Katalog

Anna Biały
Plastyka, Scenariusze

Taniec kolorowych wstążek - konspekt zajęć plastycznych, pierwszy etap kształcenia

- n +

Taniec kolorowych wstążek

Cel główny:
- Wprowadzenie pojęcia kreska
- Inspirowanie uczniów do działań twórczych

Cele operacyjne:
uczeń potrafi:
- zaobserwować ślad poruszanej w powietrzu wstążki
- wymienić narzędzia pozostawiające ślad kreski (linii)

Metoda:
- rozmowa i pokaz reprodukcji
- obserwacja wstążek.

Forma pracy:
- indywidualna

Materiały i technika:
- malarstwo, farby, różnej grubości pędzle, blok, wstążki różnego koloru i różnej szerokości

Przebieg lekcji:

Rozmowa i pokaz:
- obserwowanie jaki ślad pozostawia kreda na tablicy, wymienienie innych narzędzi, które pozostawiają podobny ślad
- oglądanie reprodukcji dzieł wykonanych kredką, ołówkiem, węglem, farbą i obserwowanie jak w poszczególnych technikach wygląda ślad kreski
- wprowadzenie definicji kreski jako środka wyrazu plastycznego

Obserwacja wstążek:
- uczniowie poruszają wstążką trzymaną w ręku w dowolnym kierunku, obserwują jej tor w powietrzu
- wymieniają wstążki między sobą i powtarzają czynność

Praca uczniów:
- po zakończeniu zabawy ze wstążkami uczeń maluje ślad wstążki na płaszczyźnie kartki; każda wstążka namalowana jest innym kolorem i inną grubością pędzla

Wystawa i omówienie prac:
- zwrócenie uwagi na różnice w grubości linii przedstawiających wstążki

Opracowanie: Anna Biały

Wyświetleń: 5506


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.