Katalog

Wioletta Perzanowska
Uroczystości, Scenariusze

Scenariusz z okazji święta patrona szkoły

- n +

Scenariusz z okazji święta patrona szkoły - Zygmunta Padlewskiego



Jest to audycja, którą można przedstawić w szkolnym radiowęźle lub na apelu.

REDAKTOR
Dzień dobry państwu, tu rozgłośnia polskiego radia ze Szkoły Podstawowej w Nadrożu. Dzisiaj 15 maja 2003 roku obchodzimy 140 rocznicę śmierci Zygmunta Padlewskiego -patrona szkoły w Nadrożu. Z tej okazji przygotowaliśmy audycję poświęconą temu wyjątkowemu człowiekowi. Jego biografię przedstawią uczniowie z klasy piątej.

UCZEŃ 1
1 stycznia 1836 roku we wsi Czerniawka Mała pod Berdyczowem przybył na świat Zygmunt Padlewski - syn Władysława i Judyty.

UCZEŃ 2
Zygmunt miał troje rodzeństwa: starszą siostrę - Ludwikę, młodszą siostrę - Antoninę oraz młodszego brata - Romana.

UCZEŃ 3
Ojciec Zygmunta Padlewskiego - Władysław był wielkim patriotą, zanim narodził się Zygmunt, brał on czynny udział w powstaniu na Rusi w 1831 roku. Klęska tego powstania nie złamała jego charakteru, cały czas trwał on w gotowości do nowych ofiar i poświęceń dla ojczyzny.

REDAKTOR
Drodzy słuchacze, uczniowie ze szkoły w Nadrożu przedstawią teraz niezwykle ciekawe informacje dotyczące życia Padlewskiego.

UCZEŃ 4
Władysław Padlewski pragnął mieć syna, gdy dowiedział się, że jego żona jest w ciąży, był pewien, że urodzi się chłopiec, dlatego przygotował dla niego pokój. Był to niezwykły pokój, bo nie przypominał pokoiku małego dziecka, ale komnatę starego wojaka, ozdobioną bronią. A kiedy pojawił się Zygmunt, Władysław zaraz po narodzinach kazał położyć go na poduszce do siodła przymocowanej. Młody ojciec, mając w myśli najpiękniejsze nadzieje, od pierwszej chwili chciał go hartować, jakby przewidując, że nie dla niego wygody i miękkie życie.

UCZEŃ 5
Matka Zygmunta - Judyta - wychowana w arystokratycznej rodzinie Potockich, wpajała synowi najdroższe dla niej wartości -miłość do ojczystego kraju, do Polski.

UCZEŃ 6
Interesujące jest także to, że Zygmunt wychowywał się i kształcił w domu rodzinnym, zapewne z pomocą pedagoga, ponieważ już w szóstym roku życia mówił po francusku i znał historię Polski - my uczniowie staramy się iść za przykładem małego Zygmusia. Należy dodać, iż młodzieniec wykazał pewne zdolności literackie, pisał ciekawe scenki, które później z wdziękiem odgrywał przed rodziną.

REDAKTOR
W życiu Zygmunta, gdy był dzieckiem, na pewno nie brakowało interesujących wydarzeń. Czy moglibyście opowiedzieć jedno z nich?

UCZEŃ 1
Bardzo chętnie. Otóż pewnego razu mały Zygmunt pokłócił się ze swym kolegą, ową dziecięcą kłótnię nasz bohater potraktował bardzo poważnie i wezwał kolegę na pojedynek. Chłopcy zdobyli pistolety i mieli się strzelać, wtedy siostra Zygmunta rozpłakała się i dzięki temu pojedynek, na szczęście, nie doszedł do skutku.

UCZEŃ 2
Gdy Zygmunt Padlewski osiągnął dziesiąty rok życia, został oddany na "służbę rządową" tzn. umieszczono go w Korpusie Kadetów w Brześciu litewskim. Tutaj poznał Jarosława Dąbrowskiego - przyszłego współorganizatora powstania styczniowego.
W 1855 roku dziewiętnastoletni już Zygmunt przeszedł do Konstantynowskiego Korpusu Kadetów w Petersburgu, a w 1857 do tamtejszej Akademii Artyleryjskiej, którą ukończył z wyróżnieniem.

REDAKTOR
Zapewne wszystkich słuchaczy interesuje wygląd dorosłego Zygmunta. Czy moglibyście go opisać?

