Katalog

Elżbieta Pyka
Informatyka, Artykuły

Komputerowe wspomaganie nauczania zintegrowanego

- n +

KOMPUTROWE WSPOMAGANIE NAUCZANIA ZINTEGROWANEGO

Komputer a dziecko w młodszym wieku szkolnym.

1.1.Cele komputerowego wspomagania kształcenia.
Komputery znajdują się w coraz powszechniejszym użytku, trafiając nie tylko do instytucji i firm, ale także do prywatnych domów oraz szkół i uczelni. Fakt ten nie powinien nikogo dziwić, zważywszy, iż korzystanie z maszyn liczących w niemal każdym przypadku usprawnia wykonywanie najróżniejszych czynności. Z tego też powodu używa się ich również do nauki.. Komputer staje się obecnie jednym z podstawowych środków edukacji, jako pomoc dydaktyczna, narzędzie pracy nauczyciela i ucznia, okazuje się urządzeniem najbardziej przydatnym ze względu na wszechstronność zastosowania.

Dla dzieci rozpoczynających przygodę z komputerem najistotniejszą kwestią jest oczywiście nauczenie się jego obsługi.

Obserwuje się obecnie, iż podstawową formą kontaktu dziecka z komputerem są różnego rodzaju gry strategiczne. Oczywiście gry doskonalą posługiwanie się myszką, koncentrację uwagi, uczą podejmowania decyzji. Z edukacyjnego punktu widzenia cenne jest również rozwijanie zainteresowań informatycznych oraz umiejętności posługiwania się tym urządzeniem.

Na poziomie nauczania zintegrowanego głównym celem kształcenia jest:
1. Rozwijanie zainteresowań informatycznych.
2. Rozwijanie aktywności i ciekawości.
3. Przygotowanie do posługiwania się komputerem.
4. Wskazanie użyteczności komputerów w nauce, zabawie, i pracy.
5. Współorganizowanie nauczania zintegrowanego poprzez:
6. Wspomaganie procesu nabywania umiejętności czytania, pisania, liczenia, wykonywania operacji arytmetycznych.
7. Wspomaganie nauki języka obcego.
8. Wspomaganie terapeutów w pracy nad korekcją zaburzeń, np. w zakresie orientacji przestrzennej, analizy wzrokowo-ruchowej, słuchowo-ruchowej, zaburzeń emocjonalnych i zaburzeń mowy.
9. Umacnianie wiary we własne siły, możliwości i umiejętności.

Powyższe cele nauczyciel powinien realizować poprzez:
1. Naukę włączania i wyłączania komputera,
2. Korzystania z podstawowych urządzeń: klawiatury, monitora, myszki, w tym:
- Zapisywanie wielkich liter, znaku zapytania i innych podwójnych znaków umieszczonych na klawiaturze - klawisz "SHIFT",
- Przechodzenie do następnego wersu - klawisz "ENTER",
- Doraźne kasowanie źle napisanej litery - klawisz "DELETE",
- Oddzielanie wyrazów - spacja,
- Zmiana położenia kursora - myszka,
- Zmiana kroju, koloru czcionki oraz jej wielkości - pasek narzędzi i myszka,
3.Przepisywanie i układanie krótkich tekstów z zachowaniem wymaganej form 4.Wykorzystanie edytorów graficznych do wykonywania rysunków. 5.Właściwe korzystanie z programów edukacyjnych.

Ćwiczenia na klawiaturze, z urządzeniem zwanym myszką, edytorem tekstu Word Pad i graficznym edytorem Paint doskonalą koncentrację uwagi, koordynację wzrokowo-ruchową oraz sprawność manualną.

Uczniowie piszą i redagują krótkie teksty, zapisują treść piosenek, uczą się korzystać z palety kolorów, funkcji wypełniania i kasowania. Jest to doskonała okazja do kształcenia poczucia estetyki i wskazania użyteczności komputerów.

