AWANS INFORMACJE Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Katalog

Dorota Kitewska
Uroczystości, Scenariusze

"Tradycje i zwyczaje" - scenariusz spotkania wigilijnego

- n +

Scenariusz spotkania wigilijnego - tradycje i zwyczaje

Występują : babcia Tradycja
Dziadek
Człowiek pierwotny
Rzymianin
Łucja
Margarita
Makumba
Św. Mikołaj
Wujaszek Bat

Scenografia:

Duży stół przykryty białym obrusem, płonąca świeczka Caritasu, nakrycia, choinka, kolędy.

Słychać kolędy, dziadek kończy ubieranie choinki, babcia Tradycja krzątając się przy stole mówi:

BABCIA TRADYCJA
Święta Bożego Narodzenia to w wielu krajach najważniejsze wydarzenie w roku. Tyle jest zawsze pracy i krzątaniny. Przygotowanie ich sprawia nam tyle kłopotów, ale gdy już nadejdą są wspaniałe przepełnione zwyczajami i tradycją. Muszę sprawdzić czy o czymś nie zapomniałam: stół prawidłowo nakryty, jest siano pod obrusem, choinka- piękna....!, nakrycie dla samotnego wędrowca,....i coś jeszcze???? - ach tak! Opłatek. To bardzo ważny element wieczerzy wigilijnej. A dla uprzyjemnienia tych chwil piękne kolędy. Teraz możemy czekać na swoich gości. Muszę powiedzieć, że są niecodzienni.
Ktoś mocno i długo puka do drzwi.

BABCIA TRADYCJA podchodzi do drzwi mówiąc. Dziadek wyłącza kolędy. To na pewno oni. Proszę do środka. A coś ty za stworzenie?!!!

CZŁOWIEK PIERWOTNY (odziany w skóry, z kijem w ręku, trochę przybrudzona twarz) A to ci dopiero przywitanie. Ja jestem człowiekiem, tak człowiekiem. takim samym jak ty babciu. Homo sapiens.

BABCIA TRADYCJA
Sapiesz czy nie wszystko mi jedno. Rób to w innym miejscu. Przeszkadzasz mi w Wigilii. Jesteś brudny i źle ubrany. Jak ja cię pokażę gościom? Wyglądasz jakbyś wyszedł z jaskini.

CZŁOWIEK PIERWOTNY
Masz rację, moim domem jest jaskinia. Babciu powiedziałaś, że jest dziśiaj Wigilia. Czy to się je? Jestem bardzo głodny.

DZIADEK
Chrześcijanie w całej Europie świętują narodziny Jezusa. Dzień poprzedzający Boże Narodzenie, a szczególnie wieczerza wigilijna, stanowi kulminacyjny punkt ich obchodów. Już podczas Adwentu piecze się ciasta, przygotowuje potrawy, robi generalne porządki. Dzieci robią ozdoby na choinkę. Polska Wigilia zaczyna się wraz z pojawieniem pierwszej gwiazdy, niecierpliwie wypatrywanej przez dzieci. Dopiero teraz cała rodzina Może zasiąść do odświętnie przygotowanego stołu. Chociaż jest to święto rodzinne, panuje zwyczaj zapraszania na tę okazję osób samotnych.

BABCIA TRADYCJA
Na stole jest więcej nakryć niż uczestników, na wypadek gdyby do drzwi zastukał wędrowiec, którego w tym dniu nie wolno odprawić z kwitkiem. Według starych wierzeń nie żyjący już członkowie rodziny także zbierają się przy stole. Zgodnie z polskim obyczajem przed samym posiłkiem głowa rodziny błogosławi opłatek, którym następnie dzielą się wszyscy obecni składając sobie życzenia pomyślności. Gest ten symbolizuje jedność, pojednanie i pokój w rodzinie. Po tym przychodzi pora na posiłek. Składa się on z dwunastu potraw- tylu, ilu było apostołów.

CZŁOWIEK PIERWOTNY
My byliśmy uzależnieni od słońca. Jego energia zapewniała nam pożywienie i powodzenie. Swięta nawiązywały często do zmieniających się pór roku i do wędrówki słońca. Szczególne znaczenie miało zimowe i letnie przesilenie dnia z nocą. Przesilenie zimowe, przypadające 22 grudnia, po którym dni znowu stają się dłuższe, miało najważniejsze znaczenie. W moim życiu istotną rolę odgrywają ogień i światło.

