Katalog

Krystyna Karpowicz
Zajęcia przedszkolne, Scenariusze

Scenariusz zajęć zintegrowanych w kl I. Temat bloku ? Nasza szkoła. Temat dnia: Pierwszy dzień w szkole.

- n +

Pierwszy dzień w szkole

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH - kl. I
Temat bloku: Nasza szkoła

Zapis w dzienniku: Udział dzieci w uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego. Samorzutne wypowiedzi uczniów na temat odbytej uroczystości. Poznanie imion koleżanek i kolegów.
Ustalenie z dziećmi i rodzicami wyposażenia tornistra ucznia klasy pierwszej. Dmuchanie balonika i ozdabianie go kolorowym papierem.

Cele operacyjne:

Uczeń:
- pamięta imiona niektórych koleżanek i kolegów,
- poprawnie nazywa przybory szkolne,
- wypowiada się na temat oglądanej ilustracji,
- potrafi ozdobić balonik.

Formy: indywidualna, zbiorowa.

Metody: pogadanka, integracyjna "Kłębek", ewaluacyjna: "Kosz i walizeczka"

Środki dydaktyczne:

Kłębek, balony, kolorowy papier, ilustracja, obrazki do zagadek, walizeczka, kosz, kaseta do podręcznika "Świat ucznia"

Przebieg zajęć:

1. Udział dzieci w uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego.
2. Samorzutne wypowiedzi uczniów na temat odbytej uroczystości.
3. Zabawa integracyjna "Kłębek". Dzieci przy pomocy kłębka poznają swo-je imiona.
4. Wypowiedzi uczniów na podstawie ilustracji.
(Ilustracja przedstawia dzieci idące do szkoły z tornistrami i workami).
5. Przy każdej postaci jest przyczepiona kartka papieru (wizytówka) z napi-sanym świecą imieniem.
6. Wypowiadanie czarodziejskiego zaklęcia, by rozszyfrować napis na kart-ce.

Hokus, pokus
Dżery, bery
Odkrywajmy te litery.

7. Zamalowanie kartek farbą i odczytanie imion dzieci: OLA, MAGDA.
8. Ustalenie wspólnie z dziećmi i rodzicami wyposażenia tornistra ucznia klasy pierwszej.
- Sprawdzenie, czy wszystkie rzeczy, które niosą do szkoły dzieci są po-trzebne: książka, piórnik, lalka, samochód, pocemony, zeszyt.
- Sprawdzenie zawartości worka: strój gimnastyczny, tenisówki, samochód, pistolet, karty.
9. Zabawa przy piosence: "Nasza klasa"
(kaseta do podręcznika "Świat ucznia").
10. Rozwiązanie zagadek.
Uczeń wiesza na tablicy ilustrację, która jest rozwiązaniem zagadki czy-tanej przez nauczyciela. Prawidłowe rozwiązanie zagadek po odwróceniu kartki da napis - BALON

Na palecie się rozsiadły,
Kolorami tęczy błyszczą.
Gdy użyjesz pędzla, wody,
Namalujesz nimi wszystko.
(farby)

Z wierzchu ma drewniany płaszczyk,
w środku - grafitowy pręcik.
I rysuje, pisze, bazgrze, po papierze
wciąż się kręci.
(ołówek)


Używa go stolarz, używa go szewc.
Używasz go i ty, gdy coś skleić chcesz.
(klej)

Bywa gładki, bywa w kratki,
różne miewa też okładki.
Ale zawsze się obruszy,
gdy mu z rogów zrobisz uszy.
(zeszyt)

Dźwięk jest wesoły
- wzywa nas do szkoły.
A gdy zegar porę wskaże,
on do domu iść nam każe.
(dzwonek)

11. Dmuchanie balonów i dekorowanie ich kolorowym papierem.
12. Odczytanie przez dobrze czytające dzieci wiersza Tadeusza Kubiaka

Witaj nam szkoło radosna,
Grająca dzwonkiem co rano.
Dzień dobry szkoło wesoła.
Lesie i łąko - dobranoc.

13. Rozdanie planów lekcji.

14. Ewaluacja za pomocą "Kosza i walizeczki".
- Na ławce stoją: kosz i walizeczka
- Uczniowie wrzucają do kosza rzeczy, których nie przynosimy do szkoły.
- Uczniowie wkładają do walizeczki rzeczy, które przynosimy do szkoły.

Literatura:
J. Krzyżewska Aktywizujące metody i techniki w edukacji wczesnoszkolnej AU OMEGA Suwałki 1998
J. Stec Zagadki dla najmłodszych P.W. "M.A.C." S.A. Oficyna Wydawnicza i Fonograficz-na Kielce 1992

Opracowanie: Krystyna Karpowicz

Wyświetleń: 10950


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.