|
|
Katalog Iwona Dembczyńska, J. Prokop Różne, Konspekty Konspekt lekcji otwartej w ramach integracji międzyprzedmiotowej (język polski - edukacja czytelnicza, kl. 3 LO "Wywiad prasowy z noblistą W. Reymontem"Konspekt lekcji otwartej w ramach integracji międzyprzedmiotowej języka polskiego i edukacji czytelniczej w klasie trzeciej liceum ogólnokształcącegoTemat: Wywiad prasowy z noblistą Władysławem Reymontem.Cele ogólne: - Zapoznanie się z wiadomościami o Władysławie Stanisławie Reymoncie - pisarzu epoki Młodej Polski - Zapoznanie się z różnorodnością źródeł informacji o pisarzu - Zapoznanie się ze sposobem tworzenia zestawienia bibliograficznego na temat: "Władysław St. Reymont - życie i twórczość" Cele operacyjne: uczeń potrafi: - Wymienić najważniejsze wiadomości dotyczące życia i twórczości Władysława St. Reymonta - Scharakteryzować główne założenia Młodej Polski - Prawidłowo korzystać z warsztatu informacyjnego biblioteki szkolnej - Poprawnie formułować wypowiedzi - Umiejętnie sporządzać opis bibliograficzny różnych źródeł informacji Przewidywane osiągnięcia ucznia: Uczeń będzie umiał samodzielnie wyszukać informacje na potrzebny mu temat i sporządzić zestawienie bibliograficzne do tematu. Uczeń sporządzi krótką notatkę dotyczącą wywiadu z Władysławem St. Reymontem w formie informacji prasowej. Metody realizacji zadań: - Drama, praca indywidualna, metoda poglądowa Miejsce realizacji: Lekcja odbywa się w sali języka polskiego lub czytelni. Czas trwania zajęć: - 90 minut (2 godziny lekcyjne). - Środki dydaktyczne: - w klasie: wystawka pt. "Władysław St. Reymont - jeden z najwybitniejszych pisarzy w dziejach literatury polskiej". - Kartki z wzorami opisów bibliograficznych - Szufladki z katalogu alfabetycznego z literą "R' oraz katalogu rzeczowego "821.162.1 - Literatura Polska" i "82(091) A/Z - Historia Literatury" - Kartoteka zagadnieniowa Ewaluacja: Ankieta ewaluacyjna Przebieg lekcji 1. Lekcję rozpoczyna nauczyciel polonista od powitania i przedstawienia tematu, celów lekcji i form pracy. 2. Uczniowie zaznajamiają się z wystawką, przeglądają zgromadzoną literaturę dotyczącą Władysława St. Reymonta. 3. Nauczyciel bibliotekarz zaznajamia uczniów ze sposobami wyszukiwania potrzebnych materiałów z katalogu alfabetycznego, rzeczowego oraz kartoteki zagadnieniowej, jak również z wybranych pozycji księgozbioru podręcznego. 4. Wywiad z Władysławem St. Reymontem - drama. Uczeń ucharakteryzowany na podobieństwo pisarza udziela wywiadu dwom redaktorkom piszącym do lokalnej prasy. Uczennice również ubrane są zgodnie z wymogami ówczesnej mody. Niewielka scenografia to stolik nakryty długim suknem, a na nim lampa, książki i akcesoria pisarskie. Jedna z dziewczyn pyta "pisarza" o jego życie, druga o twórczość 5. Po zakończonym wywiadzie nauczyciel polonista prosi uczniów o sporządzenie krótkiej notatki dotyczącej wywiadu z Władysławem St. Reymontem w formie informacji prasowej. 