UCZEŃ 3
Oczywiście. Był to mężczyzna wysoki. Jego ciemne włosy spadały na wysokie "myślące" czoło. Mówiono, że był to młodzieniec nadzwyczaj miłej i ujmującej powierzchowności, którą jednał sobie ludzi od pierwszego wejrzenia. Należy nadmienić, iż miał Padlewski duże powodzenie u kobiet, a sprawy sercowe często go absorbowały. Jednak na ogół kochał się nieszczęśliwie.

UCZEŃ 4
Gdy Zygmunt Padlewski ukończył w 1859 roku Akademię Artyleryjską objął służbę w baterii konnej gwardii w Nowogrodzie. Już w 1861 roku awansował do stopnia porucznika, w tym też roku jako porucznik artylerii wyjechał do Paryża, tam działał w Towarzystwie Młodzieży Polskiej. Następnie wykładał w polskiej szkole wojskowej w Genui we Włoszech.

UCZEŃ 5
Od roku 1862 nasz patron działał w organizacji ,,czerwonych''. Czerwoni pragnęli walczyć zbrojnie z zaborcami o niepodległość. To oni przygotowywali powstanie styczniowe. Zygmunt Padlewski dążył do współdziałania rewolucjonistów polskich i rosyjskich. Zawarł on w imieniu Centralnego Komitetu Narodowego układ z rewolucjonistami rosyjskimi o współpracy.

UCZEŃ 6
Nie możemy zapomnieć o tym, że w 1862 roku Zygmunt Padlewski został mianowany naczelnikiem Warszawy. A gdy w 1863 roku wybuchło powstanie styczniowe Padlewski walczył z wrogiem na terenie Puszczy Kampinoskiej. Jego oddziały odniosły zwycięstwo w walce pod Myszyńcem. Maria Konopnicka wysławiła naszego bohatera w wierszu pt. "Padlewski".

RECYTATOR
A w Zielonej, w Myszynieckiej
Hukają puszczyki,
To Padlewski Zygmunt dzielny
Zwołuje kurpiki!

A w Zielonej, w Myszynieckiej
Tam się echo goni,
To Padlewski Zygmunt dzielny
Woła lud do broni!

Zwołał dzielne swe Kurpiki,
Zwołał w imię Boga,
Pod Myszyńcem bitwę stoczył
I pokonał wroga!

UCZEŃ 7
Później oddział Padlewskiego poniósł klęskę pod Radzanowem, przyczyniło się to do rozwiązania jego oddziału. Wówczas wrócił on do Warszawy i objął dowództwo nad oddziałami powstańczymi w Płockiem. W maju w 1863 roku Zygmunt Padlewski zostaje ujęty przez władze carskie i skazany na śmierć.
15 maja 1863 roku 27 - letni Padlewski zostaje rozstrzelany w Płocku.

RECYTATOR
I znów cicho w puszcze zapadł,
Jakby go nie było...
I znów runął gdzieś na Moskwę,
Zmierzył się z jej siłą.

Aż wywiedli go Moskale
Z puszczy tej na pole,
Otoczyli i rannego
Uwieźli w niewolę!

Płaczą Kurpie i Kurpianki
Swego bohatera...
Nie odbije go już Moskwie
Kosa ni siekiera.

Tam, gdzie modra Wisła toczy
Swoje srebrne piany,
Padł Padlewski, wódz Kurpików,
W Płocku rozstrzelany!

Myszyniecka Puszcza szumi,
Szepce swe pacierze...
A Kurpiki dotąd prawią
O swym bohaterze!

Maria Konopnicka "Padlewski"

UCZEŃ 8
Zginął Padlewski bohaterską śmiercią, a jemu współcześni tak o nim mówili: "Musimy go stawiać jako przykład siły charakteru, jako przykład wierności zasadom. Należy mówić o nim z wielką czcią. Była to natura jedna z najbogatszych, najszczęśliwiej obdarzonych, najwięcej obiecujących. Przedwczesna śmierć Zygmunta Padlewskiego była bardzo ciężką klęską powstania i wielką stratą dla Polaków"

REDAKTOR
Dziękujemy za wysłuchanie audycji, mamy nadzieję, że przybliżyła ona wszystkim postać wielkiego Polaka - Zygmunta Padlewskiego. A teraz poprosimy delegację o złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową, a my uczcijmy pamięć wielkiego bohatera minutą ciszy.

Audycję opracowano na podstawie książki Władysława Karbowskiego "Zygmunt Padlewski (1835 - 1863)".

Opracowanie:
Wioletta Perzanowska

Wyświetleń: 2830


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.