BABCIA TRADYCJA
Biedaku, na pewno wiele przeszedłeś w swoim życiu. Siądź sobie za stołem. Będziesz moim gościem.
Ktoś puka do drzwi. Wchodzi Rzymianin

BABCIA TRADYCJA
Czy czas się cofnął, a może wieki się pomyliły???! Kim ty jesteś i skąd przybywasz??

RZYMIANIN
Jest teraz miesiąc grudzień. Tak? Świętujemy SATURNALIA. Święto naszego boga Saturnina. Był on bogiem obfitości, radości i szczodrości, jego święto upływało zatem pod znakiem uciech, gościnności i dobroci. Domostwa przyozdabiano gałązkami ostrokrzewu i bluszczu, obowiązywał zakaz pracy, wymieniano się prezentami, wystawiano sztuki i organizowano pokazy tańca. Wszyscy jedli, pili i cieszyli się życiem- -niewolnicy biesiadowali na równi z panami, a biednym rozdawano jedzenie. Później połączono Saturnina z obchodami Nowego Roku i dwutygodniowy okres zabawy stał się regułą w całym Cesarstwie Rzymskim.

DZIADEK
W czasach w których żyłeś istniał już kościół chrześcijański, którego misją było zdobycie jak największej liczby wyznawców. W IV wieku przed naszą erą hierarchia kościoła przyjęła 25 grudnia jako święto chrześcijańskie - narodzin Jezusa czyli Boże Narodzenie

BABCIA TRADYCJA
Jezus urodził się w Betlejem, małej palestyńskiej wiosce położonej 8 kilometrów od Jerozolimy. Jego matka Maria wraz z mężem Józefem musieli opuścić swój dom w Nazarecie, aby wziąć udział w spisie ludności. W gospodzie do której dotarli, nie było już miejsca, więc schronili się w stajence. W nocy, w otoczeniu bydląt, Maria urodziła syna. Wkrótce przybyli do stajenki pasterze i Trzej Królowie, aby oddać Mu cześć.
Pukanie do drzwi. wchodzą długo oczekiwani goście: Łucja, Margarita, Makumba. Łucja ubrana jest w białą płócienną koszulę, ma zielony wianek z czterema świeczkami na głowie w ręku trzyma świecznik. Margarita jest ubrana w sukienkę z falbanami, we włosy wpięte kwiaty, w ręku trzyma pinatę, Makumba przebrany jest za murzyna. Babcia przedstawia przybyłych gości.

ŁUCJA
Mieszkam w Szwecji. Jest to piękny skandynawski kraj. Przyniosłam Ci Babciu Tradycjo w prezencie świecznik adwentowy. Zapalamy go i stawiamy w oknach naszych domów w czasie adwentu. Co tydzień zapalamy dwie kolejne świeczki. Oznacza to, że my w Szwecji oczekujemy w tym czasie na światło. O wiele wcześniej niż w Polsce ozdabiamy nasze domy kolorowymi lampkami i świątecznymi ozdobami. W czasie adwentu spotykamy się w domach i zakładach pracy na wspólnych posiłkach, które zawsze są postne. Są to wspaniałe chwile- pracownicy i szefowie, uczniowie i nauczyciele, biedni i bogaci. Wszyscy razem. W moim kraju przed domy wystawiamy lampki oliwne aby mogły ogrzać się przy nich duchy czekające na Wigilię. Słyszałam, że Wy kiedyś rozpalaliście dla swoich duchów ogniska. W samą wigilię szwedzkie dzieci wiążą w pęki słomę i karmią nimi ptaki.

MARGARITA
Ja pochodzę z Meksyku. W moim kraju święta zaczynają się już 16 grudnia, kiedy to dzieci rozbijają zawieszoną u sufitu pinatę. Jest to ozdobne pudełko pełne słodyczy. Boże Narodzenie rozpoczynamy puszczaniem fajerwerków. Dzieci bawią się sztucznym ogniem, przyozdabiają swoje kapelusze kokardami i świecidełkami. w Meksyku podobnie jak u Makumby nie ma śniegu i jest bardzo ciepło, pachnie kwiatami i owocami. Często kaktusy sagero przyozdabiane są choinkowymi ozdobami.

MAKUMBA
Ja być w Polsce pierwszy raz. U was być strasznie zimno. Ja myśleć jak wy chodzić po tym białym boso... wy być źli i czarownik zabrać wam słońce. U nas w Afrika słońca starczy dla złych i dobrych człowiek. Ciepło miło, prawdziwy raj. My cieszyć się gdy bóg się rodzić
Tańczy i śpiewa Makumbę. W tym czasie wchodzi Św. Mikołaj ze swoim pomocnikiem wujkiem Batem.

