Katalog

Anna Dudek
Informatyka, Scenariusze

Scenariusz lekcji ?Tworzenie programu rozwiązującego układ równań I stopnia z dwiema niewiadomymi metodą wyznaczników w języku C?

- n +

Tworzenie programu rozwiązującego układ równań I stopnia z dwiema niewiadomymi metodą wyznaczników w języku C.

Konspekt lekcji z informatyki :

Konspekt lekcji
Przedmiot : Informatyka

Cele lekcji :
- Poznawcze :
* Zapoznanie uczniów z możliwością rozwiązywania zadań matematycznych przy pomocy programów komputerowych
* Zapoznanie uczniów z zagnieżdżonymi instrukcjami if
- Praktyczne :
* Kształcenie precyzyjnego myślenia i poprawnego wnioskowania
* Poprawne stosowanie instrukcji if......else
* Umiejętność stosowania operatorów logicznych
- Wychowawcze :
* Wdrażanie uczniów do aktywnej pracy na lekcji

Zasady nauczania :
- Poglądowości
- Przystępności
- Świadomego i aktywnego udziału uczniów w lekcji

Forma pracy :
- Indywidualna praca ucznia z komputerem
Środki dydaktyczne :
- Samodzielne stanowiska komputerowe z programem Microsoft Visual C++
- Prezentacja Microsoft PowerPoint

Tok lekcji

I Część wstępna - prezentacja PowerPoint
- Przypomnienie pojęcia układu równań I stopnia z dwiema niewiadomymi
- Dyskusja ilości rozwiązań układu

II Część główna
- Przypomnienie sposobu rozwiązywania układu równań metodą wyznaczników
- Określenie wartości wyznaczników i związków logicznych między nimi przy poszczególnych typach układu
- Uczniowie dostrzegają konieczność zastosowania instrukcji pozwalającej sprawdzić spełnienie pewnego warunku
- Omówienie instrukcji if.....else
- Utworzenie schematu blokowego programu rozwiązującego układ równań
- Zapisanie pliku źródłowego w języku C (aplikacja dla konsoli)
- Kompilacja i linkowanie kodu, poprawa ewentualnych błędów
- Przetestowanie programu na następujących układach równań :
x + 2y = 4

2x - y = 3
rozwiązanie ( 2, 1)
x + y = 3

x + y = -2
układ sprzeczny
x + y = 2

3x + 3y = 6
układ nieoznaczony
- Poprawa ewentualnych błędów

III Część końcowa
- Dyskusja na temat popełnionych błędów
- Jak ulepszyć program? (np. dopisać pętlę do....while, w celu wielokrotnego wykonania programu)
- Ocena pracy uczniów
- Zadanie dodatkowe : napisanie programu w oparciu o okna dialogowe, nauczyciel demonstruje przykład takiego programu

Materiały dla ucznia

Opracowanie: Anna Dudek

Wyświetleń: 1800


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.