Uwagi dotyczące metod, form i procedur osiągania zamierzonych celów.
Ze względu na fakt, iż na tym etapie mamy do czynienia z dziećmi siedmio-dziesięcioletnimi, które rozpoczynają dopiero edukację szkolną, należy przy realizacji programu zwrócić szczególną uwagę na:

Odejście od metod słownych na rzecz maksymalnego upoglądowienia.
1. Rezygnację z przekazywania wiedzy teoretycznej, a położenie nacisku na nabywanie podstawowych umiejętności pracy z komputerem.
2. Zachęcanie do korzystania z komputerów przy założeniu, iż zabawa tez jest nauką.
3. Stworzenie wszystkim uczniom równych szans, bez względu na dostępność do komputera, przez indywidualizację tempa pracy i stopnia trudności stawianych zadań.
4. Używanie prawidłowej terminologii informatycznej, ale zrozumiałej dla dzieci.

Ponieważ trudno jest przewidzieć, w jakiej formie i w jakim wymiarze szkoła będzie realizować program, dlatego możliwe jest ograniczenie lub rozszerzenie proponowanych treści. Często jest tak, że w obrębie danej klasy są dzieci, które przewidywane umiejętności nabyły w różnym stopniu. Z tych względów należy program traktować jako całość. Optymalnym rozwiązaniem jest przeznaczenie 1 godziny w tygodniu.

1.2. Komputerowe wspomaganie procesu kształcenia.

Wiele szkół unowocześnia swe metody nauczania oraz wprowadza nowe media dydaktyczne, wśród których dominuje komputer wraz z układami multimedialnymi. Łączą one wiele różnych sposobów prezentowania informacji, czyli tekstu, grafiki, dźwięku, animacji i filmu wideo. Programy multimedialne pozwalają łączyć elementy graficzne, dźwiękowe, muzyczne, dialogi z ruchomymi obrazami, co stwarza oszałamiające możliwości dla współczesnej edukacji.Dzięki wspomagającym programom narzędziowym, wyjaśniającym bieżące wątpliwości ucznia, poprzez odwoływanie się do łatwiejszych ćwiczeń, stawianie pytań pomocniczych, wskazujących drogę do rozwiązania, wiedza i umiejętności ucznia zostają w sposób atrakcyjny uzupełnione i poszerzone. Komunikując się z dobrze opracowanym programem dydaktycznym uczniowie rozwoju własnej twórczej aktywności przedsiębiorczości oraz wygodną platformę zrozumienia poszczególnych przedmiotów. Staje się to możliwe dzięki interaktywnym cechom oprogramowania, które pozwalają na zrozumiałą komunikację z komputerem i dokonywanie zmian podczas realizacji programu. Taka komunikacja oddziałuje na różne rodzaje aktywności ucznia, przez co doskonalone są jego dyspozycje poznawcze, twórcze myślenie i działanie.

W trakcie nauki szkolnej u uczniów obserwujemy dynamiczny rozwój procesów poznawczych, mowy i myślenia, wrażeń słuchowych i wzrokowych. Wybierając programy edukacyjne należy wziąć pod uwagę wiek i poziom rozwoju osobowości uczniów.

Jaki powinien być dobry program dla najmłodszych? Powinien przekazywać wiedzę w taki sposób, żeby dziecko w ogóle nie zauważało, że się uczy. Programy dla najmłodszych muszą być przede wszystkim ciekawe, interesujące, a dopiero w drugiej kolejności wpajać wiedzę. Chodzi tutaj o naukę poprzez zabawę. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego oprogramowania możemy dziś uczyć się języków obcych, poznawać historię i nieznane zakątki ziemi. Kiedyś uczyliśmy się z przymusu długich list słówek czy suchych reguł gramatycznych. Dziś jest inaczej. Twórcy oprogramowania edukacyjnego wychodzą bowiem z założenia, ze młody użytkownik ich programów ma się uczyć bawiąc. Zabawa gwarantuje animacje, sekwencje wideo, elementy gry i inne. Zakres tematyczny programów obejmuje różnorodne dziedziny nauki: m.in. język polski, matematykę, muzykę, przyrodę, języki obce, leksykony encyklopedie. Programy edukacyjne przeznaczone są dla szczególnego odbiorcy, często jest nim dziecko w wieku przedszkolnym lub w pierwszych klasach początkowych.

