Katalog

Małgorzata Kucharska-Rabiza
Matematyka, Konspekty

Wprowadzenie symetrii względem prostej - konspekt

- n +

WPROWADZENIE SYMETRII WZGLĘDEM PROSTEJ.

KONSPEKT

CELE OGÓLNE LEKCJI:
- doskonalenie umiejętności wykorzystywania komputerów do pracy na lekcji matematyki;
- kształcenie umiejętności pracy z programem CABRI;
- kształcenie wyobraźni przestrzennej
- kształcenie umiejętności formułowania wniosków.

CELE SZCZEGÓŁOWE:
Uczeń umie:
- wykorzystać instrukcję postępowania w pracowni komputerowej;
- wykreślić figurę symetryczną do danej przy użyciu programu Cabri;
- dokonać odpowiednich pomiarów;
- sformułować odpowiednie wnioski (własności symetrii względem prostej).

METODY:
- słowna (formułowanie wniosków),
- ćwiczeń praktycznych (kreślenie figur i odczytywanie pomiarów),
- aktywizująca (wzbudzenie rywalizacji między grupami).

FORMY:
Zajęcia przeprowadzone będą w sali komputerowej. Klasa zostanie podzielona na 8 zespołów trzyosobowych.

ŚRODKI PRACY:
- instrukcja postępowania w pracowni komputerowej z programem CABRI.
- zeszyt ucznia.

CZAS TRWANIA LEKCJI:45 minut

DODATKOWE UWAGI:
Ponieważ na lekcji będę korzystać z wersji demonstracyjnej programu CABRI, to uczniowie muszą każde ćwiczenie wykonać w czasie nie dłuższym niż 15 minut (po upływie tego czasu program zostanie przerwany i całą pracę trzeba zaczynać od początku).

ZAPIS W DZIENNIKU: Wprowadzenie symetrii względem prostej.

NOTATKA UCZNIA:
Uczeń notuje w dzienniku wnioski formułowanie w trakcie lekcji dotyczące symetralnej odcinka.

OCENA:
Do każdego nowego zadania zmienia się lider grupy. Grupa, która najszybciej wykona zadanie otrzymuje ocenę. Warunkiem otrzymania oceny jest posiadanie oznaczeń na rysunku.

TOK LEKCJI

TEMAT: WPROWADZENIE SYMETRII WZGLĘDEM PROSTEJ.
 
I. CZYNNOŚCI WSTEPNE:
1. Podział uczniów na grupy i wyznaczenie lidera w każdej z nich.
2. Włączenie komputera i zalogowanie się w sieci.
3. Rozdanie instrukcji postępowania z programem Cabrii.
4. Włączenie programu Cabri.

II. SYMETRIA WZGLĘDEM PROSTEJ

Rozpoczynamy od słownego wprowadzenia do lekcji oraz podania i zapisania tematu lekcji.
POLECENIA NAUCZYCIELA CZYNNOŚCI UCZNIA
SFORMULOWANIE WŁASNOŚCI SYMETRII WZGLĘDEM PROSTEJ
1. Narysuj prostą k i 3 punkty A,B,C (rozważ różne położenie punktów względem prostej)
2. Użyj opcji REFLEKSY i przekształć dane punkty przez symetrię względem prostej.
3. Określ położenie punktów i ich obrazów.
4. Punkty przecięcia prostej k z prostymi równoległymi nazwij R i S.
5. Zmierz długości odcinków AR i RA` oraz BS i SB`.
1. Uczniowie zaznaczają prostą k i punkty A,B,C

2. Uczniowie wykonują zadane przekształcenie.
3. Punkty symetryczne względem prostej k:
- leżą na prostych prostopadłych do prostej k,
- leżą po przeciwnych stronach prostej k,
- leżą w równych odległościach od prostej k,
- jeżeli punkt leżał na prostej, to jego obraz pokrywa się z nim.
4. Sformułowane wnioski uczniowie zapisują w zeszytach.
 
ĆWICZENIA KREŚLENIA FIGUR SYMETRYCZNYCH WZGLĘDEM PROSTEJ.
1. Dowolny czworokąt przekształć przez symetrię względem prostej p.
- prosta nie ma punktów wspólnych z czworokątem,
- prosta przechodzi przez wierzchołek czworokąta,
- prosta przecina dwa boki czworokąta,
- prosta zawiera bok czworokąta.
- Uczniowie wykonują przekształcenia zadane przez nauczyciela.
- Ważne jest opisanie symbolami elementów występujących na rysunku.
- Do każdego zadania zmienia się lider grupy.
- Uczniowie, którzy najszybciej wykonają zadanie otrzymują oceny i pomagają grupom, które mają trudności.
III. PODSUMOWANIE LEKCJI.
Nauczyciel podsumowuje lekcje i jako pracę domową zadaje wykonanie w zeszycie jednej z konstrukcji wykonanych na lekcji.

Opracowanie: MAŁGORZATA KUCHARSKA-RABIZA

Wyświetleń: 3179


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.