Katalog

Sabina Olender
Zajęcia przedszkolne, Scenariusze

Wszystko jest muzyką cz. II

- n +

"Wszystko jest muzyką" cz.II

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z OBSZARU MUZYCZNEGO DLA DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM

Cel:- dziecko potrafi oddać charakterystykę postaci i ładunek emocjonalny odtwarzanych scenek poprzez ekspresyjne operowanie głosem w rejestrze wysokim, średnim i niskim

PRZEBIEG

1.Marsz do akompaniamentu pianina
- dzieci klaszczą do rytmu dźwięków tamburyna
- dzieci tupią do rytmu uderzeń bębenka
(zwrócenie uwagi na to, że nasze ciało również wydaje dźwięki)

2.Burza mózgów "Co może nasz głos?" (możemy mruczeć, piszczeć, gwizdać, sapać, chrapać, wyć, nucić, krzyczeć, płakać)- zwrócenie uwagi dzieci na to, iż nasz głos zachowuje się jak instrument muzyczny.

3.Bajka o 3 hipopotamach z podziałem na role- nauczycielka snuje opowieść o przygodzie 3 hipopotamów (tata, mama, synek), dzieci wcielają się w rolę każdego z nich operując grubym (tata), średnim (mama) i cienkim (synek) głosem podczas wypowiadania słów:
"Umpa, umpa, umpalebam
Umpa, umpa, umpala"

"Opowiem wam o pewnej rodzince z Afryki.W rodzinie tej był tata, który swym grubym głosem mówił::
"Umpa, umpa, umpalebam
Umpa, umpa, umpala.

Hipopotam ten miał żonę, co odzywała się tak:
"Umpa, umpa, umpalebam
Umpa, umpa, upala

Dwoje hipopotamów miało dziecko- czy wiecie jak mówią dzieci?
" Umpa, umpa, umpalebam
Umpa, umpa, umpala" (piskliwie)

Pewnego słonecznego dnia hipopotamy wybrały się na wycieczkę rowerową. Jadą sobie i śpiewają: "Umpa, umpa, umpalebam
Umpa, umpa, umpala"
(każda z grup śpiewa swój tekst, ale w charakterystyczny dla siebie sposób)

Niestety, przyszło im jechać pod górę: "
Umpa, umpa, umpalebam
Umpa, umpa, umpala (tata zasapany
mama żałośnie
synek płacząc)

Tak się zmęczyli, że wszyscy się poprzewracali.Po tym wypadku postanowili odpocząć i coś przekąsić (dzieci naśladują głosy hipopotamów jedzących z pełna buzią). W pewnym momencie ogień zaczął przygasać i trzeba go było na nowo rozpalać (wyżej wymieniony tekst połączony z dmuchaniem i dławieniem się od dymu). Niestety malec dmuchał za mocno i iskierki przeskoczyły na ubrania wszystkich. Krzyczy tata (:" Umpa, umpa,umpalebam


Umpa, umpa, umpala krzycząc), ale najgorzej krzyczy synek. .......)

Chlup!! Wskakują do pobliskiej rzeczki, ogień gaśnie,wycieczka skończona.Wracaja hipopotamy kichając:
"Umpa, umpa, umpalebam
Umpa, umpa, umpala (z kichaniem)


4.Zabawa ruchowa z odzwierciedleniem zmian tempa
- dzieci- "hipopotamy" jadą na wycieczkę (nauczycielka gra w umiarkowanym tempie)
- "hipopotamy" podjeżdżają pod górę (wolne tempo)
- a teraz zjeżdżamy z górki (szybkie tempo gry)

_____________________________________
* "Wychowanie w przedszkolu" nr.1/1985

Opracowanie: Sabina Olender

Wyświetleń: 2136


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.