Katalog

Arleta Stankowska
Różne, Artykuły

Jak mogę zaradzić agresji w swojej klasie i szkole?

- n +

Jak mogę zaradzić agresji w swojej klasie i szkole?

Scenariusz zajęć dla:
- klasy II - III szkoły podstawowej
- klasy IV - VI szkoły podstawowej

Przy tworzeniu zajęć wykorzystano:
- Własne obserwacje zachowań uczniów w szkole
- Informacje od nauczycieli
- Ogólnie dostępne publikacje i informacje nt. agresji i przemocy

Czas trwania zajęć: 1 spotkanie ok. 90 minut lub 2 spotkania po 45 minut

Cel zajęć:
- Wykorzystanie już istniejącej wiedzy na temat agresji i przemocy - rozumienie pojęcia, formy zachowań agresywnych (odwołanie się do doświadczeń i obserwacji dzieci)
- Uświadomienie przyczyn agresywnego zachowania i stosowania przemocy
- Uwrażliwienie dzieci na przejawy agresji w klasie i szkole
- Uświadamianie i uczenie umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach w nieagresywny sposób - jak zaradzić agresywnym zachowaniom w szkole.
- Poprawienie atmosfery w klasie i szkole

  • Potrzebne materiały:
    - małe karteczki
    - duże arkusze papieru

  • Metody pracy:
    - praca indywidualna
    - praca w grupie
    - obserwacja
    - dyskusja

  • Przebieg zajęć:

    - Powitanie
    Prowadzący informuje uczniów, że na zajęciach skupimy się na problemie agresji i przemocy w waszej klasie i lub szkole.

    1 ćwiczenie:
    Prowadzący zadaje pytanie - Jakie zachowania nazywamy agresywnymi zachowaniami ? (Co nazywamy agresywnym zachowaniem?)

    Dzieci otrzymują karteczki na których zapisują swoje odpowiedzi. Układamy je na podłodze i się im przyglądamy, czytamy. Dzielimy odpowiedzi na różne rodzaje przemocy:

    Przemoc fizycznaPrzemoc psychicznaW postaci użycia siłyW postaci użycia słów
        

    Które z tych form (zachowań) stosują dzieci najczęściej wobec siebie? - próbujemy wybrać.

    2 ćwiczenia:
    Prowadzący zadaje pytanie - Dlaczego dzieci zachowują się agresywnie?
    Na arkuszu papieru leżącym na podłodze dzieci wypisują swoje spostrzeżenia. Czytamy je, chodząc na około. Omawiamy te zachowania.

    3 ćwiczenie:
    Ile razy sam/ a stosowałeś/ łaś przemoc wobec innych dzieci w klasie (lub szkole) w ciągu ostatniego tygodnia (miesiąca)?

    Dzieci namyślają się chwilę, po czym ustawiają się w rządku i podchodzą do prowadzącego (za nim na stole w kartonie są karteczki - 1 karteczka = 1 zachowanie agresywne), wyciągają tyle karteczek, ile razy stosowali przemoc wobec innego dziecka. Nie pokazują ich nikomu, siadają na miejsce, zgniatają w dłoniach i na polecenie wyrzucają na środek.

    Omawiamy swoje wrażenia po tym ćwiczeniu.

    Tutaj można przerwać zajęcia

    II spotkanie rozpoczynamy od nawiązania do wrażeń dzieci po ćwiczeniu 3

    4 ćwiczenie:
    Agresywne zachowania w szkole - ile raz byłeś świadkiem przemocy w swojej klasie (w szkole)?

    Każdy kto był świadkiem zachowań agresywnych zabiera jedną kartkę. Zgniatamy je i wyrzucamy na środek?

    Omawiamy, rozmawiamy o swoich odczuciach, wrażeniach o tym co widzimy; co chcielibyśmy z tym zrobić?

    5 ćwiczenie:
    Jak zaradzić agresywnym zachowaniom w twojej klasie (w szkole)?
    Dzieci tworzą wspólnie bank pomysłów - pomysły dzieci zapisujemy na arkuszu papieru.

    Po zapisaniu omawiamy i wypisujemy tylko te, które są możliwe do zrealizowania i co najważniejsze są nieagresywnym rozwiązaniem konfliktów między uczniami.

    Umawiamy się, że będziemy realizować postanowienia klasy. Zbieramy podpisy pod wybranymi sposobami zachowań.

    Po okresie np. 2 miesięcy wracamy do tego tematu omawiając efekty realizacji postanowień klasy. Można coś dodać, zmienić zależy to od sytuacji.

    Opracowanie: mgr Arleta Stankowska
    psycholog

  • Wyświetleń: 748


    Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.