Św. MIKOŁAJ
Kto tu tak lamentuje? Och, jaki jestem zmęczony? W tylu domach już byłem, a jeszcze mnóstwo dzieci na całym świecie na mnie czeka. W tym roku wędruję z moim pomocnikiem wujaszkiem Batem więc jest mi trochę łatwiej. Proszę bardzo oto on. Świąteczne podarunki, które wręczamy dzisiaj bliskim mają upamiętnić dary, jakie Trzej Królowie złożyli Jezusowi. Tradycja ta w swej obecnej postaci rozprzestrzeniła się, jak zwyczaj wstawiania choinki w wiekach XVIII i XIX, kiedy to Boże Narodzenie stało się uroczystością bardziej rodzinną

WUJASZEK BAT
Odbiorcami świątecznych prezentów są przede wszystkim dzieci. Wszędzie tam, gdzie obchodzi się Boże Narodzenie, wierzą one w bajkową i nieziemską postać, która zazwyczaj przybywa z nieba na ziemię, by rozdawać podarki tym, którzy na nie zasłużyli/ w Ameryce, krajach skandynawskich i Niemczech jest to "ojciec Boże narodzenie" ( Father Christmas"), we Francji "Tatuś Boże narodzenie"( Papa Noel"), we Włoszech " Staruszka Befana" ("Epifania"), w Austrii "Boże Dziecko", a w Rosji "Dziadek Mróz". Wszyscy oni zazwyczaj przybywają pod osłoną nocy, często w asyście aniołów lub skrzatów. Podarki kładą pod choinkę, do skarpety lub pantofla przy łóżku, albo przy kominie.

ŚW. MIKOŁAJ
Oj pamiętam te dobre czasy, kiedy to prezenty były lekkie i nieduże. Wkładałem wtedy do worka słodycze, owoce, orzechy, małe zabawki. Teraz rozmiary i ilość prezentów stale rosną: dzisiaj nie mieszczą się one pod choinką lub w ogromnych skarpetach. Podarunki mają zachęcić dzieci do posłuszeństwa i dlatego w niektórych krajach zjawiam się z ponurym i groźnym towarzyszem. Wskazuje na wujaszka Bata Wymierza on niegrzecznym dzieciom symboliczną karę, a nawet może wsadzić ich do worka i zabrać ze sobą.

Babcia Tradycja zaprasza wszystkich do stołu, każdy z gości ma przed sobą symboliczną potrawę i mówi co ona symbolizuje

Opłatek - zgoda i jedność
Chleb - dobrobyt i początek nowego życia
Ziarno zbóż oraz wypieki z mąki - zapewniają pomyślność w nadchodzącym roku. Samo zboże uznawane było za źródło życiodajnej mocy i plenności.
Ryba - przypominała o chrzci, zmartwychwstaniu i i nieśmiertelności. Była też symbolem płodności i odradzania się życia Kapustę wiązano z życiodajną siłą sprawiającą, że po zimowym uśpieniu cała przyroda ponownie odrodzi się na wiosnę
Groch - chronił przed chorobami. W połączeniu z kapustą gwarantował urodzaj.
Grzyby - ułatwiały nawiązanie kontaktu ze światem zmarłych
Mak - symbol płodności
Potrawy z miodu - miały zapewnić biesiadnikom przychylność sił nadprzyrodzonych.

Następnie dziewczęta wyciągają siano spod obrusa i wróżą sobie. Przy akompaniamencie kolęd babcia i dziadek łamią się opłatkiem. Składają wszystkim zebranym życzenia świąteczne podchodzą z opłatkiem do Rady Pedagogicznej.

W trakcie występów człowiek pierwotny i Makumba mogą zachowywać się troszkę niesfornie.

Na podstawie Świątecznego wydania "Świata Wiedzy" z 1997 roku

Opracowanie:
Dorota Kitewska
Nauczycielka Publicznego Gimnazjum
W Lipowcu Kościelnym

Zgłoś błąd    Wyświetleń: 4072


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.


BAROMETR


1 2 3 4 5 6  
Średnia ocena: 1Ilość głosów: 1

Serwis internetowy, z którego korzystasz, używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności plików cookies.
Dowiedz się więcej.