"Przyrodnicze i poza przyrodnicze czynniki rozwoju rolnictwa na świecie"
Przedmiot: Geografia
Scenariusz lekcji dla klasy IV lub klasy II "nowego liceum"
Cele operacyjne:
A) WIADOMOŚCI:
- określenie czynników przyrodniczych i poza przyrodniczych decydujących o
rozwoju rolnictwa
B) UMIEJĘTNOŚCI:
- odróżnianie czynników przyrodniczych od poza przyrodniczych
- wskazywanie na przykładach wpływu poszczególnych czynników na rozwój rolnictwa
w różnych regionach świata
C) POSTAWY:
- współpraca uczniów w grupie
- rozbudzanie aktywności poznawczej
- prezentacja własnego zdania
Metody pracy:
- metoda aktywizująca: " burza mózgów"
- metoda operatywna: praca z tekstem w słownikach, praca z mapami tematycznymi
Formy pracy:
- praca indywidualna i praca w grupie
- praca z mapą
- prezentacja
Środki dydaktyczne:
- Atlas świata
- Mapa fizyczna świata
- duże arkusze papieru
- mazaki
- " Słownik encyklopedyczny - geografia", Wyd. "Europa", Wrocław 1998
- Flis. J., " Szkolny słownik geograficzny", WSiP, Warszawa 1982
- Podręczniki Wyd. Szkol. PWN
Przebieg lekcji:
Fazy lekcji |
Czynności uczniów |
Czynności nauczyciela |
Środki dydaktyczne |
WSTĘPNA |
- uczniowie w czasie przeznaczonym przez nauczyciela / ok. 5 min./
przygotowują się i ustalają jedną wersję odp. dla całej grupy
-
uczeń wyznaczony przez własną grupę prezentuje całej klasie zadane definicje |
- w ramach wprowadzenia nauczyciel przedstawia cele lekcji i podaje
zagadnienia będące treścią lekcji -nauczyciel dzieli klasę na 2 grupy,
którym przydziela zadania: grupa 1. Korzystając z dostępnych źródeł
przypomnij pojęcie rolnictwa i określ czym się zajmuje? grupa
2. Korzystając z dostępnych źródeł przypomnij pojęcie czynników rozwoju
rolnictwa i podaj ich ogólną klasyfikację?
- nauczyciel nadzoruje
poprawność def. i zapisów w zeszytach oraz ocenia sposób prezentacji |
Podręczniki, "Słownik encyklopedyczny - geografia", Wyd. Europa,
Wrocław 1998. Flis J., "Szkolny słownik geograficzny", WSiP, Warszawa 1982
|
GŁÓWNA |
- uczniowie pracują indywidualnie: kolorowymi mazakami wpisują
swoje propozycje / każdy uczeń stosownie dla grupy do której został
przydzielony / - uczniowie nie oceniają propozycji swoich kolegów i
koleżanek
- po wyczerpaniu propozycji / ok. 15 min./
uczniowie próbują spośród podanych czynników wskazać najważniejsze i
marginalne
- uczniowie przygotowując się do udzielenia odpowiedzi /
ok. 15 min./ pracują w podgrupach korzystając ze zdobytych w czasie lekcji
wiadomości oraz map hipsograficznych i tematycznych / np. klimatyczne,
glebowe, gospodarcze /
- po upływie określonego czasu wyznaczeni uczniowie
prezentują wyniki pracy |
I. - nauczyciel wyjaśnia uczniom zasady pracy w tej części lekcji -
metodą aktywizującą "burzą mózgów" - określa cel metody i sposób działania -
wcześniej wyznaczone grupy otrzymują nowe zadania: na rozwieszonych w
klasie dużych arkuszach papieru - osobne dla czynników przyrodniczych i
osobne dla poza przyrodniczych- uczniowie wpisują swoje propozycje -
nauczyciel nie ocenia treści wpisywanych propozycji ale nadzoruje pracę
uczniów, by propozycje się nie powtarzały. grupa 1. Ma za zadanie wpisać
jak największą ilość czynników przyrodniczych wpływających na rozwój
rolnictwa grupa 2. Wpisuje jak największa ilość czynników poza
przyrodniczych
- w podsumowaniu nauczyciel ocenia zaangażowanie
poszczególnych uczniów przy "burzy mózgów" i pracy operatywnej II. -
nauczyciel proponuje odnieść przedstawione przez uczniów propozycje do
konkretnych krajów i regionów świata: Grupa 1. dla Polski i wybranego kraju
UE Grupa 2. na kontynencie Ameryki N. i w Afryce - nauczyciel sugeruje by
do opracowania zagadnienia grupy podzieliły się na 2 części |
- duże arkusze papieru - kolorowe
mazaki
- atlasy świata - mapa hipsograficzna
świata - dotychczasowe notatki z lekcji |
KOŃCOWA |
- uczeń-ochotnik podsumowuje wyniki pracy na lekcji - uczniowie
proponują tekst notatki do zeszytu |
- nauczyciel prosi o podsumowanie w formie odpowiedzi na pytanie "Jakie
znaczenie w rozwoju rolnictwa w poszczególnych krajach i regionach świata
mają czynniki poza przyrodnicze w stosunku do czynników przyrodniczych? ". -
nauczyciel podsumowuje i ocenia zaangażowanie uczniów w czasie lekcji |
|
Zadanie domowe:
- Oceń znaczenie przyrodniczych i poza przyrodniczych warunków rozwoju rolnictwa
w wybranym kraju bądź regionie Azji.
OCENA LEKCJI:
PLUSY:
- aktywność uczniów
- możliwość prezentowania własnego zdania
- dochodzenie do wiedzy poprzez własną pracę
- możliwość tworzenia wielu pomysłów
- uczenie tolerancji dla odmiennego zdania kolegi/koleżanki
MINUSY:
- metoda trudna do zrealizowania w klasie o dużej liczbie uczniów / pow. 30 /
- w małej sali może być utrudnione poruszanie się uczniów co jest niezbędne przy
zapisywaniu pomysłów na dużych arkuszach papieru
- nauczycielowi trudno kontrolować pracę na lekcji, szczególnie gdy klasa po
raz pierwszy pracuje tą metodą
- duży hałas, uczniowie przy ustalaniu jednej wersji mogą przestać się słyszeć
i szybko się męczą lekcją
Opracowanie: mgr Aleksandra Wtorek