![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
AWANS | INFORMACJE | Dla nauczyciela | Dla ucznia | LOGOWANIE |
![]() |
![]() |
Katalog Dorota Janik Geografia, Scenariusze Niziny środkowoeuropejskie - konspekt lekcjiNiziny środkowopolskie.Cele lekcji:Cel ogólny: Kształcenie umiejętności wyszukiwania i stosowania informacji. Cele szczegółowe: Uczeń: - Korzysta z różnych źródeł informacji. - Wskazuje na mapie hipsometrycznej Polski: Nizinę Wielkopolską, Nizinę Mazowiecką, Nizinę Śląską, Nizinę Podlaską, Polesie Lubelskie. - Wymienia charakterystyczne cechy każdego regionu. - Podaje przykłady różnic między krainami. - Wymienia najważniejsze cechy rzeźby staroglacjalnej. - Potrafi pokazać ważne obiekty geograficzne nizin. - Wskazuje i krótko charakteryzuje główne miasta nizin. Materiały i środki dydaktyczne: Mapa fizyczna Polski. Arkusze kolorowego papieru, pisaki, flamastry. Podręcznik dla klasy trzeciej. Rocznik statystyczny lub tablice geograficzne. Atlasy geograficzne. Metoda: Metoda aktywna - mapa mentalna. Forma pracy - praca w grupach. Przebieg zajęć: 1. Czynności organizacyjne. 2. Przedstawienie problemu i wytyczenie głównych celów lekcji. 3. Omówienie metody pracy. 4. Podział klasy na 5-6 osobowe grupy, rozdzielenie funkcji w grupie. 5. Uczniowie dokonują analizy wybranych przez siebie źródeł informacji, ustalają na ich podstawie główne cechy wybranych nizin i wpisują na luźne karteczki. 6. Uczniowie porządkują zgromadzone informacje, wybierają dominanty poszczególnych krain i przygotowują się do prezentacji. 7. Przedstawiciele grup prezentują wyniki prac, przyklejają przygotowane karteczki do planszy, odpowiadają na pytania pozostałych uczniów. 8. Podsumowanie charakterystycznych cech nizin, uporządkowanie wiadomości dotyczących rzeźby staroglacjalnej. 9. Ocena pracy uczniów przez nauczyciela. Opracowanie: Dorota Janik Zgłoś błąd Wyświetleń: 2950
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |