Katalog

Maria Dziuba
Chemia, Scenariusze

Scenariusz lekcji ? Chemia w kuchni

- n +

Chemia w kuchni.

Cel ogólny:
- Usystematyzowanie wiedzy o związkach organicznych, zastosowaniu i występowaniu ich w otoczeniu.
- Pobudzenie zainteresowania procesami zachodzącymi w otaczającym nas świecie.

Cele operacyjne:
uczeń:
- zna pojęcia: kwas karboksylowy, węglowodany, białka, tłuszcze,
- zna nazwy zwyczajowe i systematyczne związków występujących w otoczeniu,
- rozumie procesy zachodzące w czasie pieczenia, smażenia, gotowania i konserwowania żywności,
- wymieni funkcje biologiczne cukrów, tłuszczów i białek,
- zna zastosowanie i występowanie cukrów, tłuszczów i białek,

Metoda:
- aktywizująca - mapa mentalna
Materiały i środki dydaktyczne:
- duży papier, pisaki, podręcznik do chemii

Przebieg lekcji:
1. Część nawiązująca
- podanie tematu lekcji i określenie celów lekcji.
2. Część właściwa
- nawiązanie i wyjaśnienie sposobu postępowania podczas tworzenia mapy mentalnej (na dużym papierze narysować szkielet mapy)
- w środku napisać hasło: "Chemia w kuchni",
- na wychodzących promieniście gałęziach napisać nazwy grup związków, przede wszystkim organicznych które kojarzą się z hasłem,
- podział uczniów na grupy,
- prezentacja przez liderów grup wykonanych plakatów,

3. Część podsumowująca.
- podsumowanie pracy w grupach,
- weryfikacja ewentualnych błędów.

4. Zadanie domowe.
Pięć razy dlaczego?
a/ łyżeczka srebrna użyta do jedzenia jajka czernieje?
b/ chleb długo żuty nabiera słodkiego smaku?
c/ przypalone zboże, cukier, mięso są barwy czarnej?
d/ tłuszcz po pewnym czasie jełczeje?
e/ w różnych roślinach powstają z tych samych substancji wyjściowych związki chemiczne o różnym składzie i odmiennej budowie?

Uwagi o przebiegu lekcji:

MAPA MENTALNA

Mapa myślowa, mapa pamięci (mind mapping), obraz mentalny

W metodzie tej do opracowania zadania wykorzystuje się, rysunki, obrazy, symbole, zwroty, hasła. Pomaga w uporządkowaniu zagadnień, zrozumienia zależności i związków między nimi. Pokazuje złożoność i drogę naszego myślenia.

- sformułowanie tematu
- uczniowie pracują indywidualnie lub w grupie
- wpisywanie przez uczniów pojedynczych skojarzeń na luźnych kartkach
- porządkowanie kartek w zbiory i podzbiory
- poszukiwanie zależności pomiędzy zbiorami
- sporządzanie mapy (pisanie, rysunki, strzałki itp.)
- powrót do małych kartek i sprawdzanie czy coś istotnego nie zostało pominięte
- prezentacja map

Załącznik: Mapa mentalna

KARTA EWALUACJI LEKCJI

Zastanów się przez chwilę i odpowiedz:
1. Co najbardziej podobało Ci się w czasie pracy?
----------------------------------------------------------- ------------------------------------------------------------------------------------------------------------- ------------------------------------------------------
2. Co sprawiło Ci największą trudność
----------------------------------------------------- ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------- ---------------------------------------------------------3. Jak oceniasz swoje zainteresowanie tematem? (w skali 1 -10)
-------------------------------------------------------- ------------------------------------------------------------------------------------------------------------- ---------------------------------------------------------
4. Gdybyś coś mógł zmienić w lekcji, to:
--------------------------------------------------- -------------------------------------------------------------------------------------------------------------- -------------------------------------------------------------

Dziękuję.

Opracowanie: Maria Dziuba

Wyświetleń: 4790


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.