Katalog

Magdalena Bogdalska-Kołacz
Chemia, Scenariusze

Wpływ środowiska na reakcje redox

- n +

Wpływ środowiska na reakcje redox.

KONSPEKT LEKCJI

I. Cele dydaktyczne:
* poznawcze:
- zapoznanie się z wpływem odczynu środowiska na przebieg reakcji redox
- umiejętność przewidywania przebiegu reakcji
* kształcące:
- ćwiczenie umiejętności przeprowadzania eksperymentów
- ćwiczenie umiejętności opisu przeprowadzanych doświadczeń
- kształtowanie umiejętności interpretowania symboli chemicznych
- ćwiczenie umiejętności wyciągania wniosków na podstawie eksperymentów
- kształcenie umiejętności posługiwania się terminologią chemiczną
* wychowawcze:
- ćwiczenie umiejętności pracy w zespole
- kształtowanie umiejętności zwięzłego wyrażania myśli.

II. Metody:
- rozmowa wprowadzająca
- problemowa (eksperyment, obserwacja, wyciąganie wniosków)

III. Formy realizacji:
- praca zespołowa
- praca indywidualna
- ćwiczenia laboratoryjne
- rozwiązywanie zadań chemicznych

IV. Doświadczenia:
a) reakcja manganianu(VII) potasu z siarczanem(IV) sodu w środowisku kwasu siarkowego(VI)
b) reakcja manganianu(VII) potasu z siarczanem(IV) sodu w środowisku wodnym
c) reakcja manganianu(VII) potasu z siarczanem(IV) sodu w środowisku zasady potasu

V. Środki dydaktyczne:
Szkło laboratoryjne; roztwory wodne: siarczan(IV) sodu, manganian(VII) potasu, kwas siarkowy(VI), woda, zasada potasu.

VI. Przebieg lekcji:
1. Powitanie uczniów i sprawdzenie listy obecności.
2. Sprawdzenie pracy domowej.
3. Uczniowie przypominają podstawowe wiadomości:
- reakcja utleniania, reduktor
- reakcja redukcji, utleniacz
- stopień utlenienia
- pH roztworu
4. Wykonanie uczniowskich doświadczeń chemicznych.
5. Samodzielny opis wykonanych eksperymentów.
6. Wspólne wyciąganie wniosków z przeprowadzonych procesów
/manganian(VII) wykazuje najsilniejsze właściwości utleniające w środowisku kwasowym, słabsze w środowisku obojętnym i najsłabsze w zasadowym/
7. Rozwiązanie równań przeprowadzonych reakcji /metoda równań połówkowych /.
- KMnO4 + Na2SO3 + H2SO4  MnSO4 + Na2SO4 + K2SO4 + H2O
fioletowy  bezbarwny
2 MnO4- +5e +8H+     Mn2+ + 4H2O
5 SO32- + H2O    SO42- + 2H+ + 2e
2KMnO4 + 5Na2SO3 + 3H2SO4       2MnSO4 + 5Na2SO4 + K2SO4 + 3H2O
- KMnO4 + Na2SO3 + H2O  MnO2 + Na2SO4 + KOH
fioletowy  brunatny
- KMnO4 + Na2SO3 + KOH  K2MnO4 + Na2SO4 + H2O
fioletowy  zielony
8. Podanie pracy domowej.
Dobierz współczynniki w podanych równaniach, stosując metodę równań połówkowych:
a) NaNO3 + Zn + NaOH            NH3 + Na2ZnO2 + H2O
b) K2Cr2O7 + SnCl2 + HCl        CrC3 + SnCl4 + KCl + H2O

VII. Literatura:
- A. Czerwiński, A. Czerwińska, M. Jelińska-Kazimierczuk,
- K Kuśmierczyk "Chemia 1"
- K. Pazdro "Zbiór zadań z chemii dla szkół średnich"
- K. Pazdro "Chemia nieorganiczna".

Opracowanie: Magdalena Bogdalska-Kołacz

Wyświetleń: 6810


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.