Katalog

Grażyna Olesińska
Język angielski, Scenariusze

Pędziłem na boisko jak... (wiatr, czyli o związkach frazeologicznych).

- n +

Pędziłem na boisko jak... (wiatr, czyli o związkach frazeologicznych).

Czas: 90 min

Klasa: V szkoły podstawowej

Cele:
- uczeń poznaje pojęcie związku frazeologicznego
- umie przedstawić dosłowną jego treść wykorzystując rysunek
- rozumie znaczenie związku
- stosuje podstawowe związki we własnych wypowiedziach

Metody i formy pracy:
- praca w zespołach
- praca indywidualna

Środki dydaktyczne:
- podręcznik H.Mrazek, I.Steczko: "Ćwiczenia językowe"
- słownik frazeologiczny
- arkusze brystolu, kredki, mazaki

Przebieg:
I. Nauczyciel dzieli klasę na zespoły. Przypomina zasady pracy w grupie. Uczniowie w grupach wybierają lidera, sprawozdawcę i sekretarza.
II Nauczyciel przydziela zadania zespołom i omawia ich wykonanie. Każdy zespół otrzymuje takie same zadania, zmieniają się tylko przykłady związków frazeologicznych.

Zadanie dla grup:
1. Przedstaw dosłowną treść powiedzeń za pomocą rysunków.
2. Co znaczą wymienione powiedzenia? Poszukaj odpowiedzi w słowniku
frazeologicznym.
3. Ułóż zdania z podanymi powiedzeniami, tak aby można było odczytać ich przenośne znaczenie.
(czas pracy: 35 min.)

Grupa I
a) mieć dwie lewe ręce
b) chodząca encyklopedia

Grupa II
a) twardy orzech do zgryzienia
b) z dużej chmury mały deszcz

Grupa III
a) chodzić z głową w chmurach
b) kopać pod kimś dołki

Grupa IV
a) kupować kota w worku
b) ściany mają uszy

Grupa V
a) ręka rękę myje
b) gdzie kucharek sześć tam nie ma co jeść

III. Każdy zespół prezentuje swoją pracę w następujący sposób:
a) pokazuje wykonane rysunki
b) pozostałe grupy odczytują powiedzenia przedstawione na rysunkach
c) sprawozdawca odczytuje sens powiedzenia ze słownika frazeologicznego i czyta ułożone z nimi przez grupę zdania
d) uczniowie zapisują czytane przykłady związków i zdań (20 min.)

IV. Nauczyciel wyjaśnia znaczenie związku frazeologicznego, wskazuje źródło w którym są zgromadzone, podkreśla ich przenośne znaczenie. (5 min.)

V. Uczniowie wykonują zadania zawarte w projekcie 3 "Ćwiczeń językowych". (25 min.)

Zadanie domowe

Ułóż zdania z podanymi związkami frazeologicznymi: mieć cały dom na głowie, bazgrze jak kura pazurem, być w siódmym niebie, piąta woda po kisielu, palce lizać.

Karta ewaluacyjna

1. Uważam, że dzisiejsza lekcja. ..
2. Nauczyłem się. ..
3. Jak oceniam swoją pracę w grupie. ..

Opracowanie: Grażyna Olesińska
Szkoła Podstawowa nr34 w Poznaniu

Wyświetleń: 3037


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.