![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
AWANS | INFORMACJE | Dla nauczyciela | Dla ucznia | LOGOWANIE |
![]() |
![]() |
Katalog Robert Rabenda Technika, Scenariusze Scenariusz zajęć edukacyjnych z technikiScenariusz zajęć edukacyjnych z techniki z wykorzystaniem programu do rysunku technicznego VIACAD.![]() ![]() Cele operacyjne: Uczeń potrafi: - zna efekty zastosowania wybranych narzędzi programu VIACAD; - posługuje tymi narzędziami do narysowania dowolnych linii, a szczególnie prostych prostopadłych i równoległych; - umie włączyć i wyłączyć tryb ortogonalny w zależności od położenia linii jakie chce uzyskać; - wstawia początek układu współrzędnych względem którego rysuje prostokątne obramowanie formatki określając długość i szerokość odczytaną z linijki; - rysuje tabliczkę rysunkową; - wstawia tekst do tabliczki; - zmienia wielkość, kolor, grubość pisma wstawionego do tabliczki; - zmienia grubość linii; - porównuje rysunek wykonany tradycyjnymi metodami z rysunkiem komputerowym. Temat: Wykonanie arkusza ćwiczeń z rysunku technicznego tzw. formatki z wykorzystaniem komputera. Forma pracy: indywidualna na stanowiskach komputerowych. Metody: praktycznych ćwiczeń, kierowania obserwacją, sytuacyjna, poszukująca. Środki dydaktyczne: Komputer z oprogramowaniem Viacad, przygotowane arkusze ćwiczebne na kartonach, Ilustrowana Encyklopedia Nauki, magnesy. Ścieżka edukacyjna: Czytelnicza i medialna Przebieg lekcji: I Powtórzenie zasad wymiarowania rysunku technicznego i grubości linii, używania materiałów (ołówek, karton, przybory) rozszerzenie. a) Przypomnienie wybranych zasad BHP - sprawdzenie czy uczniowie zajęli odpowiednią postawę przy komputerze oraz czy nie ma teczek w miejscach grożących resetowaniem komputera lub jego uszkodzeniem. b) Rozdanie bloków z wykonanymi wcześniej formatkami oraz podział na dwie grupy przy stanowiskach. II. Nawiązanie do posiadanej wiedzy uczniów. a) Wprowadzenie uczniów do zagadnienia: Uczniowie w dyskusji wymieniają jakie narzędzia wcześniej poznane w programie Viacad mogliby wykorzystać przy robieniu formatki. b) każdy z uczniów otwiera swój plik; c) określa rozmiar wyświetlanego okna, określa powiększenie okna; d) rysuje linie prostopadłe i równoległe do rysunku; e) wstawia tekst; III. Nauczyciel wprowadza do tematu lekcji: Planowanie rozwiązania problemu. Stworzenie atmosfery twórczej pracy. a) uczniowie po podziale na grupy wykonują ćwiczebnie szkic formatki z pomocą nauczyciela, - wykonują obramowania formatki; - wykonują tabelkę; - wstawiają tekst do tabelki. b) Dla chętnych: - szkic klasy; - wstawienie wymiarowania na komputerze, IV. Omówienie jakie były problemy z wykonaniem zadania i zaprezentowanie wykonanych prac: uczniowie omawiają: a. Porównanie trudności, dokładności, pracy na komputerze tradycyjnymi metodami rysunku technicznego. b. Zaprezentowanie prac po narysowaniu i wydruku. c. Wydruk i zaprezentowanie zadania dla chętnych o rozszerzonym stopniu trudności. VII. Utrwalenie wiedzy. Sformułowanie i zaprezentowanie dla utrwalenia szczególnie trudnych czynności napotkanych w wykonywanym zadaniu. VIII Jawna i motywacyjna ocena pracy uczniów.. IX Praca domowa. Wyszukanie informacji o tym jaką powierzchnię i jakie wyposażenie powinno mieć ulubione zwierzątko w swoim domku.
Opracowanie: Robert Rabenda Zgłoś błąd Wyświetleń: 5889
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |