Katalog

Urszula Spychalska
Przyroda, Scenariusze

Wykorzystanie encyklopedii multimedialnej w nauczaniu przyrody - przykładowy scenariusz zajęć

- n +

WYKORZYSTANIE ENCYKLOPEDII MULTIMEDIALNYCH W NAUCZANIU PRZYRODY - PRZYKŁADOWY SCENARIUSZ ZAZJĘĆ

Encyklopedie multimedialne są bardzo dobrym środkiem dydaktycznym. Umożliwiają przekazywanie uczniom wiedzy w atrakcyjny i skuteczny sposób. Odwołują się do takich form przekazu, z którymi uczniowie spotykają się najczęściej.
Encyklopedie multimedialne łącza w sobie różne środki komunikowania; tekst, obraz, animacje. Ich zaletą jest interaktywność, ponieważ umożliwiają użytkownikowi wpływ na postrzegany materiał. Wyraża się to między innymi w sterowaniu procesem poszukiwania informacji.
Jeśli pracujemy z małą grupą uczniów (np. zajęcia koła zainteresowań), to wtedy należy pozwolić uczniom na samodzielne wyszukiwanie informacji na dany temat. Natomiast jeśli chcemy wykorzystać encyklopedię multimedialną do realizacji konkretnego lekcji, to aby uniknąć chaosu i straty czasu, nauczyciel powinien przygotować instrukcję do pracy z encyklopedią. Stopień uszczegółowienia instrukcji zależy od poziomu uczniów i od ich umiejętn9ości obsługi komputera.
Zaletą encyklopedii multimedialnych również jest to, że do ich wykorzystania wystarczą umiejętności związane z podstawową obsługom komputera.
Zachęcam wszystkich nauczycieli do powszechnego wykorzystania encyklopedii multimedialnych w procesie nauczania. Przedstawiam przykładowy scenariusz zajęć.


Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV

Dział programu: Tajemnice ciała
Temat: Dlaczego możemy wykonywać ruchy?

Cele lekcji:

CEL GŁÓWNY
Uświadomienie uczniom w jaki sposób powstaje ruch ciała - wykorzystanie w tym celu technik komputerowych

CELE OPERACYJNE

1) Poziom wiadomości
uczeń wie co to jest staw
uczeń nazywa najważniejsze części szkieletu
uczeń określa jakie funkcje pełni układ szkieletowy i układ mięśniowy
uczeń określi związek pomiędzy układem mięśniowym i nerwowym
2) Poziom umiejętności
uczeń wybierze układy, które tworzą układ ruchu
uczeń oznaczy na rysunku szkieletu miejsca występowania co najmniej pięciu stawów
uczeń zanalizuje na podstawie modelu i animacji w encyklopedii multimedialnej pracę mięśni
uczeń zaproponuje prosty zestaw ćwiczeń, który zapewni sprawność układu ruchu
uczeń umie wyszukiwać potrzebne informacje w encyklopedii multimedialnej
uczeń ćwiczy umiejętności związane z podstawową obsługą komputera

POSTAWY
Uczeń
dostrzega związek pomiędzy sprawnością fizyczną, a zdrowiem człowieka
czuje się odpowiedzialny za efekt pracy grupy
 uświadomi sobie, że za pomocą technik multimedialnych można zdobywać wiedzę w sposób przyjemny i ciekawy   

Metody i techniki pracy:

Pogadanka, pokaz, praca z kartą pracy, praca z tekstem, praca z komputerem

Formy pracy:
Z całą klasą, praca w grupach.

Środki dydaktyczne:

Encyklopedia multimedialna " Encyklopedia człowieka" wydawnictwo OPTIMUS, schemat i krzyżówka utworzone przy pomocy komputera, plansze, model stawu, model ręki, karty pracy.

I Faza wprowadzająca
1) sprawy organizacyjne
2) nawiązanie do tematu lekcji
a) przypomnienie omówionych wcześniej czynności życiowych człowieka
b) objaśnienie głównego celu lekcji i podanie tematu

II Faza realizacyjna
1) uczeń wymieni układy jakie tworzą układ ruchu rozwiązując zadanie za pomocą komputera
2) pogadanka połączona z pokazem
a) układ szkieletowy - wskazanie najważniejszych części układu
b) pokaz modelu stawu kolanowego
c) układ mięśniowy - zwrócenie uwagi na mięśnie ręki
3) ustalenie zasad pracy z encyklopedią multimedialną i przydzielenie zadań
4) praca w grupach zgodnie z kartami pracy

III Faza podsumowująca
1) prezentacja pracy zespołów
2) odpowiedź na pytanie: Jakie elementy odpowiadają za ruch naszego ciała? - uczeń rozwiązuje zadanie za pomocą komputera
3) zwrócenie uwagi na znaczenie ruchu dla zdrowia człowieka - pogadanka
4) zadanie pracy domowej - zaproponuj zestaw prostych ćwiczeń, który równomiernie rozwija i usprawnia układ ruchu.
5) ewaluacja zajęć

Polecenia do pracy z encyklopediom multimedialną
Temat: Dlaczego możemy wykonywać ruchy?

