Katalog

Barbara Adamska
Chemia, Scenariusze

Scenariusz lekcji chemii - "Ropa naftowa - dobro dla człowieka czy zło dla środowiska"

- n +

Scenariusz lekcji w klasie III gimnazjum

Temat: Ropa naftowa - dobro dla człowieka czy zło dla środowiska?

CEL OGÓLNY:
  • Uświadomienie uczniom, że ropa naftowa i produkty jej przerobu są dla człowieka bardzo potrzebne, ale stanowią one ogromne zagrożenie dla środowiska.

    CELE SZCZEGÓŁOWE:
    Po zakończeniu lekcji uczeń powinien:
  • wiedzieć, że ropa naftowa to bogactwo naturalne skorupy ziemskiej, które z czasem zostanie wyczerpane;
  • wiedzieć, że ropę naftową przerabia się podczas destylacji frakcyjnej;
  • wiedzieć, że produkty otrzymane podczas destylacji są bardzo potrzebne człowiekowi, ułatwiają mu życie;
  • znać właściwości fizyczne i chemiczne ropy naftowej;
  • bezpiecznie posługiwać się ropą naftową oraz produktami jej przeróbki;
  • wiedzieć, że ropy naftowej, benzyny, nafty nigdy nie gasimy wodą, tylko używamy gaśnicy;
  • zdawać sobie sprawę z ekologicznego zagrożenia środowiska podczas wylania się ropy na wodzie (oceany) i glebie;
  • zdawać sobie sprawę, że produkty spalania ropy naftowej i benzyny zatruwają powietrze;

    METODY:
  • podająco - ilustracyjna (omówienie destylacji ropy naftowej na podstawie planszy);
  • praktyczna - pokaz: jak ropa naftowa działa na pióro ptasie i piasek;
  • problemowa (metaplan);

    ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
  • ropa naftowa, pióro ptasie, piasek, bibuła, zlewka, parownica;
  • plansza przedstawiająca destylację frakcyjną ropy naftowej;
  • książki popularnonaukowe;
  • arkusze papieru, flamastry, farby;

    PRZEBIEG LEKCJI:
    1. Część wstępna:
  • sprawdzenie obecności;
  • powtórzenie wiadomości o bogactwach naturalnych skorupy ziemskiej ( węgiel kamienny, węgiel brunatny);
  • potwierdzenie, że ropa naftowa to też bogactwo naturalne;
  • destylacja ropy naftowej ( omówienie destylacji na podstawie planszy, przez uczennicę wcześniej do tego przygotowaną i pokaz produktów jej przerobu );
  • pokaz nauczyciela - badanie wpływu ropy naftowej na piasek i pióro ptasie;

    2. Część główna:
  • podział uczniów na 3 grupy ( uczniowie sami dokonali podziału);
  • przydział ról: lider, strażnik czasu, komentator;
  • każda grupa otrzymuje polecenie - problem:
    I. Gdzie człowiek wykorzystuje ropę naftową i produkty jej przerobu? Czy mieszanina ta jest nam potrzebna?
    II. Na Bałtyku rozbił się tankowiec. Jesteś wyznaczony do akcji ratunkowej. Jakie wykonasz czynności w celu usunięcia plamy ropy naftowej? Czy jesteś w stanie pomóc ptactwu wodnemu?
    III. Podczas jazdy samochodem do atmosfery wydostają się duże ilości spalin. Zaproponuj, w jaki sposób ograniczysz emisję zanieczyszczeń.
  • prace w grupach - przygotowanie plakatu (15 min);
  • prezentacja prac;

    3. Rekapitulacja:
  • Czy ropa naftowa jest potrzebna człowiekowi?
  • Czy ropa naftowa jest zagrożeniem dla środowiska?

    4. Zadanie domowe:
  • Jesteś świadkiem zapalenia się samochodu. W jaki sposób pomożesz kierowcy ugasić pożar?

    Opracowanie: mgr Barbara Adamska

  • Wyświetleń: 3057


    Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.