Katalog

Arleta Stankowska
Różne, Artykuły

Jak mogę zmniejszyć agresję w swojej klasie i szkole?

- n +

Jak mogę zmniejszyć agresję w swojej klasie i szkole?

Scenariusz zajęć dla:
1. klasy IV - VI SP
2. klasy gimnazjalne

Czas trwania zajęć: 1 spotkanie ok. 90 minut

Cel zajęć:
- Wykorzystanie i poszerzenie już istniejącej wiedzy na temat agresji i przemocy - rozumienie pojęcia, formy zachowań agresywnych (odwołanie się do doświadczeń i obserwacji dzieci)
- Uświadomienie konsekwencji agresywnego zachowania i stosowania przemocy, branie odpowiedzialności za swoje zachowanie - informacja zwrotna dla stosujących przemoc oraz doświadczających jej.
- Uwrażliwienie dzieci na przejawy agresji w klasie i szkole - zapobieganie
- Uczenie umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach w nieagresywny sposób
- Doskonalenie umiejętności interpersonalnych
- Poprawienie atmosfery w klasie i szkole - dostrzeganie i nagradzanie zachowań bez agresji

Potrzebne materiały:
- małe karteczki do zapisywania odpowiedzi na polecenia prowadzącego zajęcia
- duży arkusz papieru do naklejania odpowiedzi uczniów
- duży arkusz papieru w kształcie serca
- materiały informacyjne przygotowane przez prowadzącego zajęcia

Metody pracy:
- praca indywidualna
- praca w grupie
- odgrywanie ról - scenki
- obserwacja
- dyskusja

Przebieg zajęć:

- Powitanie
Prowadzący informuje uczniów, że na zajęciach skupimy się na problemie agresji i przemocy. Przykładem będą zachowania które obserwujecie w swojej klasie.

Ćwiczenie na rozgrzewkę: rundka - Jakie jest dzisiaj twoje samopoczucie, określ od 1 do 5 (1 - oznacza bardzo złe, 2 - złe, 3 - średnie, 4 - dobre, 5 - bardzo dobre).

Ćwiczenie 1:
- Prowadzący rozdaje dzieciom małe karteczki - prosi uczniów o odpowiedź na pytanie: Co to jest agresja?, Jak rozumiesz słowo agresja?

Uczniowie zapisują swoje rozumienie tego słowa, a następnie każdy z nich podchodzi do przygotowanego dużego arkusza papieru, odczytuje to co napisał, przykleja karteczkę. Prowadzący na końcu przykleja definicję pojęcia agresji. Wspólnie odczytujemy co napisali uczniowie i porównujemy z informacją od prowadzącego

Ćwiczenie 2:
- Dzielimy klasę na 5 zespołów wg kolorów: biały, żółty, czerwony, zielony, niebieski. Prosimy o siadanie wg kolorów.

Zadanie I - każda grupa określa zachowania nazywane agresywnymi, zapisuje je na papierze, wybiera osobę przedstawiającą pracę grupy, zapoznaje resztę klasy z swoimi opiniami i wywiesza w widocznym miejscu. Prowadzący podsumowuje zadanie i jeśli to konieczne uzupełnia listę dzieci (podaje przygotowaną listę zbiorczą zachowań agresywnych).

Zadanie II - prowadzący prosi o nazwanie uczestników zachowań agresywnych, jak ich nazywamy - krótka dyskusja

Zadanie III - każda grupa przedstawia jedno zachowanie agresywne zaobserwowane w swojej klasie, z podziałem na zachowanie agresora i ofiary. Odgrywający scenkę opowiadają jakie uczucia i emocje im towarzyszyły w czasie takiego zachowania. Klasa pomaga w określaniu co czuje dziecko, które doświadcza przemocy, co czuje agresor, dlaczego to robi. Może być drama na temat przemocy i także analizujemy uczucia towarzyszące przy stosowaniu agresji i przemocy.

Dla klasy - Próbujemy przedstawić jak radzić sobie z własną agresją oraz rozwiązywać problemy bez agresji i przemocy - dyskusja (umożliwiamy wyrażenie emocji, które powstały w czasie ćwiczenia)

Zakończenie - wnioski po zajęciach: rundka - dlaczego warto żyć bez przemocy i agresji?

- Prowadzący rozdaje dzieciom małe karteczki - prosi uczniów o napisanie własnego zobowiązania - CO ZROBIĘ ABY NIE BYĆ AGRESYWNYM? - każde z dzieci zapisuje swoje zobowiązanie, podpisuje się pod nim - decyduje się na jego wypełnienie, karteczki przylepiamy na plakat w kształcie serca. Mamy prawo odwoływać się do nich, przestrzegać odpowiedzialnego zachowania się, a tym samym poprawić atmosferę w klasie.

Podziękowanie za udział w zajęciach.

Opracowanie: mgr Arleta Stankowska
psycholog

Wyświetleń: 1150


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.