ĆW. 1 UKŁAD SZKIELETOWY
uruchomić program
kliknąć przegląd układów
kliknąć widok
kliknąć układ szkieletowy
ĆW. 2 STAWY (a, b)
kliknąć strzałkę w lewym górnym rogu
kliknąć typy stawów
kliknąć film
kliknąć stawy i ruch
kliknąć PLAY
ĆW.2 (c)
kliknąć gabinet
kliknąć przegląd układów
kliknąć obrazek " Jak poruszają się kości w stawach "
kliknąć staw zawiasowy
kliknąć PLAY
ĆW. 3 ROLA MIĘŚNI (a, b)
kliknąć widok
kliknąć układ mięśniowy
ĆW. 3 (c)
kliknąć strzałkę w lewym górnym rogu
kliknąć jak pracują mięśnie
kliknąć PLAY
ĆW. 4 ZWIĄZEK RUCHU Z UKŁADEM NERWOWYM
kliknąć strzałkę w lewym górnym rogu
kliknąć struktury powiązane
kliknąć układ nerwowy

KARTA PRACY

ĆW. 1 UKŁAD SZKIELETOWY
Uzupełnij brakujące wyrazy.

a) W szkielecie jest kości.
b) Rola szkieletu:

- Ochrania                     ,      ,
- Do szkieletu przyczepione są

ĆW. 2 STAWY

Uzupełnij brakujące wyrazy.

a) Stawy to połączenia.

b) W poruszaniu ciała najważniejszą rolę odgrywają stawy (RUCHOME, NIERUCHOME, CZĘŚCIOWO RUCHOME)
Właściwe podkreśl.

c) Zaznacz na rysunku szkieletu położenie przynajmniej  pięciu stawów.

ĆW.3 ROLA MIĘŚNI

Uzupełnij brakujące wyrazy.

a) mięśnie połączone ze szkieletem to mięśnie                                   .

b) Utrzymują ciała i umożliwiają wykonywanie                               .

Podkreśl właściwe wyrazy
c) Ramię (PROSTUJE, ZGINA) mięsień dwugłowy (biceps)
    Ramię  (PROSTUJE, ZGINA) mięsień trójgłowy

Uzupełnij brakujące wyrazy.

d) w czasie zginania ramienia kurczy się mięsień,

  a rozciąga. ..

  w czasie prostowania ramienia kurczy się mięsień,
 
  a rozciąga mięsień                                       .



ĆW 4 ZWIĄZEK RUCHU Z UKŁADEM NERWOWYM

Uzupełnij brakujące wyrazy.

a) Układ ruchu jest pod kontrolą dzięki pracy układu

Podkreśl właściwe wyrazy

b) Mięśnie szkieletowe pracują (ZALEŻNIE, NIEZALEŻNIE) od naszej woli.

POLECENIA DO WYKONANIA NA KOMPUTERZE

Ćwiczenie 1.
1) Wybierz z paska narzędzi prostokąt zaznaczenia i zaznacz odpowiedni układ, który będzie pasował do wskazanej ramki.
2) Z menu zmiany zaznacz kopiuj.
3) Prostokątem zaznaczania zaznacz w prostokącie w którym chcesz aby ten układ się znalazł.
4) Z menu zmiany zaznacz wklej.
5) Podobnie postępujemy przy wklejaniu do drugiego prostokąta.

Ćwiczenie 2.
1)Otwórz paletę ze wzorami kliknij dwa razy a następnie wybieramy wzór.
2)W pasku narzędzi zaznacz wypełniacz i kliknij zaznaczając hasło.
3)Znalezione hasła wpisz pod tabelką.

1) Które z tych układów tworzą układ ruchu. Wyszukaj właściwe układy  spośród wypisanych obok. Uzupełnij schemat.

UKŁAD WYDALNICZY

UKŁAD ODDECHOWY

UKŁAD MIĘŚNIOWY

UKŁAD ROZRODCZY

UKŁAD POKARMOWY

UKŁAD KOSTNY

UKŁAD KRWIONOŚNY


+ =



2) W rzędach pionowych i poziomych zaznacz te elementy, które odpowiadają za ruch








Opracowanie: Urszula Spychalska
Szkoła Podstawowa nr 55 w Łodzi

Wyświetleń: 3134


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.