6. Nauczyciel bibliotekarz podaje uczniom definicję opisu bibliograficznego, określa jego elementy i uświadamia im konieczność umieszczenia bibliografii załącznikowej w pracach pisemnych. 7. Uczniowie otrzymują od nauczyciela bibliotekarza kartki z wzorami opisów bibliograficznych. Każdy z uczniów ma za zadanie zrobić jeden opis wybranej pozycji wykorzystanej do wystawki. 8. Nauczyciel bibliotekarz wykorzystując sporządzone przez uczniów opisy bibliograficzne, prezentuje w jaki sposób tworzy się zestawienie bibliograficzne (porządkuje kartki w układzie alfabetycznym). 9. Uczniowie otrzymują wydrukowane zestawienie bibliograficzne do wklejenia do zeszytu oraz ankietę ewaluacyjną, którą wypełniają i oddają nauczycielom prowadzącym lekcję. 10. Lekcję kończy nauczyciel polonista dziękując za wspólną pracę. Ankieta Ewaluacyjna 1. Czego się nauczyłeś na lekcji? 2. Czy podobała ci się lekcja przeprowadzona w ten sposób? 3. Co dla ciebie było w tej lekcji ciekawe? 4. Czy zdobyta wiedza i umiejętności pomogą ci w innych sytuacjach związanych z własnym uczeniem się? Bibliografia do lekcji: " Wywiad prasowy z noblistą Władysławem St. Reymontem" 1. Koc B.: Reymont: opowieść biograficzna. Warszawa 2000 2. Kocówna B.: Władysław Reymont. Warszawa 1973 3. Lichański S.: Chłopi Władysława Stanisława Reymonta. Warszawa 1969 4. Reymont: z dziejów recepcji twórczości. wyb. Barbara Kocówna. Warszawa 1975 5. Reymont we Francji: listy do tłumacza "Chłopów" F. L. Schoella. Oprac. Bronisław Miazgowski. Warszawa 1967 6. Rurawski J.: Władysław Reymont. Warszawa 1977 7. Władysław St. Reymont. Listy do rodziny. oprac. Tomasz Jodełka-Burzecki i Barbara Kocówna. Warszawa 1975 8. Literatura i nauka o języku. Red. A. Z. Makowiecki. Warszawa 1995 (Encyklopedia Szkolna) 9. Mały słownik pisarzy polskich. Red. M. Goszczyńska. Warszawa 1966 10. Encyklopedia Polski. Red. R. Marcinek. Kraków 1996 11. Popularna encyclopedia powszechna. T.15 - "r". Kraków 1996 Prezentacja wydawnictw dzieł Władysława St. Reymonta (wystawa) 1. Reymont W.: Chłopi. T.1. Warszawa 1980 2. Reymont W.: Chłopi. T.2. Warszawa 1980 3. Reymont Wł. St.: Chłopi. T. I - II. Wyd. 6. Warszawa 1990 (Reprint wydania z 1948 roku) 4. Reymont Wł. St.: Chłopi. T. III - IV. Wyd. 6. Warszawa 1990 (Reprint wydania z 1948 roku) 5. Reymont Wł. St.: Chłopi. Jesień - Zima. Warszawa [1997] 6. Reymont Wł. St.: Chłopi. Wiosna - Lato. Warszawa [1997} 7. Reymont Wł. St.: Chłopi. Wrocław 1999 8. Reymont Wł. St.: Dzieła wybrane. T.1. Chłopi. Jesień. Warszawa 2000 9. Reymont Wł. St.: Dzieła wybrane. T.2. Chłopi. Zima. Warszawa 2000 10. Reymont Wł. St.: Dzieła wybrane. T.3. Chłopi. Wiosna. Warszawa 2000 11. Reymont Wł. St.: Dzieła wybrane. T.4. Chłopi. Lato. Warszawa 2000 12. Reymont Wł. St.: Dzieła wybrane. T.5. Ziemia obiecana. Warszawa 2000 13. Reymont Wł. St.: Dzieła