Katalog

Renata Cwielong
Różne, Artykuły

Opakowania jako główne źródło odpadów.

- n +

Opakowania jako główne źródło odpadów.

SCENARIUSZ LEKCJI - PRZYRODA (EDUKACJA EKOLOGICZNA) - 2 godz lekcyjne

Cele lekcji:
- Uświadomienie roli wyborów konsumenckich dla stanu środowiska naturalnego

Metody i formy pracy:
- Projekcja filmu video ("Zielony pakiet")
- Autoprezentacja wcześniej przygotowanego materiału
- Dyskusja
- Burza mózgów
- Krótki wykład
- Praca w zespole
- Ćwiczenie wg algorytmu ("Zielony pakiet")

Środki dydaktyczne i materiały pomocnicze:
Opakowania przyniesione przez uczniów, słownik wyrazów obcych, film video ("Zielony pakiet"), broszura "Nie ma rady na odpady"

Przebieg lekcji:
1) Wprowadzenie - ("Zielony pakiet - opakowania")

Przemysł produkcji opakowań należy do najbardziej dynamicznie rozwijających się gałęzi gospodarki. Produkty w obecnie wytwarzanych opakowaniach mają dłuższe okresy trwałości i są lepiej przystosowane do transportu. Opakowania znakomicie wypełniają zadania związane z reprezentowaniem produktu i zachęcaniem do jego zakupienia, a zdarza się nawet i tak, że są bardziej atrakcyjne niż zawartość.

Błyskotliwej karierze opakowań towarzyszą jednak zjawiska niekorzystne dla środowiska. Opakowania, pod względem objętości, stanowią do 70 % odpadów wytwarzanych w gospodarstwach domowych. Liczba ta uzmysławia skalę wielkości: ilość surowców i energii zużywanej do produkcji opakowań i problemu z punktu widzenia gospodarowania odpadami - tym bardziej, że w dużej mierze odpady po opakowaniach są bardzo trwałe. Opakowania z tworzyw sztucznych nie ulegają biodegradacji przez setki lat, a my już dziś, w kilkanaście lat po masowym pojawieniu się ich w naszym kraju, odczuwamy kłopoty wynikające z nagromadzenia odpadów.

2) Nauczyciel wraz z uczniami wyjaśniają przy pomocy słownika wyrazów obcych oraz broszury "nie ma rady na odpady" następujące terminy: ekologia, konsument, degradacja, recykling

3) Projekcja filmu video ("Zielony pakiet - więcej, wybory")

4) Dyskusja na temat "Czy wygląd opakowania może kierować moim wyborem towaru?"

5) Uczniowie prezentują w 7 - miu grupach wcześniej zbierane i przyniesione rodzaje
opakowań:

grupa I - mleko, nabiał
grupa II - pieczywo, kasza, ryż, mąka, makaron
grupa III - słodycze, napoje
grupa IV - owoce, warzywa
grupa V - mięso, wędliny
grupa VI - środki czystości, higieny osobistej
grupa VII - nożyczki, przybory szkolne, drobny sprzęt gospodarstwa domowego

6) Wspólna ocena przyniesionych opakowań wg algorytmu ("Zielony pakiet")

Czy produkt może być sprzedawany bez opakowania?

NIE TAK
Lepszy jest w tym przypadku brak opakowania.

Czy może być w opakowaniu zwrotnym?

NIE TAK Korzystniejsze są opakowania zwrotne.

Czy wszystkie opakowania danego produktu są wykonane z tego samego tworzywa?

NIE TAK Im mniej materiału na daną ilość produktu, tym lepiej.

Czy opakowania zostały wytworzone z materiałów pochodzących z odzysku lub mogą być poddane recyklingowi?

NIE TAK Dzięki odzyskaniu materiału zmniejsza się eksploatacja surowców i
ilość śmieci.

Czy ulegają biodegradacji?

NIE TAK Takie opakowania po zużyciu są mniej kłopotliwe dla przyrody.

Czy są prostsze w porównaniu z innymi?

NIE TAK Opakowania prostsze wymagają mniej surowców i energii.

7) Zadanie domowe:
Każda z 7- miu grup przygotowuje pracę plastyczną-wystawkę pod hasłem
" Opakowania jako główne źródło odpadów. "

8) Zakończenie (ewaluacja) - uczniowie wklejają do zeszytów karteczki o treści:

Przykazania ekologicznego konsumenta

- Zabierz na zakupy kosz, torbę wielokrotnego użytku
- Wybieraj produkty w opakowaniu zwrotnym
- Więcej produktu, mniej opakowania
- Wybieraj produkty w opakowaniach, które ulegają biodegradacji
- Wybieraj produkty w opakowaniach prostych, z jednorodnego tworzywa
- Wybierz towar bez dodatkowego opakowania zewnętrznego
- Wybieraj produkty w opakowaniach wielokrotnego użytku

W opracowaniu wykorzystano materiały zawarte w "Zielonym Pakiecie" przygotowanym przez Regionalne Centrum Ekologiczne na Europę Środkową i Wschodnią.

Opracowanie: mgr Renata Cwielong
nauczyciel Zespołu Szkół Publicznych nr 1
im. Jana III Sobieskiego w Tarnowskich Górach

Wyświetleń: 674


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.