Katalog

Marta Mazurek
Matematyka, Scenariusze

Zastosowanie równań liniowych w rozwiązywaniu zadań tekstowych

- n +

Zastosowanie równań liniowych w rozwiązywaniu zadań tekstowych.

SCENARIUSZ LEKCJI


KLASA: I LICEUM I TECHNIKUM (poziom podstawowy)
CZAS REALIZACJI : 45 minut

CELE OGÓLNE:
- przypomnienie i rozszerzenie wiadomości o równaniach liniowych,
- rozwijanie umiejętności formułowania wniosków na podstawie danych,
- nabycie wprawy w rozwiązywaniu zadań tekstowych przy pomocy równań liniowych.

CELE EDUKACYJNE:
- wdrażanie uczniów do poszerzania zdobytej wiedzy,
- ćwiczenie umiejętności czytania ze zrozumieniem,
- kształtowanie umiejętności analizowania zadania,
- rozwijanie zdolności logicznego myślenia,
- kształtowanie umiejętności twórczego korzystania z informacji.

METODY I FORMY PRACY:
problemowa, poszukująca, czynnościowa, aktywizująca, praca w grupach, praca zbiorowa jednolita.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Karty z zadaniami dla grup

PRZEBIEG LEKCJI

1. Czynności organizacyjne
- sprawdzenie obecności i pracy domowej
- przypomnienie wiadomości o równaniach liniowych i ich rozwiązaniu:

Zadanie 1
Rozwiąż równanie 6(2x-1)-(4-x)=5(x-2)

2. Część podstawowa
- podanie celu i tematu lekcji,
- opracowanie tematu:

a) praca z całą klasą, wspólna analiza treści zadania, zapisywanie wniosków na tablicy, omówienie sposobu rozwiązania.

Zadanie 2
Jeżeli do szukanej liczby dodamy 4, to otrzymamy liczbę o 2 większą od potrojonej liczby szukanej. Podaj liczbę szukaną?
b) podział klasy grupy, rozdanie kart z zadaniami jednakowymi dla wszystkich, nadzorowanie pracy grup.

Zadanie 3
Cena pewnego towaru została obniżona o 10%, a następnie podniesiona o 12%.Ostateczna cena była o 10,80 zł wyższa od pierwotnej ceny.
Ile kosztował towar na początku?

Zadanie 4
Rolnik zaorał całe pole w ciągu 4 dni. Pierwszego dnia zaorał 6 ha i 1/3 pozostałego pola, drugiego dnia zaorał 5 ha i 1/3 pozostałego pola, trzeciego 4 ha i 1/3 pozostałego pola. Czwartego dnia zaorał ostatnie 4 ha. Ile hektarów ma całe pole?

Zadanie 5
Cyfra dziesiątek pewnej liczby dwucyfrowej jest 2 razy większa od cyfry jedności. Jeśli do tej liczby dodamy liczbę o przestawionych cyfrach, otrzymamy liczbę 99. Znajdź te liczby.

Po rozwiązaniu zadań przedstawiciele grup prezentują rozwiązania przy tablicy. Pozostali zapisują zaproponowane rozwiązanie w zeszytach.

3. Część końcowa
- podsumowanie lekcji i ocena aktywności
- zadanie pracy domowej ze zbioru i jej objaśnienie.

Opracowanie:
mgr Marta Mazurek

Wyświetleń: 1957


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.