Katalog

Katarzyna Król
Język polski, Scenariusze

"Na wieży Babel" czyli... Interpretacja wiersza Wisławy Szymborskiej. Scenariusz lekcji twórczej.

- n +

"NA WIEŻY BABEL" CZYLI... INTERPRETACJA WIERSZA WIESŁAWY SZYMBORSKIEJ

Scenariusz lekcji twórczej

Cykl obejmuje 2 godziny lekcji języka polskiego.

CELE:
- kształcenie umiejętności pracy w grupie,
- kształcenie umiejętności czytania ze zrozumieniem tekstu lirycznego (określenie sytuacji lirycznej, odkrycie pozorności dialogu, próba interpretacji wybranych metafor),
- kształcenie umiejętności dostrzegania różnic w przeżywaniu świata przez kobiety i przez mężczyzn,
- twórczość własna (własne propozycje dopełnienia tytułu wiersza, bądź stworzenie nowego tytułu w odwołaniu do symboliki wieży Babel; próba ułożenia własnego tekstu dramatycznego, w którym prezentowane są przyczyny braku dialogu).

ZADANIA:
- samodzielne zorganizowanie pracy w grupie,
- odczytanie pozorności dialogu i poszukiwanie jego przyczyn w odmienności psychiki mężczyzny i kobiety,
- stworzenie nowego tytułu wiersza i komunikatu, w którym dochodzi do dialogu.

METODY:
- rozwiązywanie problemów w zespole,
- wykorzystanie twórczej aktywności - twórczość dziecięca.

MATERIAŁY:
- wiersz W. Szymborskiej "Na wieży Babel", brystol, mazaki, papier A4 do zapisywania wniosków.

TOK LEKCJI:

A. Pierwsza godzina
1. określenie celu pracy, organizacja zajęć, podział na grupy, rozplanowanie stanowisk pracy (5 min.)
2. analiza sytuacji lirycznej w wierszu (10 min + 10 min prezentacja)
3. graficzne przedstawienie specyfiki, odmienności świata mężczyzny i kobiety (15 min + 5 min - prezentacja wyników).

B. Druga godzina
1. uzasadnienie tytułu wiersza i próba stworzenia własnego w nawiązaniu do treści wiersza i symboliki wieży Babel (10 min + 10 min prezentacja)
2. przekształcenie tekstu lirycznego i tworzenie "Teatru jednego wiersza" (15 min + 10 min - prezentacja)
3. refleksja i zadanie domowe
- czego nauczyłem się na dzisiejszej lekcji?
- co sprawiło mi trudność?
- co przyniosło zadowolenie?

Polecenia dla grup:
1 godz.
I. Przeczytajcie uważnie tekst, porozmawiajcie o nim i wspólnie określcie sytuację liryczną w wierszu (kto?, do kogo? I w jakiej sytuacji mówi). Wspólnie ustalcie czy między dwojgiem mówiących dochodzi do porozumienia, dialogu? Jeśli nie - przedyskutujcie dlaczego tak się stało? Wnioski zapiszcie. Powodzenia!
Czas 10 min.

II. Na podstawie tekstu wiersza i własnych obserwacji postarajcie się scharakteryzować świat kobiety i mężczyzny, wskazując na różnicę w przeżywaniu i odbiorze rzeczywistości. Swe przemyślenia przedstawcie graficznie, używając haseł, znaków, rysunków, fragmentów wiersza, własnych refleksji. Owocnej pracy!
Czas 15 min.

2 godz.
III. Zastanówcie się teraz, dlaczego wiersz W. Szymborskiej nosi tytuł "Na wieży Babel"? Spróbujecie odnaleźć w tekście, bezpośrednie nawiązanie do biblijnych wydarzeń. Niech sekretarz zapisze fragmenty wiersza, a wy wyjaśnijcie ich metaforyczny sens. Następnie opierając się na tym, co wiecie o wymowie wiersza, stwórzcie własny tytuł lub uzupełnijcie zdanie: Na wieży Babel czyli...
Czas 10 min.

IV. Spróbujcie stworzyć swoisty "Teatr jednego wiersza".
W tym celu opracujcie partie Narratora (który przedstawia bohaterów, opowiada ich przeszłą historię, udziela mu głosu, komentuje zdarzenia i role, wie jak się skończy rozmowa) oraz krótki dialog pomiędzy kobietą i mężczyzną.
Cała grupa niech pracuje nad całością mini - spektaklu, natomiast 3 wybrane spośród Was osoby, niech go później zaprezentują. Życzę ciekawych pomysłów.
Czas 15 min.

Opracowanie: Katarzyna Król

Wyświetleń: 16485


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.