Katalog

Jadwiga Gruda
Język rosyjski, Sprawdziany i testy

Język rosyjski w nowej szacie

- n +

Język rosyjski w nowej szacie

Powojenne pokolenie Polaków pamięta, że języka rosyjskiego uczyli się wszyscy, począwszy od uczniów szkoły podstawowej a skończywszy na studentach. Wszyscy również pamiętają, że nie był to język wybierany dobrowolnie. Jedni nie chcieli się go uczyć twierdząc, że to przymus polityczny, inni z lenistwa a jeszcze inni z przekory. Dlatego też mało kto znał go dobrze, bowiem psychologowie już dawno udowodnili, że to, co robimy pod przymusem dobrych efektów nie daje.

Dziś okazuje się, że tym pięknym językiem Dostojewskiego i Puszkina włada niewielu. Młode pokolenie ani Dostojewskiego ani Puszkina nie czyta, bo czyta niewiele, a na języku rosyjskim nadal pokutuje klątwa socjalizmu. Jednak w dużych ośrodkach miejskich, gdzie jak "grzyby po deszczu" zaczęły powstawać prywatne firmy z udziałem kapitału rosyjskiego, zaczęło brakować młodych, wykształconych ludzi biegle znających rosyjski, bo ci, którzy go jeszcze biegle znają są nieatrakcyjni dla równie młodych szefów zagranicznych firm.

Zatem ci, którzy zadbali o edukację swoich dzieci 10-15 lat temu i nie zrezygnowali z nauki rosyjskiego mogą dziś liczyć na sukces.

Nie ma się co dziwić, że po latach królowania rosyjskiego w polskich szkołach w latach 80-tych nastąpił całkowity zwrot w kierunku języków zachodnich, głównie angielskiego, francuskiego i niemieckiego. Język angielski jest tak popularny w naszym kraju, że jego znajomość nie wywołuje już podziwu. Pracodawcy także przestali uważać angielski za atut, to raczej niezbędny wymóg. Wszystkim powszechnie wiadomo, że jeden język obcy, nawet opanowany biegle, to za mało. Piszemy więc w swoich CV informacje o dobrej znajomości niemieckiego, włoskiego czy hiszpańskiego ale niewielu umieszcza tam rosyjski.

Tymczasem już od kilku lat absolwenci naszej szkoły spotykający się co roku we wrześniu na corocznych spotkaniach ze swoimi wychowawcami i z młodzieżą klas licealnych zasypują mnie informacjami o wymogu znajomości języka rosyjskiego w trakcie poszukiwania pracy. Ci, którzy studiują zaocznie i szukają pracy w Warszawie prawie we wszystkich firmach byli pytani o znajomość języka rosyjskiego.

Chcąc sprawdzić tę informację w jakiś czas później poleciłam uczniom na lekcji wyszukanie w stołecznych gazetach ogłoszeń mówiących o zapotrzebowaniu na pracowników ze znajomością języka rosyjskiego. Ku mojemu zdziwieniu uczniowie zasypali mnie lawiną ogłoszeń różnej treści, również z internetu, gdzie język rosyjski wymieniano jako wiodący lub w połączeniu z językiem angielskim czy niemieckim. Jednak wiele firm stawia wymóg biegłej znajomości języka potwierdzonej certyfikatem. I z tym jest już naprawdę źle.

O ile o certyfikaty z angielskiego czy niemieckiego zadbali prawie wszyscy, to certyfikatem z języka rosyjskiego mało kto może się pochwalić, bo też i nie jest prosto ten certyfikat zdobyć. Niewiele firm prowadzi kursy nauki rosyjskiego na poziomie zaawansowanym, a młodzież w szkołach średnich uczy się tego języka od podstaw. Niewielu więc ma szanse zdobyć certyfikat i niewielu jest stać na dodatkowy prywatny kurs.

Język angielski jest nadal królem wśród języków obcych, drugie miejsce zajmuje język niemiecki lub francuski, na trzecim miejscu sytuuje się język włoski i język hiszpański, ale kontrahenci coraz chętniej zatrudniają osoby znające mało popularne języki: japoński, suahili czy rosyjski.
Język rosyjski jawi się więc nam w nowej szacie. Już nie jako mało atrakcyjny język rosyjskich handlowców z bazarów, ale jako język przymusu ekonomicznego i język biznesu. A kiedy jeszcze za nim idzie atrakcyjna praca i nierzadko duże pieniądze wtedy zapominamy o niechlubnej przeszłości byłego ZSRR albo patrzymy na "nowe czasy" pod innym kątem.

Opracowanie:
mgr fil.ros. Jadwiga Gruda

Wyświetleń: 5845


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.