Katalog

Grażyna Mruk
WOS, Scenariusze

Scenariusz apelu o Holandii

- n +

Scenariusz apelu o holandii

Odpowiednia dekoracja i podkład muzyczny

Witamy wszystkich na kolejnym apelu z cyklu "Poznajemy państwa Unii Europejskiej". Dzisiaj przeniesiemy się do Holandii. Poznamy geografię, historię i zwyczaje jej mieszkańców. Zapraszamy!

1. Holandia, Królestwo Niderlandów leży w Europie Zachodniej nad Morzem Północnym. Około 6 tys. lat temu większość jej terytoriów była bagnem. Gdy na morzu zaczynał się przypływ, wszystko znikało pod wodą. Mieszkańcy Niderlandów wznosili więc ogromne kopce z ziemi i na ich szczytach mieszkali i uprawiali rolę. Nauczyli się otaczać podmokłe obszary groblami. Karą za ich uszkodzenie było obcięcie ręki. (KTOŚ KRZYCZY AUU...) Osuszanie ziemi stało się łatwiejsze od XV wieku, (prowadzący podchodzi do wiatraków) gdy ludzie uświadomili sobie, że można wykorzystać wiatraki jako pompy do usuwania wody. Stąd Holandia postrzegana jest jako kraj wiatraków. Obecnie w Holandii jest około 1000 wiatraków, ale kiedyś furkotało tu aż 10 tys. skrzydeł.

2.Obecnie do osuszania ziemi używa się wodnych pomp elektrycznych. Bez grobli, kanałów, polderów i pomp połowa Holandii dziś byłaby pod wodą bowiem ¼ jej powierzchni znajduje się poniżej poziomu morza. W Spaarndam znajduje się pomnik Hansje Brinkera, małego chłopca, którego odwaga stała się symbolem odwiecznej walki z morzem. Podanie mówi, że wracający pewnego wieczoru do domu chłopiec, zauważył dziurę w ścianie zapory, przez którą przedostawała się woda. Ponieważ w pobliżu nie było nikogo, zatkał dziurę palcem i czekał do rana, aż nadeszli ludzie. (SCENKA) Teraz z pewnością rozumiecie stare holenderskie przysłowie "Bóg stworzył świat, ale Holendrzy stworzyli Holandię".

3. Zaletą mieszkania w tak nisko położonym, płaskim kraju jest teren idealny do jazdy rowerowej. W Holandii jest 12 mln rowerów, a mieszka tam 14 mln ludzi, zatem prawie każdy ma rower. Nawet królowa Beatrix ma swoje dwa kółka. (KRÓLOWA WJEŻDŻA NA STARYM ROWERZE)

4. Skoro mowa o królowej to trzeba powiedzieć, że najważniejszym i najradośniejszym dniem są jej urodziny. (UCZNIOWIE WIWATUJĄ, KRÓLOWA OTRZYMUJE W PREZENCIE NOWY ROWER)

5. 300 lat temu Holandia była potęgą handlową. Holendrzy mieli więcej statków niż reszta krajów razem. Bogacili się też dzięki uprawie tulipanów. Ludzie dużo płacili za te kwiaty. Jedna cebulka była warta, posłuchajcie i popatrzcie: (SCENKA Z WYKORZYSTANIEM m.i. MASKOTEK) dwa worki pszenicy, dwanaście owiec, dwie baryłki wina, cztery krowy, osiem świń, piwo, masło i ser.

6. Holandia to potęga w uprawie kwiatów. Tylko na jednej ze specjalnych giełd kwiatowych sprzedaje się 7 miliardów kwiatów rocznie. To więcej niż jest ludzi na świecie!

7. Holandia to ósma potęga gospodarcza świata, zaś Rotterdam to największy port na świecie. Port ten ciągnie się na przestrzeni czterdziestu kilometrów. Holandia jest jednym z ośmiu najbogatszych państw Europy, ale na to bogactwo jej mieszkańcy ciężko pracowali, chociaż 6 godzin krócej niż inni Europejczycy. Może dlatego brakuje tam rąk do pracy?

9. Holenderscy kupcy byli bogaci, a ponieważ nie znano wtedy jeszcze aparatów fotograficznych, więc płacili artystom malarzom ogromne sumy za sportretowanie siebie i rodziny. Rembrandt, Vermeer to sławni mistrzowie. My jednak zajrzyjmy do dziewiętnastowiecznej pracowni Vincenta van Gogha, który jest autorem półtora tysiąca dzieł. Jednak sprzedał zaledwie jeden obraz. Większą część życia spędził w biedzie. Przyjrzyjmy się zatem jego pracy.

10. (SCENKA W PRACOWNI) Pierwsze dzieło - AUTOPORTRET Z ZABANDAŻOWANYM UCHEM. Kolejne - AUTOPORTRET. A oto słynne SŁONECZNIKI oraz MOST ZWODZONY Z KOBIETĄ Z PARASOLKĄ.

11. W Holandii dość często pada deszcz i saboty są idealne na taką pogodę, bo nie przemakają. Większość Holendrów nosi je tylko na specjalne okazje. Mieszkańcy Fryzji, na północy Holandii, noszą chodaki przez cały czas. Niekiedy ich środek wyściełają słomą, co pozwala utrzymać nogi w cieple. Sprzedaje się ich rocznie 3 mln. par. Niektóre są rzeźbione i malowane. (SCENKA - PREZENTACJA CHODAKÓW)

12. REKLAMA SERA (Dasz się przejechać? Później. To może zjadłbyś kanapkę? A z czym masz? Z Twoim ulubionym serkiem. Jasne. To jest pyszne!). Znacie tą reklamę i firmę holenderską Hochland promującą pyszny ser. Holendrzy tak lubią sery, że nazywa się ich czasem serowymi głowami!
Na targu serowym w Alkmaar wystawia się ponad 20 ton sera na sprzedaż. Tragarze noszą sery w drewnianych nosidłach. Niektórzy potrafią przenieść 80 serów na raz.
Nie byłoby serów, gdyby nie krowy. (ROZLEGA SIĘ MUUU...) Mleko holenderskich krów jest naprawdę pyszne. Spróbujcie sami.

