do siebie. Lubisz porządek.

Podane wróżby można przeplatać zabawami integracyjnymi np.:" Idzie zuch", "Tańczymy labada", "Chodzi lisek koło drogi".

Na podstawie książki W.Śliwierskiego pt. "Andrzejki" i własnych doświadczeń.

Opracowanie: Marzena Więch
Dorota Kolassa

Wyświetleń: 3941


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.