Katalog

Barbara Garstka
Zajęcia zintegrowane, Scenariusze

"Książka sposobem na nudę" - scenariusz zajęć zintegrowanych

- n +

Książka sposobem na nudę - scenariusz zajęć zintegrowanych

Temat bloku:
Temat dnia: Zachęcamy do czytania książek

Cele ogólne:
1. Doskonalenie umiejętności formułowania dłuższych wypowiedzi ustnych
2. Uświadomienie znaczenia książki jako źródła przeżyć i wiedzy o świecie

Cele operacyjne:
1. uczeń wymieni swoje ulubione książki
2. wymieni korzyści płynące z czytania książek
3. zareklamuje w wybrany przez siebie sposób swoją ulubioną książkę
4. uzupełni zdania na temat korzyści płynących z czytania książek
5. zaprojektuje mapę pojęciową na temat "Książka przyjacielem człowieka"
6. prześledzi na schemacie drogę książki od autora do czytelnika

Metody:
słowne: rozmowa,
oglądowe: pokaz,
aktywizujące: burza mózgów, mapa pojęciowa

Formy pracy:
zbiorowa
grupowa

Środki dydaktyczne
Encyklopedia, podręcznik, karty pracy, kolorowe czasopisma, pisaki, kredki, duże arkusze papieru

Zapis w dzienniku:
Wypowiedzi kilkuzdaniowe na temat książki jako źródła wiedzy na podstawie wiersza "Zaproszenie do podróży" i doświadczeń uczniów. Zaprezentowanie samodzielnie przeczytanej książki. Uzupełnianie zdań na temat korzyści płynących z czytania książek.
Przebieg zajęć
1. Rozpoczęcie zajęć w kręgu
" Wyobraź sobie, że na środku dywanu stoi zaczarowana skrzynia możesz z niej wyjąć to o czym marzysz. Co to będzie?"(rundka)
" Jaki jest twój sposób na nudę?" (rundka)
2. Głośne, wzorowe czytanie przez nauczycielkę wiersza "Całoroczna podróż"
- Podręcznik s. 100
3. Wypowiedzi dzieci
- Do czego autor porównał książkę?
- Dokąd prowadzi ta droga?
4. Losowanie grup i przydział miejsc
5. Prezentacja swojej ulubionej książki podczas której można wykorzystać otrzymaną instrukcję
- Zacytować fragment utworu z uzasadnieniem jego wyboru
- Przedstawić bohaterów lub wybrane wydarzenia na tle przygotowanych ilustracji
- Opowiedzieć fragment książki bez zakończenia, aby wzbudzić zainteresowanie dalszym ciągiem
- Przygotować krótką inscenizację w grupie dobranej przez siebie
6. Wypowiedzi uczniów po wysłuchaniu prezentacji, wybór książki którą chcieliby przeczytać. Uzasadnienie wyboru.
7. Przerwa - taniec integracyjny, piosenka
8. Praca w grupach- Co dają nam książki?
9. Prezentacja poszczególnych grup- zawieszenie na tablicy zapisanych kartek z pomysłami
10. Wybór najtrafniejszych określeń i zredagowanie na ich podstawie notatki
- Karta pracy nr 1
11. Rozwiązywanie krzyżówki hasło: czytelnik
- Karta pracy 2
12. Prezentacja na schemacie drogi książki od autora do czytelnika Encyklopedia Laroussa s. 128-129
13. Rozwiązywanie zadania matematycznego z hasłem "Książka przyjacielem człowieka"
- Karta pracy 3
14. Tworzenie mapy mentalnej zachęcającej do czytania książek "Książka przyjacielem człowieka"
- Wyjaśnienie sposobu wykonania pracy
- Burza mózgów w obrębie grupy
- Segregowanie informacji, klasyfikowanie
- Rozplanowanie plakatu
- Wykonanie
- Prezentacja prac
15. Podsumowanie zajęć w kręgu.

KARTA PRACY nr 2

Imię i nazwisko. ....................................................

Uzupełnij krzyżówkę wyrazami, które są związane z książką. Litery w grubszych polach, czytane kolejno, utworzą hasło. Wyrazy: AUTOR, ILUSTRATOR, TŁUMACZ, REDAKTOR, WYDAWCA, WIERSZ, DRUKARNIA, CZCIONKA, INICJAŁ



Hasło:. .......................................................

Karta pracy nr 3

Imię i nazwisko. ...................................................



Połącz równe iloczyny i ilorazy, przenieś sylaby, odczytaj i zapisz hasło


Opracowanie: Barbara Garstka

Wyświetleń: 17505


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.