13. Najpopularniejszą formą spędzania wolnego czasu jest sport. (NA SCENĘ WYHODZĄ PIŁKARZE) Co trzeci mieszkaniec Holandii należy do jakiegoś klubu sportowego. Obok uprawiających sport istnieje cała rzesza kibiców, którzy uczestniczą w meczach na stadionach lub oglądają je w telewizji. Ze wszystkich dyscyplin sportowych największą popularnością cieszy się piłka nożna.

14. (DZIEWCZYNKA STAJE NA WADZE, PODCHODZI UCZEŃ I KRZYCZY - "Jesteś za gruba, a więc jesteś wiedźmą. Na stos z nią"!) Kiedyś nie istniały rozwody, więc znudzeni mężowie posądzali swoje żony o czary. Dowód? Jej waga nie była adekwatna do wzrostu. Dziś Holandia to najbardziej liberalny kraj w Europie, bowiem zalegalizowano tu eutanazję, niekonwencjonalne małżeństwa czy miękkie narkotyki.

15. Holendrzy lubią dobrze zjeść. Jednak "w kuchni brak Rembrandta" - mówi się do dziś, gdyż w holenderskiej książce kulinarnej próżno szukać artysty na jego miarę. Holandia, w której można spotkać kuchnie niemal całego świata, a już na pewno Dalekiego Wschodu, dania narodowe ma proste i pożywne. Z mięs najpopularniejsza jest wołowina, z ryb - śledzie. (JEDEN Z UCZNIÓW JE ŚLEDZIE I PRÓBUJE NIMI POCZĘSTOWAĆ INNYCH) Najpowszechniejsze są posiłki, w których wykorzystuje się dużo jarzyn, zwłaszcza brukselkę, szpinak, śmietanę i sery. Dzieci wcinają frytki.

16. Holendrzy są pracowitym narodem, chociaż uważają, że nie należy przesadzać z pracą. Czas wolny wolą poświęcić rodzinie, (SCENKA - SPACER Z DZIECIĘCYM WÓZKIEM, ZABAWA DZIECI Z RODZICAMI) zjeść kolację w restauracji, pograć w bilard, rzutki lub kości. Muszą się nacieszyć sobą, bowiem w Holandii nie ma wielopokoleniowych rodzin mieszkających razem. Młodzież szybko opuszcza dom rodziców. Seniorzy zamieszkują w domu opieki.

17. Dzieci żyją w zakłamaniu. Wiecie dlaczego? Chyba nie. No to popatrzcie na tego pana. (WCHODZI MIKOŁAJ W SPODENKACH) To nasz dobry znajomy. Ale chyba coś z nim nie tak. No właśnie - te spodenki. Ale w innym stroju biedak by się spocił. Dzieciakom wciskają, że święty Mikołaj przyjeżdża z Hiszpanii. Ciekawy jestem czy jego zaprzęg ciągną renifery czy może byki?

18. Holendrom dobrze się powodzi, ogólnie są zadowoleni z życia i siebie, poza jednym - cały czas narzekają na pogodę.

19. PIOSENKA - "CIĄGLE PADA "

20. Holendrzy są narodem pogodnym. Jednak płaczą rzewnymi łzami, gdy przegrywają na stadionie, no i wtedy wpadają w złość.

21. Amsterdam zyskał miano perły Niderlandów. Nad wąskimi kanałami stoją malownicze kamieniczki, jak pudełka czekoladek. Ulicami suną godnie rowerzyści, ocierając się o przypominające gąsienice tramwaje. Wszędzie można dojść na piechotę, a gdy nie wiadomo którędy iść, każdy chętnie wskaże drogę. Można tutaj posłuchać kataryniarza i popatrzeć na kolorowe parady uliczne. (SCENKA)

22. Amsterdam jest kosmopolitycznym tyglem, w którym powstają nowe trendy sztuki i awangardowa moda. Znawcy twierdzą, że tu właśnie odwiedzić można najmodniejsze w Europie kluby.

23. (SCENKA) Jesteśmy w cafes - tak nazywa się tu puby i wbrew nazwie nie żyją one z kawy lecz przede wszystkim piwa. Piwo płynie tu strumieniami. Życie nocne Amsterdamu zaczyna się późnym wieczorem. Cafes, restauracje i dyskoteki są bardzo tłoczne, że dostanie się do środka bywa często niemożliwe. Niestety holenderska młodzież znana jest ze spożywania dużej ilości różnych używek.

24. Znane produkty? To przede wszystkim meble. Znacie również nazwę Philips. To jedna z największych holenderskich firm elektronicznych na świecie. Produkuje żarówki, telewizory, golarki, żelazka. Philips od 1991 roku należy do grona największych inwestorów na rynku polskim. (SCENKA - PREZENTACJA FIRMY)

Dziękujemy za wspólną podróż. Mamy nadzieję, że zdołaliśmy Wam choć troszeczkę przybliżyć ten piękny kraj jakim jest Holandia.

Opracowanie: Grażyna Mruk

Wyświetleń: 2642


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.