Katalog

Bożena Kuc
Zajęcia zintegrowane, Konspekty

Konspekt zajęć zintegrowanych kl.II - Ogród i jego mieszkańcy ? pestycydy, chwasty

- n +

Ogród i jego mieszkańcy - pestycydy, chwasty.

Edukacja polonistyczno - przyrodnicza: Swobodne wypowiedzi na temat zwierząt i roślin występujących w ogrodzie. Omówienie historyjki obrazkowej dotyczącej pracy ogrodnika i jego skrzydlatych przyjaciół. Naturalne i chemiczne sposoby zwalczania szkodników roślin. Układanie zdań na temat zakładania budek lęgowych dla szpaków.

Edukacja matematyczna: Proste obliczenia ułamkowe - połowa, ćwierć.

Edukacja plastyczna: Projektowanie ogrodu z wykorzystaniem masy papierowej.

Cele operacyjne:
- zna rośliny i zwierzęta żyjące w ogrodzie,
- wie, co to są pestycydy,
- zna naturalne sposoby pozbywania się szkodników,
- wie, jakie ptaki są sprzymierzeńcami człowieka,
- zna nazwy niektórych chwastów,
- układa kilkuzdaniową wypowiedź na temat zakładania budek lęgowych dla szpaków,
- wykonuje proste obliczenia ułamkowe,
- potrafi zaprojektować makietę ogrodu,
- umie współpracować w grupie.

Metody
- metoda zajęć praktycznych
- praca z tekstem drukowanym
- metoda podająca: pogadanka

Formy pracy
- indywidualna jednolita
- zbiorowa jednolita
- grupowa

Środki dydaktyczne
- historyjka obrazkowa
- Encyklopedia Multimedialna Biologii PWN
- Atlasy roślin i zwierząt
- plansze chwastów, ptaków, innych zwierząt - mieszkańców ogrodu

Przebieg zajęć

1. Wprowadzenie do tematu zajęć - omówienie historyjki obrazkowej przedstawiającej pracę ogrodnika w różnych porach roku.

2. Wyszukanie wśród otrzymanych rysunków zwierząt i roślin (wraz z podpisami) tych, które spotkamy w ogrodzie.
- U umieszczają obrazki w odpowiednim miejscu planszy przedstawiającej ogród.

3. Wyszukiwanie informacji na temat roślin i zwierząt w:
Encyklopedii Multimedialnej Biologii PWN,
Atlasie roślin i zwierząt

4. Uzupełnianie tabeli z podziałem na rośliny uprawne i chwasty.
 
Rośliny uprawne Chwasty
kapusta perz
marchewka tasznik
seler żółtlica
rzodkiewka gwiazdnica
pomidory chaber
pietruszka
5. Czy każdy "chwast" jest naprawdę chwastem? W jaki sposób zwalczamy chwasty?
- Uczniowie wymieniają rośliny, które nie są mile widziane na grządkach wśród warzyw i kwiatów, ale są ziołami, stanowią pożywienie dla innych zwierząt lub są "miłe dla oka" (pokrzywa, rdest ptasi, rumianek, mniszek lekarski, podbiał stokrotka iwinka, trędownik, dziki czosnek, podagrycznik, skrzyp, chaber)
Czy można zwalczać chwasty środkami chemicznymi - pestycydami?
- Wyjaśnienie pojęcia PESTYCYDY.

6. Jakie owady można spotkać w ogrodzie?
Czy wszystkie są mile widziane przez ogrodnika? - Uczniowie dopasowują owady do roślin, na których można je zobaczyć np.:
stonka-ziemniak,
mszyca, biedronka, mrówki-róża
pędraki chrabąszcza majowego-korzenie roślin
pszczoła, osa, trzmiel-kwiaty

7. Czy w ogrodach żyją tylko owady? (szpaki, sikorka, kosy, wróble, jeże, krety, ślimaki, ropucha, rzekotka)

8. Znajdź naturalnych wrogów owadów szkodników.

9. Układanie zdań na temat zakładania budek lęgowych dla szpaków.

10. Wykonanie makiety ogrodu z masy papierowej.
- podział klasy na grupy
- ocena i wystawa prac

11. Rozwiązywanie zadań z treścią - obliczenia z zastosowaniem połowy i ćwiartki.

11. Podsumowanie lekcji.

Opracowanie: BOŻENA KUC

Wyświetleń: 5437


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.