Katalog

Magdalena Bogdalska-Kołacz
Chemia, Scenariusze

Szereg aktywności metali

- n +

Szereg aktywności metali

KONSPEKT LEKCJI CHEMII

I. Cele dydaktyczne:
* poznawcze:
- zapoznanie się z modelem opisu aktywności metali (nowa partia materiału)
- umiejętność przewidywania przebiegu reakcji
* kształcące:
- ćwiczenie umiejętności przeprowadzania eksperymentów
- ćwiczenie umiejętności opisu przeprowadzanych doświadczeń
- kształtowanie umiejętności zapisywania równania reakcji na podstawie przeprowadzonego doświadczenia
- ćwiczenie umiejętności wyciągania wniosków na podstawie eksperymentów
- kształcenie umiejętności posługiwania się terminologią chemiczną
* wychowawcze:
- ćwiczenie umiejętności pracy w zespole
- kształtowanie umiejętności zwięzłego wyrażania myśli.

II. Metody:
- rozmowa wprowadzająca
- poszukiwawczo - naprowadzająca
- problemowa (eksperyment, obserwacja, wyciąganie wniosków)

III. Formy realizacji:
- praca zespołowa
- praca indywidualna
- ćwiczenia laboratoryjne
- rozwiązywanie zadań chemicznych

IV. Doświadczenia:
a) reakcja miedzi z roztworem azotanu(V)srebra
b) reakcja żelaza z roztworem siarczanu(VI) miedzi(II)
c) reakcja cynku z roztworem chlorku żelaza(III)
d) reakcja żelaza z kwasem solnym
e) reakcja miedzi z kwasem solnym

V. Środki dydaktyczne:
Szkło laboratoryjne; roztwory: kwas solny, azotan(V)srebra, siarczan(VI) miedzi(II), chlorek żelaza(III); metale: miedź, cynk, żelazo.

VI. Przebieg lekcji
1. Powitanie uczniów i sprawdzenie listy obecności.
2. Sprawdzenie pracy domowej.
3. Przypomnienie podstawowych wiadomości o reakcjach utleniania i redukcji (wystawianie ocen).
4. Wykonanie przez uczniów doświadczeń chemicznych.
5. Samodzielny opis wykonanych eksperymentów.
6. Wspólne wyciąganie wniosków z przeprowadzonych procesów (ułożenie szeregu aktywności metali).
7. Omówienie zastosowania szeregu aktywności metali (objaśnienia nauczyciela).
8. Rozwiązanie zadań na zastosowanie szeregu.

Zad.1.
Ułóż równania podanych niżej reakcji lub zaznacz, że reakcja nie zachodzi:
a) Sn + CuSO4
b) Pb + FeCl3
c) Cu + AgNO3
d) Ag + HCl

Zad.2.
Płytkę cynkową o masie 50 g zanurzono do roztworu azotanu(V) srebra. Po zakończeniu reakcji masa płytki wynosiła 51 g. Ile gramów azotanu(V) srebra zawierał roztwór?

9. Podanie pracy domowej.
Płytkę żelazną o masie 150 g zanurzono do roztworu zawierającego chlorek cynku i chlorek miedzi(II). Po wyjęciu i wysuszeniu masa płytki wynosiła 160 g. Obliczyć, ile gramów żelaza przeszło do roztworu?

VII. Literatura
- B. Kałuża, F. Kamińska "Chemia 3"
- K. Pazdro "Zbiór zadań z chemii dla szkół średnich"
- A. Bogdańska Zarembina, E. Matusewicz, J. Matusewicz "Chemia dla szkół średnich".

Opracowanie: Magdalena Bogdalska-Kołacz

Wyświetleń: 5719


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.