Tak młody użytkownik często nie umie czytać i pisać, ma niewiele umiejętności w posługiwaniu się komputerem, dlatego oprócz poprawności merytorycznej i dydaktycznej programom tym stawiane są również dodatkowe wymagania, do których należą:
- Prostota, naturalny i przyjazny sposób komunikacji pomiędzy programem a dzieckiem,
- Zrozumiały i natychmiastowy sposób reakcji na wszelkie działania użytkownika,
- Praca z myszką, czyli wskazywanie i wybieranie opcji zamiast pisania na klawiaturze,
- Łączenie cech dobrej zabawy i wartościowego materiału dydaktycznego,
- Uczenie logicznego i twórczego myślenia,

Czego może nauczyć się dziecko przez właściwie dobrany program. Otóż, wykorzystany na języku polskim rozwija zdolności językowe, powiększając tym samym zasób słownictwa i polepszając umiejętności czytania, zachęca do nauki pisania, uczy ortografii, utrwala ją, ćwiczy spostrzegawczość i inteligencję. Programy mogą pomagać w nauce nie tylko poprzez ciągłe powtarzanie wyrazów sprawiających trudności, ale także poprzez podawanie skojarzeń, reguł ortograficznych, związanych z pisownią danego wyrazu.

Na lekcjach matematyki uczy wykonywania czterech działań arytmetycznych, tabliczki mnożenia, rozwiązywania prostych zadań tekstowych,

Wykonywania prostych operacji matematycznych. Poszukiwanie odpowiedzi do zadania kształci umiejętność logicznego i samodzielnego myślenia, dokonywania wyborów i podejmowania decyzji.

Na lekcjach plastyki komputer z powodzeniem zastąpi kartkę papieru, kredki i farby. Projektowanie i kojarzenie wspólnych cech rysunków stwarza silną motywację do pracy z komputerem, przyspiesza przełamywanie bariery lęku i obawy przed praca z nim, rozwija wyobraźnię i poczucie estetyki oraz ćwiczy koordynację ruchowo-wzrokową. Cechą wspólną programów edukacyjnych jest możliwość zwiększenia ich stopnia trudności wraz z postępami w nauce.

1.3.Wartości pedagogiczne wynikające z komputerowego wspomagania nauczania.


Wykorzystanie środków informatyki w edukacji szkolnej powinno zwiększyć efektywność działań edukacyjnych nauczyciela i zapewnić maksymalną indywidualizację nauczania, bo przecież każde dziecko ma inną osobowość i pracuje w innym tempie. Takie działanie zapewni uczniom komfort psychiczny.

Mikrokomputer jako medium interaktywne pobudza i zachęca do poszukiwań i odkryć. Działa na uczniów aktywizująco i służy nauczycielom jako środek pobudzający odkrywcze pasje uczniów. Zapewnia użytkownikowi poczucie czynnego udziału w samym procesie kształcenia oraz kontrolę nad przekazywanymi lub możliwymi do uzyskania danymi bądź informacjami. Komputer łączy walory edukacyjne słowa pisanego oraz zalety graficzne wideo. Umożliwia dokonywanie zróżnicowanych przekazów informacyjnych, przy wykorzystaniu tekstu, grafiki i animacji. Oprogramowanie komputerowe maksymalizuje ilość przekazywanych informacji w formie przystępnej dla ucznia. Komputer stanowi znakomity instrument indywidualizacji procesu kształcenia, charakterystycznego dla współczesnej szkoły.

Komputer zapewnia uczniowi natychmiastową odpowiedź, nie pesząc dziecka, jeśli popełniło błąd. Pozytywna reakcja komputera przysparza uczniowi mnóstwo radości, którą dzieli się ze swymi kolegami. Sprzyja kształtowaniu się pozytywnych postaw wobec uczenia i poprawia samoocenę ucznia. Może spowodować istotne zmiany wzorów nauczania oraz interakcji w klasie szkolnej. Podczas pracy z komputerem uczniowie rozmawiają ze sobą, wzajemnie zadają sobie pytania i udzielają i udzielają na nie odpowiedzi, głośno komentują swe osiągnięcia.

