AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Katalog

Małgorzata Pochodaj
Lekcja wychowawcza, Scenariusze

Przyjaciel - dobre lekarstwo na samotność. Scenariusz lekcji - GWK klasa VI

- n +

Przyjaciel-dobre lekarstwo na samotność

SCENARIUSZ LEKCJI - GWK KLASA VI


Cele lekcji:
  • zrozumienie pojęcia "samotność";
  • uświadomienie uczniom na czym polega samotność w rodzinie, w szkole, na podwórku itd.;
  • wyszukiwanie sposobów na przezwyciężenie samotności (przyjaciel);
  • integracja zespołu klasowego (nawiązywanie kontaktów);
  • kształcenie umiejętności rozmawiania, dyskutowania, wyciągania wniosków opartych na zdobytej wiedzy, obserwacji i doświadczeniach życiowych;

    Metody:
  • pogadanka
  • dyskusja
  • ćwiczenia

    Środki dydaktyczne:
  • "Słownik języka polskiego"
  • "Mały Książe"- A. de Saint Exupery
  • prace plastyczne uczniów na temat samotności
  • kartki z imionami do zabawy "Tajemniczy przyjaciel"
  • "układanka" -przysłowia o przyjaźni

    Formy pracy: praca zbiorowa, zespołowa, indywidualna

    PRZEBIEG LEKCJI:
    Przed lekcją nauczyciel przygotowuje wystawkę prac plastycznych na temat samotności (będą one wykorzystane w czasie lekcji).

    1. Z CZYM KOJARZY CI SIĘ SAMOTNOŚĆ?
    - praca samodzielna ("giełda pomysłów"), dzieci wypisują na tablicy np. brak towarzystwa,lęk, smutek, obawa, brak zrozumienia, utrata przyjaciela, utrata bliskiej osoby itd.
    - praca ze słownikiem

    SAMOTNOŚĆ - ...................

    2. ANALIZA PRAC PLASTYCZNYCH - uczniowie podają przykłady sytuacji, w których czuli się samotnie (interpretacja rysunków)

    3. SAMOTNOŚĆ W RODZINIE
    Dlaczego często dziecko czuje się samotnie w rodzinnym domu?
    - rodzice pracują do późna
    - rodzice nie interesują się dziećmi (tylko sprawy materialne)
    - brak czasu i cierpliwości na wysłuchanie dziecka, często mówią:
    "Jak dorośniesz, wtedy będziesz miał problemy"

    Dlaczego dzieci chcą, aby rodzice mięli dla nich czas?
    - lepiej się poznają i rozumieją
    - uczą się rozmawiać o swoich problemach
    - wspólnie spędzony czas zacieśnia więzi
    -wzajemnie się szanują

    4. CO POMAGA PRZEZWYCIĘŻYĆ SAMOTNOŚĆ?
    PRZYJACIEL - odczytanie fragmentu rozmowy Małego Księcia z Lisem z książki A. de Saint Exupery ego

    a) Kto jest Twoim przyjacielem ? (dzieci odpowiadają na to pytanie)
    b) Kiedy potrzebują przyjaciela ?
    - gdy chcę się bawić
    - gdy jestem samotny
    - gdy jestem smutny
    - gdy szukamy pomocy
    - gdy jestem chory
    - gdy jestem radosny

    c) Jak mogę pokazać swojemu przyjacielowi, że go lubię?
    - bawię się z nim podczas przerwy
    - dzielę się z nim słodyczami
    - siadam koło niego
    - słucham, gdy mówi
    - gdy jest chory, telefonuję do niego
    - maluję mu obrazek
    - mówią mu coś miłego itd.

    d) ZABAWA p.n. "TAJEMNICZY PRZYJACIEL"
    Przez cały tydzień wszyscy są "dobrymi duszkami", każdy losuje kartkę z imieniem osoby z klasy.Nikomu nie wolno zdradzić, czyje imię się wyciągnęło, gdyż jest to imię osoby, wobec której będzie się "tajemniczym przyjacielem". Tajemniczy przyjaciel stara się przez cały tydzień robić potajemnie różne dobre rzeczy i jednocześnie uważa, by nie zdradzić się, Po tygodniu wszyscy siadają w kręgu i zgadują: Kto jest moim dobrym duszkiem i po czym poznałem?

    5.PODSUMOWANIE LEKCJI - uczniowie pracują w zespołach 3-osobowych Zadaniem każdego zespołu jest ułożyć z rozsypanki słów przysłowie (myśl) o przyjaźni

    Myśli o przyjaźni:
  • PRAWDZIWEGO PRZYJACIELA TRZYMAJ OBIEMA RĘKAMI
  • MOI PRZYJACIELE SĄ MOIM BOGACTWEM
  • ZOSTAŃ NAJBARDZIEJ TROSKLIWYM PRZYJACIELEM NA ŚWIECIE
  • NAJLEPSZĄ CZĘŚĆ ŻYCIA CZŁOWIEKA STANOWIĄ JEGO PRZYJAŹNIE
  • CZAS POŚWIĘCONY NA ZACIEŚNIENIE PRZYJAŻNI, NIE JEST CZASEM STRACONYM
  • JEDYNY SPOSÓB ŻEBY MIEĆ PRZYJACIELA, TO BYĆ PRZYJACIELEM
  • PRZYJACIEL, TO PREZENT, JAKI DAJESZ SAM SOBIE
  • PRZYJACIEL TO KTOŚ, Z KIM MOGĘ BYĆ SZCZERY


    Na zakończenie lekcji uczniowie próbują sformułować temat w/w lekcji.

    Opracowanie:
    Małgorzata Pochodaj
    nauczyciel mianowany
    SP w Pobłociu

  • Zgłoś błąd    Wyświetleń: 6654


    Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.


    BAROMETR


    1 2 3 4 5 6  
    Średnia ocena: 5



    Ilość głosów: 2

    Serwis internetowy, z którego korzystasz, używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności plików cookies.
    Dowiedz się więcej.