wybrane. T.6. Marzyciel, Franek, Lili. Warszawa 2000 14. Reymont Wł. St.: Dzieła wybrane. T.7. Dziwna opowieść i inne nowele. Warszawa 2000 15. Reymont Wł. St.: Komediantka: powieść. Warszawa 1968 16. Reymont Wł. St.: Ziemia obiecana. Warszawa 1970 17. Reymont Wł. St.: Dzieła wybrane. T.1. Nowele. Cz.1. Kraków 1957 18. Reymont Wł. St.: Dzieła wybrane. T.2. Nowele. Cz.2. Kraków 1957 19. Reymont Wł. St.: Dzieła wybrane. T.3. Nowele. Cz.3. Kraków 1957 20. Reymont Wł. St.: Dzieła wybrane. T.4. Komediantka. Kraków 1957 21. Reymont Wł. St.: Dzieła wybrane. T.5. Fermenty. Kraków 1957 22. Reymont Wł. St.: Dzieła wybrane. T.6. Ziemia obiecana. Cz.1. Kraków 1957 23. Reymont Wł. St.: Dzieła wybrane. T.7. Ziemia obiecana. Cz.2. Kraków 1957 24. Reymont Wł. St.: Dziełą wybrane. T.8. Chłopi. Cz.1. Kraków 1957 25. Reymont Wł. St.: Dzieła wybrane. T.9. Chłopi. Cz.2. Kraków 1957 26. Reymont Wł. St.: Dzieła wybrane. T.10. Rok 1794. Cz.1. Ostatni sejm Rzeczypospolitej: powieść historyczna. Kraków 1957 27. Reymont Wł. St.: Dzieła wybrane. T.11. Rok 1794. Cz.2. Nil desperandum: powieść historyczna. Kraków 1957 28. Reymont Wł. St.: Dzieła wybrane. T12. Rok 1794. Cz.3. Insurekcja: powieść historyczna. Kraków 1957 29. Reymont Wł. St.: Nowele wybrane. Warszawa 1972 30. Reymont Wł. St.: Nowele wybrane. Warszawa 1967 Załącznik Opis bibliograficzny to uporządkowany zespół danych o książce (artykule), służący do jej identyfikacji. Poprawnie sporządzony opis umożliwia powtórne odnalezienie książki. Dane do opisu książki przejmujemy ze strony tytułowej, jeśli ich tam nie znajdziemy, to możemy ich szukać w całej książce. Dane o artykule przejmujemy z czasopisma, w którym go znaleźliśmy. PRZYKŁADY NIEZBĘDNE ELEMENTY OPISU BIBLIOGRAFICZNEGO KSIĄŻKI Pietrasiński Z.: Sztuka uczenia się. Wyd. 4. Warszawa 1964 OPIS BIBLIOGRAFICZNY FRAGMENTU KSIĄŻKI Pietrasiński Z.: Sztuka uczenia się. Wyd. 4. Warszawa 1964, s. 25-28 OPIS BIBLIOGTRAFICZNY ARTYKUŁU Z CZASOPISMA Mars Piotr: Lekcja masy krytycznej. "Młody Technik" 1996 nr 8 s.39 OPIS BIBLIOGRAFICZNY ROZPRAWY Z PRACY ZBIOROWEJ Helman Alicja: Problemy interpretacji dzieł filmowych. W: Interpretacje dzieła. Pod red. M. Czerwińskiego. Wrocław 1987, s. 155-165 Lista uczestników na lekcji otwartej w ramach integracji międzyprzedmiotowej języka polskiego i edukacji czytelniczej: "Wywiad prasowy z noblistą Władysławem Reymontem", przeprowadzonej przez mgr Jana Prokopa oraz mgr Iwonę Dembczyńską w dniu 09. IV. 2002 r. w klasie 3e. 1. mgr Izabela Bothur - dyrektor 2. mgr Renata Śmiłowicz - wicedyrektor 3. mgr Donata Konieczna 4. mgr Agata Krawczyk Paulus 1................................................ 2................................................ 3................................................ 4................................................
Opracowanie: mgr Iwona Dembczyńska Wyświetleń: 3522
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |