Katalog

Iwona Waszkiewicz
Lekcja wychowawcza, Konspekty

Człowiek jako osoba - natura i godność człowieka - kospekt lekcji

- n +

Człowiek jako osoba - natura i godność człowieka

Konspekt lekcji dla III kl. gimnazjum na godzinę wychowawczą


1. Cele: - ogólne -
- uświadomienie uczniom istoty wartości moralnych
- wskazanie istoty człowieczeństwa
- uświadomienie uczniom, że wybory życiowe zależą od nas i my ponosimy ich skutki

- operacyjne -
uczeń:
- umie rozdzielić pozytywne i negatywne działania człowieka
- wie kto może mu pomóc godnie przejść przez życie
- wie jakie działania podkreślają nasze człowieczeństwo
- zna aforyzmy wybranych ludzi na temat życiowych warto

2. Metody: synektyka, elementy analizy, dyskusja, plastyczne przedstawienie tematu, portfolio
3. Formy: praca w grupach, indywidualna, pogadanka
3. Środki dydaktyczne: plansze z aforyzmami, wycinki z gazet, Słownik jęz. polskiego, Księga aforyzmów /wybór i opracowanie- Jacek Illg/, kartki z tabelką, kartony, klej, flamastry

TOK LEKCJI


1. "Człowiek to brzmi dumnie" - zdanie napisane na tablicy jest punktem wyjścia do działań uczniów uczniowie podzieleni na trzy grupy:
gr. I - zachowania będące potwierdzeniem tych słów
gr. II - "     " negacją tych słów obie grupy wypisują je flamastrami na dużych kartonach
gr. III - z zebranych ilustracji i cytatów wybiera te, które dotyczą pozytywnych zachowań człowieka i przygotowuje z nich gazetkę, w słowniku jeden uczeń szuka wyjaśnienia wyrazu - człowieczeństwo
2. Prezentacja efektów pracy grup I i II, wyciąganie wniosków
3. Prezentacja przygotowanych przez uczniów i nauczyciela aforyzmów /napisane na widocznych, kolorowych planszach zostają przywieszone w widocznym miejscu w pracowni i pozostają tam na dłuższy czas/
4. Wyjaśnienie słowa - człowieczeństwo -, prezentacja efektów pracy gr. III, dyskusja
5. Uczniowie indywidualnie uzupełniają tabelę /metoda synektyki/

Podróż po Europie Moja podróż życiowa
PILOT /ktoś kto zapewni opiekę, udzieli wskazówek, pomoże/  
CEL /chęć poznania świata, ludzi, zwyczajów/  
HOTEL, SCHRONISKO /schronienie, przystań po trudach podróży/  
DOBRY TOWARZYSZ, KOMPAN /mogę się wyżalić, porozmawiać, podzielić się wrażeniami/  
DOBRY POJAZD /wygoda, bezpieczeństwo, komfort, zdrowie/  


Uczniowie wpisują skojarzenia związane z wędrówką życiową; np.
Pilot - rodzice, wychowawcy, nauczyciele
Cel - przeżyć godnie życie, prawdziwe człowieczeństwo, tolerancja, miłość
Hotel - dom rodzinny
Dobry kompan - przyjaciele, rodzina, psycholog
Dobry pojazd - państwo ze sprawnie działającymi strukturami, środowisko

6. Odczytanie tabelek, podsumowanie nauczyciela. Na zakończenie odczytanie fragmentu "Desideraty", który warto zapamiętać, aby w swojej podróży nie zatracić człowieczeństwa.

