Katalog

Ewa Kania
Zajęcia przedszkolne, Scenariusze

Scenariusz zajęcia na ścieżce dydaktycznej Źródełko w Szczejkowicach - Palowice - Stawy Łańcuchowe

- n +

Scenariusz zajęcia na ścieżce dydaktycznej Źródełko w Szczejkowicach - Palowice - Stawy Łańcuchowe

Zajęcie dla dzieci sześcioletnich
Dział programowy: Poznanie i rozumienie siebie i świata.
Obszar edukacji przyrodniczej.

Temat: Woda- życiodajny płyn.

Cel ogólny:
- Obcowanie z przyrodą poprzez obserwacje i doświadczenia. Rozwijanie pozytywnych postaw wobec przyrody- nie zanieczyszczanie wód.

Cele operacyjne:
- wie, co oznacza pojęcie: źródło
- zna formy występowania wody w przyrodzie
- potrafi rozpoznać i nazwać rośliny oraz zwierzęta żyjące w stawie, a także rośliny leśne
- wie, że czysta woda jest konieczna do istnienia życia na Ziemi
- rozumie konieczność ochrony środowiska naturalnego
- potrafi wykonać proste doświadczenia
- współpracuje w grupie
- wie, jak bezpiecznie zachować się podczas wycieczki

Pomoce:
ilustracje przedstawiające formy występowania wody w przyrodzie, znaki określające pozytywne i negatywne sytuacje, związane z wykorzystaniem wody, album roślinności lasu, butelka, czerpak, nożyk, trzy ptasie pióra, trzy płaskie naczynia, woda źródlana i ze stawu, olej, proszek do prania i płyn do mycia, dla każdego dziecka: lupa, dwie bibuły, kubek, dwa przeźroczyste słoiki, tekst piosenki "Gapa".

Literatura: Frątczakowie E. i J.: Edukacja ekologiczna dzieci w wieku przedszkolnym WOM w Katowicach, praca zbiorowa: Przedszkolak ekologiem WOM w Poznaniu, Bojanowska Z. /red./: Przedszkole pełne ciekawych zdarzeń Żukowski A.: Okazałe drzewa Gminy i Miasta Czerwionka- Leszczyny

Przebieg zajęcia:

I Wprowadzenie w problematykę zajęcia i wywołanie nastawienia.

1. Niech ze mną utworzy krąg ten, kto uważa, że z "przyrodą zgodnie trzeba żyć, przyroda czysta lubi być".
- Zaproszenie do rozwiązania zagadki:
"Służy do mycia, służy do picia, bez niej na Ziemi nie byłoby życia"
Co to jest?
2. Przedstawienie trasy i celu wycieczki.
- Zainteresowanie wyjazdem zaprzęgiem konnym do źródełka w Szczejkowicach oraz w okolice Stawów Łańcuchowych, położonych w ekosystemie lasów Palowic.

- Polecenie znalezienia podczas wycieczki odpowiedzi na pytanie
"Dlaczego bez wody na Ziemi nie byłoby życia?"

3. Omówienie zasad bezpieczeństwa obowiązujących podczas wycieczki zaprzęgiem
konnym, oraz w trakcie pobytu w lesie i nad stawem.

II. Wycieczka trasą "Źródełko w Szczejkowicach- Palowice- Stawy Łańcuchowe".

1. Wspólny wyjazd do źródełka w Szczejkowicach, znajdującego się w środowisku leśnym.
Po dotarciu na miejsce- rozwiązanie zagadki obrazkowej.
Oglądanie ilustracji przedstawiających formy występowania wody w przyrodzie, nazywanie ich, oraz wybranie tej, przy której się znajdują (źródło)- wyjaśnienie pojęcia.

2. Pogadanka na temat roślinności, która rośnie wokół źródła (sosny, świerku, brzozy, borówki czarnej, borówki brusznicy, paproci, traw i mchów)- z wykorzystaniem albumu roślin.

3. Zwrócenie uwagi na tablicę informującą o przydatności wody do picia. Zaczerpnięcie przez nauczyciela źródlanej wody przeznaczonej do obserwacji, badania i degustacji.

4. Przeprowadzenie indywidualnych badań i obserwacji wody
- oglądanie przez lupę
- filtrowanie przez bibułę.

Wnioski:
Woda jest czysta, bezbarwna, przeźroczysta i bez zapachu.

5. Rozlanie wody do kubeczków, degustacja i określenie jej smaku.

6. Przejazd leśnymi ścieżkami w okolice Stawów Łańcuchowych położonych w dolinie
potoku Jesionki.
Oglądanie starych, 150- letnich, okazałych sosen, rosnących w sprzyjającym środowisku, nienaruszonym przez człowieka.