Dzięki zajęciom w szkole jeszcze wiele dzieci i młodzieży ma jedyny kontakt z tym nowoczesnym urządzeniem, a wiele ma jedyną możliwość obcowania z właściwie wykorzystanym środkiem informatyki.

II Zajęcia w nauczaniu zintegrowanym wspomagane komputerowo.


Edukacja dzieci na szczeblu nauczania zintegrowanego to bardzo istotny etap. W pierwszych trzech latach dziecko zdobywa podstawowe wiadomości, umiejętności i sprawności objęte programem nauczania oraz kształtuje swój stosunek do wykonywanej pracy. Pierwsze sukcesy są bardzo ważne dla dziecka, gdyż dają mu wiarę we własne siły. Dlatego właściwe zróżnicowanie pracy uczniów w procesie nauczania może przyczynić się do mobilizacji, pobudzenia aktywności uczniów, a także osiągnięcia sukcesów w ich intelektualnym rozwoju.

Każdy proces dydaktyczno-wychowawczy doprowadza do osiągnięcia pewnych wyników. Są one najkorzystniejsze podczas samodzielnej pracy uczniów.

Temat dnia: Poznajemy zabytki Krakowa.

Cele:
-umie włączyć i wyłączyć komputer,
-potrafi posługiwać się encyklopedią multimedialną,
-potrafi dodawać i odejmować ułamki,
-wie, jakie są zabytki Krakowa i zna jego przeszłość,
-zna legendy związane z Krakowem,
-umie wskazać na mapie Kraków,
-umie pracować w zespole i pomagać innym,
-potrafi zatańczyć podstawowe kroki krakowiaka,
-stara się poszerzać swoją wiedzę, korzystając z różnych źródeł,

Formy pracy - zespołowa, indywidualna, zbiorowa,
Środki dydaktyczne - komputery, encyklopedia multimedialna, program edukacyjny "Perełki Środkowej Europy", rekwizyty związane z Krakowem, nagranie muzyczne Krakowiaka, strój krakowski (zdjęcie), mapa Polski, karty pracy -zadanie matematyczne, tekst z lukami.

Przebieg lekcji

I Zabawa- Z jakim miastem kojarzą się Wam te rekwizyty? np. trąbka, smok, zdjęcie Wawelu, Lajkonik.
1.Słuchanie nagrania muzycznego - Krakowiak.
- Jaki to taniec?
- Z jakim miastem związany jest ten taniec?
- Oglądanie stroju krakowskiego.
- Wskazanie na mapie Krakowa i rzeki Wisły.
- Przypomnienie wiadomości o Krakowie z kl. II.

II Przejście do pracowni komputerowej - nauczyciel uruchamia encyklopedię multimedialną.
1.Dzieci mają za zadanie wyszukanie:
- I grupa-informacji o przeszłości Krakowa,
- II grupa- zabytki miasta,
- Dzieci szukają, odczytują ciekawe wiadomości, dzielą się wrażeniami, drukują.
- Poszczególne grupy podają informacje o Krakowie, oglądają wydrukowane zabytki -Wawel, Sukiennice, Kościół Mariacki, Barbakan.
III Zabawa - Jesteś przewodnikiem po mieście.

      


Zadanie: - Z Wawelu na Rynek idziemy ¼ godz.,
- Droga od Sukiennic do Kościoła Mariackiego zajmuje 10 min,
- Spacer wokół Rynku 1/3 godz.,
- Zwiedzanie Sukiennic 1/2godz.,
- O co możemy zapytać? Ułóż jak najwięcej pytań.

Dzieci układają pytania, wykonują odpowiednie obliczenia matematyczne.