"Przechodź spokojnie
przez hałas i pośpiech, i pamiętaj,
jaki spokój można znaleźć w ciszy.
O ile to możliwe, bez wyrzekania się siebie,
bądź na dobrej stopie ze wszystkimi.
Wypowiadaj swą prawdę jasno i spokojnie,
wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych,
oni też mają swoją opowieść.
Unikaj głośnych i napastliwych, są udręką ducha.
Porównując się z innymi, możesz stać się próżny
lub zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz
gorszych i lepszych od siebie.
Niech twoje osiągnięcia, zarówno jak i plany,
będą dla ciebie źródłem radości.
Wykonuj swą pracę z sercem.(...)
Bądź sobą, zwłaszcza nie udawaj uczucia,
ani nie podchodź cynicznie do miłości.


Czynności nauczyciela Czynności uczniów
1. Kilka tygodni przed planowaną lekcją nauczyciel informuje uczniów o lekcji:
- przydziela zadania i wyjaśnia je
- aktywizuje uczniów nieśmiałych
2. Gromadzi część środków dydaktycznych.
3. Ocenia wkład pracy uczniów, ich zaangażowanie, wpisuje pochwały
4. Kieruje na lekcji dyskusją tak, aby wyłonić istotne dla realizacji celówlekcji elementy
5. Zwraca uwagę na szczególnie istotne wartości w życiu człowieka.
6. Podkreśla, że rzeczą ludzką jest popełnianie błędów.
7. Zwraca uwagę, że w życiu niezbędne jest wsparcie wartościowych osób.
1. Uczniowie zbierają wycinki i ilustracje z prasy na temat działań ludzi /pozytywnych i negatywnych/ i gromadzą je w teczkach
2. Troje chętnych uczniów wyszukuje powiedzenia znanych ludzi i wypisuje je na kolorowych planszach /np. z Księgi aforyzmów/
3. Przed lekcją przygotowują pracownię do pracy w grupach, przypinają plansze
4. W czasie lekcji realizują przydzielone grupom zadania, biorą udział w dyskusji


AFORYZMY


"Prawdziwym mędrcem jest człowiek,
w którego sercu przeważa miłość i poczucie sprawiedliwości"
/Jan Paweł II/

"Szlachetny człowiek wymaga od siebie,
prostak od innych"
/Nikos Kazandzakis/

"Istnieje wśród ludzi wiele oziębłości, gdyż nie mamy odwagi
okazywać tych serdecznych uczuć, które w istocie żywimy"
/Albert Schweitzer/

"Wykształcenie to dobro, którego nic nie jest w stanie nas pozbawić"
/Meander/

"Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą"
/ks. Twardowski/

"Srebro jest tańsze od złota, złoto tańsze od wartości moralnych"
/horacy/

"Największe zło to tolerować krzywdę"
/Platon/

"Mieć i nie dawać jest czasem gorsze od kradzieży"
/Mari von Ebner- Eschenbach/

"Największą niesprawiedliwością jaką wyrządzamy ubogim
jest niedocenianie ich wielkości" /Matka Teresa z Kalkuty/

"Bogatym nie jest ten kto posiada, lecz ten kto daje,
kto potrafi dawać"
/Jan Paweł II/

ZALETY LEKCJI:

Lekcja ma duże wartości wychowawcze.
Zwraca uwagę uczniów na rzeczy istotne i ważne w życiu.
Aktywizuje wszystkich uczniów, pobudza do logicznego myślenia.
Ujawnia hierarchię wartości u uczniów.
Pozwala dostrzec wielostronne, pozytywne działania ludzi we współczesnym świecie.

Synektyka

Metoda, której istotą jest wykorzystanie "wycieczki intelektualnej" jako "trampoliny" myślenia w poszukiwaniu rozwiązania problemu wyjściowego. Wykorzystanie myślenia "przez analogię". Trzeba dokonać wycieczki intelektualnej w zupełnie innej dziedzinie i dostosować rozwiązania do naszego problemu np.

Wyprawa na szczyt:
- dobre buty
- kompas
- namiot
- mapa
- przewodnik-
Wyprawa karawany itp.

Opracowanie:
Iwona Waszkiewicz
Gimnazjum w Ozorkowie

Wyświetleń: 13477


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.