7. Zatrzymanie się przy jednym z wielu stawów.
Przeprowadzenie w grupach obserwacji oraz doświadczeń przyrodniczych z wodą:
- oglądanie jej, określenie zabarwienia, czystości, przeźroczystości i zapachu
- obserwacja wody przez lupę
- filtrowanie wody z wykorzystaniem bibuły.
Wypowiedzi dzieci na temat dokonanych obserwacji.

Wnioski:
Woda jest czysta, mniej przeźroczysta niż źródlana, kolor wody w stawie zmienia się w zależności od odbicia w niej drzew, chmur, nieba i pływających roślin. Ma zapach rybi i trawiasty.

8. Obserwowanie roślin rosnących nad stawem i w stawie, oraz nazywanie ich:
grzybień biały, grążel, rzęsa wodna, trzcina, tatarak, pałka wodna, strzałka wodna, trawy mchy.
Zwrócenie uwagi dzieci na związek różnorodności roślin z czystością wody w stawach.

9. Wytłumaczenie zjawiska pływania roślin po powierzchni wody
(przystosowanie do życia w wodzie).
Dokonanie przez nauczyciela próby zatopienia liścia grzybienia, oraz oglądanie przez dzieci jego dużej i śliskiej powierzchni.

Wnioski:
Trudno jest zanurzyć liść rośliny pływającej. Wyrasta z dna stawu, ma zawsze suchą, pokrytą woskiem powierzchnię, po której spływa woda. Dzięki niej liść utrzymuje się na wodzie.

10. Rozmowa na temat dużej różnorodności zwierząt, zaobserwowanych w środowisku
stawu:
- ryby (karp)
- ptaki (np. czapla siwa, bocian czarny, kaczka krzyżówka, łabędź niemy, perkoz dwuczuby, zimorodek)
- płazy (żaba)
- owady (ważka, komar, nartnik, pluskolec,)

Wniosek:
Duża różnorodność rzadko spotykanych zwierząt świadczy o czystości stawów
i otaczających je lasów.

11. Badanie wpływu zanieczyszczenia wody na życie ptaków.
Wykonanie doświadczenia w zespołach:
- pierwszy zespół - wkłada pióro ptaka do naczynia z czystą wodą,
- drugi zespół - kładzie pióro na wodzie z olejem,
- trzeci zespół - kładzie pióro na wodzie z dodatkiem proszku do prania i płynu do mycia.
Obserwacja zachowania się piór i omówienie wyników doświadczenia.

Wnioski:
W naczyniu z czystą wodą pióro pływa po jej powierzchni, w drugim naczyniu olej pływa
po powierzchni, a pióro pod jego wpływem skleja się. Pióro w wodzie z proszkiem
do prania i płynem do mycia staje się mokre.

Wyjaśnienie nauczyciela:
Ptaki wodne natłuszczają pióra, aby woda z nich spływała (pióra są suche i puszyste).
Proszki do prania i płyny do mycia rozpuszczają naturalny tłuszcz, pokrywający pióra
ptaków, przez co stają się mokre i ciężkie. Zanieczyszczenia uniemożliwiają ptakom
pływanie i latanie.

12. Powrót z ekosystemu Stawów Łańcuchowych śródleśną aleją dębów czerwonych.
Zwrócenie uwagi na okazałe drzewa nie zniszczone działalnością człowieka.

III. Podsumowanie zajęcia na terenie przedszkola.

1. Pogadanka na temat "Komu do życia jest potrzebna woda?"
(człowiekowi, zwierzętom, roślinom)
"Jaka woda jest im potrzebna?" (czysta)

2. Zabawa dydaktyczno- ruchowa.
Dzieci zamieniają się w krople wody i podskakują. Na określony sygnał ustawiają się
pod znakami określającymi pozytywne lub negatywne sytuacje, związane
z wykorzystaniem wody.

3. Wyciągnięcie wniosków końcowych dotyczących racjonalnego wykorzystania wody
i sformułowanie odpowiedzi na pytanie:
"Co się stanie, gdy na Ziemi zabraknie czystej wody?"

4. Zaproponowanie przez nauczyciela założenia w grupie przedszkolaków klubu
"Przyjaciół czystej wody".
Dzieci przyklejają sobie znaczek w kształcie kropli z napisem "Przyjaciel czystej wody"
i słuchają piosenkę, która zostanie hymnem klubu.

Tekst piosenki:

"Myła ręce jakaś gapa- kap, kap, kap.
Poszła, a kran dalej kapał- kap, kap, kap.
Wczoraj kapał, dzisiaj kapie- kap, kap, kap
i źle myśli o tej gapie- kap, kap, kap.
Jeśli nie chcesz być tą gapą,
dam ci prostą radę na to.
Obchodź się oszczędnie z wodą
i zakręcaj kran za sobą ".

Opracowanie: Ewa Kania

Wyświetleń: 3201


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.