IV. Ponowne słuchanie Krakowiaka - nauka podstawowych kroków.
V. Układanie zdań o Krakowie na podstawie zebranego materiału.

Dzieci uruchamiają komputer i redagują tekst w edytorze Word Pad- to prosty i łatwy w obsłudze program. Uczniowie podzieleni na grupy -
- Poziom I - samodzielnie redagują zdania,
- Poziom II - uzupełnianie luk w tekście,

Kraków to dawna stolica Polski. To piękne i stare miasto. Znajduje się w nim wiele zabytków: kościół Mariacki ze sławnym ołtarzem Wita Stwosza, na wzgórzu zamek Wawelski, katedra i kaplica Zygmunta, a na Rynku przepiękne Sukiennice. Kraków to perła architektury.

Kraków to dawna stolica. ................. To piękne i stare miasto. Znajduje się w nim wiele zabytków: kościół. ................
ze sławnym ołtarzem. .............. .................., na wzgórzu zamek ................., katedra i kaplica. ......................, a na Rynku przepiękne. ............................. Kraków to perła architektury.

-Podczas pracy dzieci mające trudności prosiły kolegów o pomoc. Dużo radości sprawiało im wyszukiwanie różnych krojów pisma i zmiana koloru czcionki. Wytężoną pracę uczniów wieńczyło wydrukowanie zapisanych informacji o Krakowie.

Te niezwykłe, pracowicie spędzone zajęcia dały dzieciom dużo satysfakcji, uczyły się przecież pisać- ale jakże w odmienny sposób.
VI. Nauka piosenki "Na krakowskim rynku"
-Zabawa "Tańczący Lajkonik"

I. Praca domowa- Zapoznaj się z legendą:

"Hejnał z Wieży Mariackiej"

ZAKOŃCZENIE


Obecnie dużo się mówi o informatyce w szkole - każda szkoła pragnie aby możliwości komputerów i oprogramowania były wykorzystane prawie na każdej lekcji, aby stał się on pomocą dydaktyczną tak powszechną i normalną, jak dziś kreda i tablica. Oczywiście dostęp do komputerów jest coraz powszechniejszy, w szkołach, a zwłaszcza w gimnazjach, powstają nowoczesne pracownie komputerowe, zwiększa się liczba indywidualnych użytkowników. Niestety w tym miejscu nasuwa się smutna refleksja. Szkoda, że szkoła najczęściej udostępnia komputery dzieciom starszym, dopiero w klasach gimnazjalnych, zapominając o klasach młodszych-utrudniając im dostęp do pracowni.

Tak więc udział naszych najmłodszych dzieci w zdobywaniu doświadczeń z komputerem jest ograniczony a niekiedy wręcz niemożliwy.

LITERATURA

BIAŁOWĄS J.., CHMIELOWSKA K.., DROGOWSKI A..,
Informatyka 2000. Podręcznik dla klasy IV - VI szkoły
Podstawowej, Bydgoszcz 2000.
DENEK K.., Wartości i cele edukacji szkolnej. Żak 1994.
GREGORCZYK G.., Programy edukacyjne dla nauczania
Początkowego. "Komputer w szkole" 1995, nr 2.
JUSZCZYK ST.., Podstawy informatyki dla pedagogów, Kraków 1999.
JUSZCZYK ST.., Podstawy informatyki i dydaktyki dla studentów
pedagogiki wczesnoszkolnej, Kraków 1999.
KOWALCZYK E.., KŁODZIŃSKI L.., SICIARZ R.., Autorski program
Informatyki dla szkół podstawowych w klasach 1 - 6.
LENOC L.., Informatyka w szkole.
SYSŁO K.., Elementy informatyki. Poradnik dla nauczycieli. PWN
Warszawa 1997.
TANOŚ M.., Edukacyjne zastosowanie komputerów.

Czasopisma
Easy PC
CD - ACTION 02/2000, 04/2000, 06/2000
Komputer ŚWIAT 15/2000, 19/1999
ENTER 04/2000

Opracowanie: Elżbieta Pyka

Wyświetleń: 3020


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.