Katalog

Joanna Wolańska-Sitarz
Zajęcia zintegrowane, Konspekty

Ryby akwariowe ? zapoznanie z wybranymi gatunkami. Doskonalenie umiejętności zapisywania i odczytywania cyfr rzymskich od I ? XII. Konspekt do dziennego ośrodka pracy

- n +

Ryby akwariowe - zapoznanie z wybranymi gatunkami.
Doskonalenie umiejętności zapisywania i odczytywania cyfr rzymskich od I - XII.

KONSPEKT DO DZIENNEGO OŚRODKA PRACY


CELE GŁÓWNE:
  • Zapoznanie z wyglądem i nazwami ryb akwariowych.
  • Doskonalenie umiejętności zapisywania, odczytywania i porządkowania wg kolejności cyfr rzymskich.

    CELE OPERACYJNE:
  • Uczeń powinien umieć rozpoznać podstawowe gatunki ryb akwariowych.
  • Uczeń potrafi podać nazwy wybranych ryb akwariowych (welon, skalar, neonka, mieczyk, gupik, molinezja, danio, pielęgnica).
  • Uczeń powinien identyfikować etykiety z obrazkami i obrazki z etykietami.
  • Uczeń powinien umieć zapisać, odczytać i uporządkować wg kolejności cyfry rzymskie.

    CELE REWALIDACYJNE:
  • Usprawnianie aparatu oddechowego, fonacyjnego i artykulacyjnego.
  • Kształtowanie poprawnej artykulacji nazw ryb akwariowych.

    CELE WYCHOWAWCZE:
  • Rozbudzanie szacunku dla zwierząt.
  • Rozwijanie postawy opiekuńczej w stosunku do zwierząt.
  • Wdrażanie do odpowiedzialności za czyjeś życie.

    METODY PRACY: oglądowa, słowna.

    FORMY ORGANIZACYJNE: indywidualna.

    ŚRODKI DYDAKTYCZNE: etykiety, plansze, karty pracy, ilustracje, obrazki, poradniki i broszury o rybkach akwariowych.

    PLAN ZAJĘĆ:

    I. Zajęcia wstępne.
    1. Powitanie.
    2. Ćwiczenia oddechowe.
    3. Ćwiczenia narządów artykulacyjnych.
    4. Ćwiczenia fonacyjne.
    5. Ustalenie pogody, daty, dnia tygodnia.
    II. Uświadomienie celu.
    III. Praca poznawcza.
    IV. Ekspresja plastyczna.
    V. Zakończenie zajęć.

    PRZEBIEG ZAJĘĆ

    I. Zajęcia wstępne.
    1. Powitanie, zwrócenie uwagi na gościa obserwującego zajęcia.
    2. Ćwiczenia oddechowe;
  • Przenoszenie rybek ze stawu brudnego do stawu czystego za pomocą rurki.
  • Dmuchanie rybek wzdłuż narysowanych fal.
  • Głębokie wdechy i wydechy.

    3. Ćwiczenia narządów artykulacyjnych:
  • Ćwiczenia warg: - nadymanie policzków, usta ściągnięte (dla urozmaicenia ćwiczenia bawimy się w baloniki, które przekłute palcami "pękają"),
    - zaokrąglanie i spłaszczanie warg przy zwartych szczękach,
    - cmokanie: zabawa w posyłanie buziaków do siebie.

  • Ćwiczenia języka: - oblizywanie warg,
    - dotykanie czubkiem języka kącików warg - wargi szeroko rozwarte.

    4. Ćwiczenia fonacyjne:
  • Poprawna artykulacja samogłosek: a, o, u, i, e, y zgodnie z przebiegiem narysowanych linii (długo lub krótko).



    5. Ustalenie pogody, daty, dnia tygodnia.
    Wskazanie odpowiedniej ilustracji spośród innych przedstawiających różne elementy pogody. Narysowanie w zeszycie.

    II. Uświadomienie celu.
    1. Przypomnienie nazw ryb poznanych w czasie wycieczki do sklepu zoologicznego.
    2. Oglądanie broszur otrzymanych od sprzedawcy.
    3. Pogadanka na temat akwarystyki - przypomnienie wywiadu ze sprzedawcą.

    III. Praca poznawcza.
    1. Oglądanie ilustracji, obrazków przedstawiających wybrane gatunki ryb akwaryjnych (welon, skalar, mieczyk, neonka, danio, molinezja, pielęgnica, gupik).
    2. Charakterystyka wyglądu zewnętrznego poznanych ryb akwariowych - porównanie wyglądu ryb na obrazkach z okazami naturalnymi (wspomnienia z wycieczki).
    3. Gawęda tematyczna o trybie życia, zwyczajach, sposobie odżywiania poznanych ryb.
    4. Przyporządkowanie etykiet do obrazków nowo poznanych ryb.
    5. Ćwiczenia słownikowo - artykulacyjne:
  • Poprawne artykułowanie nazw poznanych ryb.
  • Dzielenie wyrazów (nazw ryb) na sylaby - liczenie sylab, wystukiwanie, wyklaskiwanie, podskakiwanie zgodnie z ilością zgłosek w wyrazie.
    6. Kolorowanie obrazków zawierających kontury ryb akwariowych.
    7. Wklejanie obrazków do zeszytu, odwzorowanie nazw z etykietek.
    8. Porządkowanie etykiet i obrazków, które zostały celowo źle dopasowane (ćwiczenie obejmuje wybrane gatunki ryb).

    MATEMATYKA

    9. Układanie cyfr arabskich w kolejności od 1 - 12.
    10. Układanie cyfr rzymskich (etykiet) wg kolejności od I - XII.
    11. Przyporządkowanie cyfr rzymskich do cyfr arabskich.
    12. Rozwiązywanie działań na dodawanie i odejmowanie ukrytych w postaciach wędkarzy połączone z zabawą rysunkową nawiązującą do tematu głównego.
    13. Zastosowanie cyfr rzymskich do oznaczania miesięcy.
    14. Ćwiczenia w łączeniu w pary cyfr arabskich i rzymskich z zastosowaniem etykiet (zabawa).
    15. Porządkowanie cyfr rzymskich i cyfr arabskich, które zostały celowo źle dopasowane.
    16. Ćwiczenia dodatkowe na orientację przestrzenną.

    III. Ekspresja plastyczna.
    Kolorowanie rybek i łączenie każdej z nich z odpowiednią nazwą (kolorowymi liniami).

    IV. Zakończenie zajęć.
    1. Utrwalenie nazw ryb. Identyfikacja etykiety z obrazkiem i obrazka z etykietą.
    2. Praca domowa:
  • Doskonalenie zapisu cyfr rzymskich.
  • Układanie działań na dodawanie i odejmowanie w zakresie 1000.

    Opracowanie:
    Joanna Wolańska-Sitarz

  • Wyświetleń: 2960


    Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.