Katalog

Anna Góra
Język polski, Scenariusze

"Modlitwa wigilijna" - prośba o... - scenariusz lekcji języka polskiego w I klasie gimnazjum

- n +

"Modlitwa wigilijna"- prośba o...

Scenariusz lekcji języka polskiego w 1 klasie gimnazjum


Czas: 90 min.

Cel główny: zrozumienie utworu "Modlitwa wigilijna" i stworzenie własnego wiersza

Umiejętności:

  • czytania ze zrozumieniem tekstu poetyckiego
  • analizowania środków poetyckich i sytuacji lirycznej
  • dyskutowania
  • korzystania ze Słownika wyrazów obcych
  • rozpoznawania kaligramu
  • rozwiązywania problemów w sposób twórczy

    Środki dydaktyczne: wiersz A. Ziemianina "Modlitwa wigilijna", "To lubię, klasa 6", s. 49

    Pomoce: mazaki, kredki, papier
    Formy pracy: indywidualna, zbiorowa i grupowa jednolita i zróżnicowana

    Przebieg zajęć:
    1. Omówienie celu lekcji, podział na grupy, zapis tematu
    2. Zdanie I
    3. Prezentacja "zegarowa i zapis wniosków w zeszytach.
    4. Zadanie II
    5. Prezentacja spostrzeżeń na forum klasy.
    6. Zadanie III
    7. Ewaluacja:
    - Które zadanie sprawiło Ci trudność?
    - Czego nauczyłeś się dzisiaj?
    - Czy coś Ci się podobało na dzisiejszej lekcji?

    Zdanie domowe.
    Odwołaj się do swoich doświadczeń lekturowych lub osobistych przeżyć i napisz, czy spotkałeś się gdzieś z obrazem domu danym w wierszu? (8-10 zdań)

    ZADANIE I

    Przeczytajcie kilka razy wiersz A. Ziemianina "Modlitwa wigilijna". Wspólnie ustalcie, co jest tematem utworu? Jaka jest sytuacja liryczna? Zapiszcie fragment, który ujawni, kto i w czyim imieniu mówi. Przedyskutujcie, jaki jest nastrój wiersza. Swoje spostrzeżenia zapiszcie.

    Uwaga! Jeżeli nie potraficie poradzicie sobie z problemem dotyczącym sytuacji lirycznej ( 1 ) lub nastrojem utworu( 2 ), sięgnijcie po "koło ratunkowe"



    - Kto i do kogo mówi?
    - Które części mowy" mówią
    o wykonawcy czynności, kto nim jest?



    - W jaki nastrój wprowadza ten wiersz?
    Co ma na to wpływ?
    - Czy taki zapis wiersza jest przypadkowy?

    czas pracy 15 min


    ZADANIE II
    Przeanalizujcie środki poetyckie.
    O jakich wartościach jest mowa w wierszu, wskażcie środki
    poetyckie o nich mówiące.
    Spostrzeżenia zapiszcie

    czas pracy 20 min.


    ZADANIE III
    Napiszcie swój wiersz wigilijny. Spróbujcie stworzyć własne środki poetyckie lub skorzystajcie z wniosków zadania II. O że będzie to kaligram? Sprawozdawca odczyta pięknie Wasze dzieło.

    Powodzenia!

    czas pracy 25 min

    Opracowanie:
    Anna Góra

  • Wyświetleń: 2325


    Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.